Przestań martwić się o swoją stronę!
własna strona internetowa

Moja własna strona internetowa – od czego zacząć?

Własna strona internetowa to coraz bardziej popularne narzędzie zarówno do prezentacji swojej firmy jak i uprawianego przez siebie hobby. Jeśli marzysz o swojej www nie możesz pominąć kilku zasadniczych kwestii. Bez nich tak naprawdę w temacie własnej strony internetowej nie ruszysz z miejsca.

Należą do nich:

  • wybór serwera
  • odpowiednia domena
  • dobry CMS
  • przyciągająca grafika
  • czas

Wybór serwera

Serwer to innymi słowy miejsce. Podobnie jak poza Internetem jeśli chcesz, by coś w nim zaistniało, potrzebujesz stworzyć na to miejsce. Możesz je stworzyć samodzielnie (o jak mi się kiedyś marzyła serwerownia w piwnicy!) lub zakupić u kogoś. Bez większego wdawania się w szczegóły polecam zakupić. Płacąc za serwer u kogoś płacisz tak naprawdę za dużo więcej niż samo miejsca na swoją stroną. Płacisz za stabilność tej strony, za pomoc w jej konfiguracji, za to, że możesz spać spokojnie i mieć pewność, że twoja strona istnieje i ma się dobrze.

Gdzie (u kogo) zakupić serwer? Niestety nie ma na to pytanie idealnej odpowiedzi. Warto poczytać fora internetowe, warto porównać oferty (sprawdź np. ile tego miejsca zakupisz i przemyśl czy na pewno potrzebujesz aż 20 GB?), warto dopytać czy usługodawca zapewnia pomoc w momentach, kiedy coś się dzieje czy tylko do godziny 16.00 i na koniec – warto sprawdzić ile twój serwer będzie kosztował po pierwszym roku (najczęściej to dopiero jest realna cena serwera).

Jeśli jednak nie masz zielonego pojęcia o czym ja w tym punkcie piszę – zobacz ten wpis 🙂

Odpowiednia domena

Domena to adres twojej strony (to, co wpisujesz w pasek przeglądarki, domena mojego bloga to: www.KasiaAleszczyk.pl). Najczęściej jej treść jakoś wiąże się z treścią strony: jest np. nazwą firmy, bywa skrótem utworzonym z pierwszych liter jakiegoś hasła przewodniego. Zdarza się i tak, że nie nawiązuje ona do niczego (internetowy sklep spożywczy pod domeną: www.a.pl). Wymyślenie nazwy domeny to czas na wykazanie się kreatywnością. Warto poświęcić na to czas, ponieważ od niej często będzie zależało, czy i ile osób będzie twoją stronę odwiedzać.

Dobry CMS

To narzędzie ułatwiające zarządzanie twoją stroną. Nie będę się rozwodzić. W Internecie istnieją zwolennicy i przeciwnicy każdego praktycznie CMS-a. Ja polecam WordPress’a i już. Moje serce skradł przede wszystkim swoją niesamowitą plastycznością i mnóstwem możliwości.

Dwie rzeczy mogę ci jedynie odradzić: nie decyduj się na stronę wykonaną w czystym HTML (będziesz musiał znać ten język, żeby cokolwiek na swojej stronie zmienić – da się tego uniknąć) i nie decyduj się na autorsko (oczywiście jedynie dla twojego projektu) wykonanego CMS-a (zwiążesz się tą decyzją z jego twórcą na wieki wieków, a zapewniam cię, że blog czy wizytówka firmowa nie potrzebuje aż tak rozbudowanych narzędzi).

Przyciągająca grafika

I zaczynają się schody. Bo skąd ją brać? Istnieje jedyna słuszna odpowiedź. Zapłacić za jej wykonanie, kupić na tzw. stocku (miejsce, gdzie graficy wystawiają swoje grafiki na sprzedaż) lub pobrać na bezpłatnym stocku, ale zawsze sprawdzając licencję, która jest przywiązana do zdjęcia. Kradzież grafiki nigdy nie popłaci, może natomiast skończyć się nie małymi kłopotami.

Czas, czas, czas…

…to pieniądz – jak mawia stare przysłowie i co raz częściej przyznaję tej mądrości rację. Już na samym początku myślenia o temacie “moja własna strona internetowa” proponuję zastanowić się, ile go masz w nadmiarze. Tworzenie strony internetowej – zwłaszcza dla kogoś, kto tego w życiu nie robił – wymaga sporej ilości czasu. Pomyśl, czy nie lepiej więc wykorzystać go do tworzenia biznesu i zarabiania, a stworzenie własnej strony internetowej zlecić komuś, kto robi to zawodowo.

Reasumując

Możesz tworzyć swoją stronę samodzielnie, jednak z pewnością zajmie ci to więcej czasu niż specjaliście. Jeśli myślisz o zleceniu tej pracy lub potrzebujesz pomocy w już tworzonej stronie – skontaktuj się! Pomogę.

Niezależnie czy twoja strona internetowa będzie tworzona przez specjalistę czy przez ciebie z punktami powyżej przyjdzie się zmierzyć. Mam nadzieję, że wpis pomoże ci w podejmowaniu decyzji. A może chcesz coś dodać, żeby ułatwić innym pracę? Zostaw komentarz 🙂

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

One thought on “Moja własna strona internetowa – od czego zacząć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!