Przestań martwić się o swoją stronę!
jak dbać o pozycje strony

SEO, czyli jak dbać o pozycje strony w wyszukiwarce

Pozycje strony w wyszukiwarce to temat z którym każdy, naprawdę każdy prędzej czy później się spotka. Ty również. Dlatego dziś wpis, który podpowie jak w temacie SEO pracować na WordPressie. Gotowi? Zaczynamy!

Pozycje strony w wyszukiwarce – jak to działa?

Na początek – słowo wyjaśnienia. Zdaję sobie sprawę z tego, że na potrzeby tego wpisu upraszczam niektóre informacje. Z kolei zanim przejdziemy do meritum – krótki apel: kochani SEO specjaliści, którzy być może traficie na ten wpis. Od razu uprzedzam, że nie jest on kierowany do Was, więc wszelki hejt i umieszczanie go dla przykładu w branżowych grupach mija się z celem.

I po apelu 😉 Do meritum.

Uproszczenia. Pozycje poszczególnych stron w wyszukiwarce ustala sama wyszukiwarka (jej twórcy) i nie bardzo jest jak z tym faktem dyskutować. Najczęściej używaną wyszukiwarką jest Google (to niezaprzeczalny fakt), więc innymi nie będę się zajmować. Istnieje dokument, dzięki któremu trochę wiemy, a trochę możemy się domyślać w tematyce czynników, jakie są brane pod uwagę w ustalaniu pozycji poszczególnych stron w wyszukiwarce. Celowo nie zagłębiam się w szczegóły dotyczące powyższych uproszczeń. Kto zainteresowany – odsyłam do wujka Google.

Pozycje strony w wyszukiwarce – skoro Google działa po swojemu, na co mamy więc wpływ?

Przede wszystkim każdy właściciel strony czy bloga ma wpływ na jej/jego wewnętrzną optymalizację. O tym, jak to robić pisałam nie raz (zobacz wyniki kategorii SEO na blogu oraz – koniecznie – ten wpis). Od tego czasu w kwestii optymalizacji wiele się nie zmieniło, więc dziś nie będę się powtarzać. Dziś mamy czwartek. A czwartek na e-kreatywnie to #czwartekWtyczkowy.

Na tę okoliczność dziś dwie wtyczki. Dwie najbardziej popularne “wtyczki do SEO”. Dwie wtyczki, które znacznie ułatwiają życie. Jednak uwaga – żadna z nich nie zrobi niczego za ciebie.

Pozycje strony w wyszukiwarce – All in One SEO Pack

pozycje strony w wyszukiwarce

Wtyczkę pobierz oczywiście z repozytorium lub wyszukaj bezpośrednio w PA -> Wtyczki -> Dodaj nową. Właściwie ostatni raz na oczy widziałam ją zainstalowaną kilka lat temu (wolę tą drugą), a od tego czasu wiele się w niej zmieniło, jednak wiem, że mogę ją z czystym sumieniem polecić. Jej nazwa pojawia się praktycznie w każdej dyskusji o SEO w WordPressie.

Odnośnie konfiguracji nie będę udawać, że wiem, czego nie wiem – polecam wpis o All in One SEO Pack na blogu SEOOdwyk. Jest genialnie opisana.

Pozycje strony w wyszukiwarce – Yoast SEO

pozycje strony w wyszukiwarce

Tą wtyczkę pokochałam od pierwszego wejrzenia dawno, dawno temu. Przede wszystkim za to, że na początku mojej blogowej przygody wiele nauczyła mnie o optymalizacji. Wprawdzie zagadnienia SEO nie były mi już wtedy obce, ale wiecie jak to jest – tyle tych drobiazgów, że niektóre na bieżąco lubią umykać. Z tą wtyczką – nie ma szans. Poza sporą ilością ustawień dotyczących optymalizacji całej strony czy bloga podpowiada ona jeszcze (dosłownie!), co można ulepszyć w konkretnym wpisie, czy na podstronie. W dodatku podpowiada jasnym, zrozumiałym językiem. Jest genialna w swojej prostocie.

Znów nie będę się wymądrzać odnośnie jej konfiguracji. Idealnie i wyczerpująco zrobił to Bartosz w swoim wpisie o Yoast SEO (wpis jest prawie na bieżąco aktualizowany odnośnie zmian we wtyczce) i gorąco polecam do niego zajrzeć. Skąd pobrać wtyczkę? Jak zwykle – bezpośrednio w Kokpit -> Wtyczki -> Dodaj nową lub z repozytorium.

Pozycje strony w wyszukiwarce – jak je sprawdzać i monitorować?

Oczywiście zawsze możesz po prostu otworzyć wyszukiwarkę i wpisać swoją frazę kluczową. Yyyy… to znaczy do niedawna mogłeś/łaś. Znów trochę uproszczę, ale musisz wiedzieć, że od pewnego czasu – wcale nie tak krótkiego – wyniki wyszukiwania, jakie widzisz na swoją frazę i wyniki wyszukiwania, jakie ktoś na drugim końcu Polski widzi na tę samą frazę znacznie się różnią. Google bowiem bardzo mocno stawia na dostarczanie wyników związanych z naszym miejscem zamieszkania. Jak więc sprawdzić “obiektywne” pozycje stron internetowych na poszczególne frazy?

Istnieją narzędzia, które w tym pomagają. W Polsce mamy dostępne trzy, na świecie wiele więcej. Ja sprawdzałam kilka z nich (w tym wszystkie polskie) od ponad dwóch lat i dziś szczerze polecam ci Webpozycję (link afiliacyjny).

Oto kilka powodów dlaczego:

[su_list icon=”icon: thumbs-up” icon_color=”#B00F15″]

 • jest to bardzo przejrzyste narzędzie – w odróżnieniu od innych, które może wiele obiecują, ale w gąszczu ich ustawień można się naprawdę zgubić
 • nie jest przeładowane dodatkami – posiada to wszystko i tylko to wszystko, czego potrzebujesz do monitoringu swoich pozycji w sieci
 • jest stabilne cenowo – wierz mi, jego konkurenci potrafili w ciągu kilku miesięcy kilka razy podnieść ceny (a przecież nie monitorujesz swojej strony przez miesiąc!)
 • posiada możliwość bezpłatnego korzystania – nie tylko dwutygodniowy okres próbny
 • z bardziej zaawansowanych funkcjonalności – masz możliwość śledzić konkurencję oraz generować zestawienia i raporty

[/su_list]

Pozycje strony w wyszukiwarce – reasumując

SEO to nie jest temat ani łatwy, ani prosty, ani jakoś super przyjemny. To mozolna, systematyczna praca. Jednak jednocześnie praca, która przynosi długoterminowe korzyści. Wiesz, jak najczęściej nowi Czytelnicy trafiają na mój blog? Ja wiem. Wpisz w wyszukiwarkę “ile kosztuje strona na wordpress”. Tak, to najczęściej odwiedzany wpis na e-kreatywnie przez nowe osoby. Właśnie dlatego warto postawić na SEO.

Co wybrać z tego wszystkiego, co powyżej? Jeśli nic nie wiesz o SEO – polecam Yoast SEO. Jeśli masz o SEO pojęcie, wiesz co robić i potrzebujesz wykorzystać opcje wtyczki – zainstaluj w swoim WordPressie All in One SEO Pack. Obie są dobre i ułatwiają SEO w WordPressie. Obie mają ponad milion pobrań z repozytorium. Kiedy już się zdecydujesz pamiętaj o jednym. Żadna z tych wtyczek nie zrobi roboty za Ciebie. Każdą z nich trzeba odpowiednio skonfigurować. One same z siebie nie wpływają na pozycje w wyszukiwarkach.

Niezależnie jednak od wyboru wtyczki – jeśli chcesz monitorować swoje pozycje – rób to w Webpozycji (jeśli nie korzystasz z AdBlocka – kliknij w baner poniżej; w innym przypadku – link).

 

pozycja w google - webpozycja.pl

 

Użytkownicy WordPressa dzielą się podobno na dwie grupy: tych, którzy korzystają z All in One SEO Pack i tych, którzy z Yoast SEO. Do której z nich należysz i dlaczego? Komentarze są wasze!

 

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

10 thoughts on “SEO, czyli jak dbać o pozycje strony w wyszukiwarce

 1. Z innych do monitorowania pozycji sprawdza się fajnie SEO-STAT, w darmowym planie mamy maks 5 stron i maks 20 fraz, co dla wielu nawet za dużo.

 2. Plis wywal to draństwo do przewijania, przecież nie idzie normalnie przewijać strony. Jak nie żółwie tępo to nagle mega skok w górę lub w dół.

  Jak coś to Windows 10, Google Chrome (najnowsze obecnie wydanie), brak adblocków.

 3. Jak z analizami własnych zdefiniowanych pól (ACF czy Meta-Box)? Wiem, że Yoast np. nie radzi sobie z polami zdefiniowanymi w Meta-Box. Może się okazać, że mamy dużo treści, odpowiednio pod SEO ale i tak Yoast zaświeci na czerwono 😉

 4. Mam Yoast i nie wiem dlaczego statystyki odwiedzin strony tam podawane różnią się od tych zebranych przez dostawcę hostingu. Czy możesz to Kasiu wyjaśnić?

  1. Nie wyjaśnię Ci, dlaczego. Ale wiem, że zawsze tak jest: statystyki w Google analytics, w hostingach i podawane przez wtyczki się różnią. Pewnie każdy ma inny mechanizm zliczania…

 5. Teraz wiele firm wykorzystuje pozycjonowanie, aby zadbać o wysokie wyniki organiczne w wyszukiwarce. Dzięki temu, przy stałym budżecie budujemy widoczność swojego biznesu w sieci na lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!