Po co komentarze na blogu? Bo właściwie blog bez komentarzy nie ma racji bytu. To pierwsze i podstawowe narzędzie kontaktu z Czytelnikami bloga. WordPress oczywiście posiada wbudowany system komentarzy, który dobrze i sprawnie działa. Po co więc go zmieniać?
Spis treści:
Disqus – komentarze na blogu sprawiające przyjemność
Śmiało mogę powiedzieć, że główną zaletą Disqus’a jest ułatwianie ludziom życia. I to na kilka sposobów:
- dzięki Disqus widzisz odpowiedzi w swoich dyskusjach na różnych blogach
- dzięki Disqus błyskawicznie odpowiesz swojemu rozmówcy
- dzięki Disqus poznasz swoich rozmówców i ich profile
- dzięki Disqus zrobisz to wszystko w jednym miejscu
Komentarze na blogu w Disqus – jak technicznie to rozwiązać?
Rozpoczęcie przygody z Disqus’em zależy od tego w jakiej sytuacji jesteś: inaczej będzie to wyglądać na starcie bloga, a inaczej – jeśli już bloga prowadzisz od jakiegoś czasu i masz na nim umieszczone komentarze.
Rozważmy pierwszą sytuację – blog właśnie startuje.
Jeśli właśnie startujesz ze swoim blogiem i chcesz korzystać na nim z Disqus’a to gratuluję! Zarówno startu bloga jak i dobrej decyzji odnośnie komentarzy. Jak zacząć?
Jeśli nie masz jeszcze swojego konta w Disqus, to zarejestruj się, a następnie uzupełnij profil. Wszystko znajdziesz w ustawieniach: Settings -> Edit profile (strzałka).
Jeśli masz już uzupełnione swoje dane przejdź do Setiings -> Add Disqus To Site. Następnie kliknij Start Using Engage i wypełnij formularz: nazwa strony, przedrostek panelu Disqus’a (to może być nazwa twojego bloga) oraz kategorię.
W następnym kroku wybierz narzędzie, z którego korzystasz (ja wybieram W jak WordPress) i zobaczysz listę działań, które trzeba wykonać, by spiąć swojego bloga z Disqus’em. Jeśli używasz WordPressa następnym krokiem będzie zainstalowanie wtyczki. Po jej instalacji (Panel Administracyjny -> Wtyczki -> Dodaj nową) i włączeniu wypełnij pola logowania danymi z Disqus. I to tyle. Cała filozofia! Możesz na blogu cieszyć się zainstalowanym Disqusem.
Przejdźmy do drugiej sytuacji – twój blog działa już jakiś czas i masz już na nim komentarze.
W takiej sytuacji samo podpięcie Disqus’a przebiega identycznie jak wyżej, ale UWAGA: po włączeniu Disqus’a twoje komentarze z bloga znikną. To normalne – nie panikuj. Disqus jest tak fajny, że daje możliwość zaimprtowania komentarzy, które już były na blogu. Jak to zrobić?
I teraz bardzo cię proszę – skup się. Niestety Disqus ma również swoje wady i teraz przechodzimy do jednej z nich.
Komentarze na blogu – gdzie one tak naprawdę są?
Zainstalowanie Disqus’a na blogu wiąże się z jedną ważną kwestią. Musisz wiedzieć, że po instalacji Disqus’a na swoim blogu komentarze będą przechowywane również poza twoim blogiem i tam będzie odbywać się ich moderacja. Dlatego właśnie, jeśli chcesz w Disqus’ie mieć komentarze dodane na blogu przed jego instalacją, trzeba je do niego wyeksportować.
Najpierw wejdź w: Panel Administracyjny -> Narzędzia -> Eksport, zaznacz Wszystkie treści i kliknij Pobierz plik eksportu. Zapisz plik na swój dysk, a następnie przejdź do swojego profilu z Disqus. Tam wejdź w Settings -> Admin i kliknij Moderate Comments.
Jeśli zobaczysz panel, jak na poniższym zrzucie – to już sukces.
I tu drugi minus Disqus’a. Wprawdzie dobrze, że panel moderowania komentarzami na swojej stronie jest oddzielony od miejsca, w którym widzisz swoje dyskusje, jednak przejście z jednego do drugiego nie do końca jest intuicyjne.
A więc, uwaga – WAŻNE (wiele osób o to pyta w różnych miejscach w Internecie):
- twój profil w Disqus znajduje się na https://disqus.com/
- komentarze swojego bloga moderujeszprzechodząc do: Settings -> Admin
Panel administrowania komentarzami w Disqus:
Wracając do eksportowania archiwalnych komentarzy z bloga do Disqus’a. W panelu moderowania komentarzami swojego bloga wejdź w: Import. Następnie wybierz plik ze swojego dysku ten, który eksportowałeś/łaś z WordPressa), kliknij Upload and Import. I już. Twoje archiwalne komentarze powinny teraz być widoczne w Disqus’ie na twoim blogu.
Od razu również uprzedzę, że narzędzie importowania importuje same komentarze i podpisy komentujących (bez odniesienia do ich profili i bez ich awatarów).
Komentarze na blogu w Disqus – jak je obsługiwać?
Po pierwsze – na początku najprostszym sposobem jest ustawić powiadomienia. Wejdź w swoim profilu w Disqus w Settings -> Email Notifications i zaznacz, że chcesz otrzymywać email za każdym razem, kiedy ktoś doda komentarz na twoim blogu. Dzięki temu otrzymasz powiadomienie o nowym komentarzu, a w nim będzie od razu bezpośredni link do moderacji komentarzy.
Po drugie – poszczególny komentarz dodany do swojego bloga możesz: oznaczyć jako spam, usunąć, wyedytować oraz zaakceptować. Różne widziałam podejścia do kwestii edytowania (zwłaszcza usuwania linków z) komentarzy. Ja wyznaję zasadę: mój blog = moje królestwo i zamieszczam na nim te komentarze, które uznaję za wartościowe (co nie znaczy, że tylko pozytywne!).
I po trzecie – zachęcam jeszcze do odwiedzenia zakładki Settings w panelu moderacji komentarzy, Ustawisz w niej wygląd i działanie Disqus’a na swoim blogu.
Kilka słów developera – okiem Krzyśka z WPmagus.pl:
I na koniec… Podobno polska blogosfera dzieli się na dwie grupy: tych, którzy kochają Disqu’a i tych, którzy jak go widzą, to nie komentują na blogu. A ty? Do której z nich należysz i dlaczego? Podziel się w komentarzu!

Korzystam z Disqusa, bardzo go sobie chwalę i namawiam klientów by też korzystali. Znalazłem jeszcze jeden minus – przy imporcie z tradycyjnych komentarzy z WP Disqus nie poradził sobie z zaciągnięciem miniaturek i linków do stron komentujących.
Fajnie spotkać człowieka, który lubi i korzysta 🙂 no właśnie tak, jak pisałam – Disqus importuje stare komentarze bez linków do profilów i awatarów (miniaturek). Coś za coś…
Również korzystam z tego rozwiązania na wielu stronach i gorąco wszystkim polecam. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż tradycyjne komentarze WordPressowe. Miałem sam pisać o tym na naszym firmowym blogu ale w takim razie podlinkuję moim klientom ten artykuł bo jest w nim wszystko co trzeba podane jak na tacy.
super, że się spodobał 🙂 dzięki, niech się niesie!
Też uważam, że to przydatne narzędzie.
Dzięki 🙂
Bardzo przydatny artykuł. Już z niego skorzystałam i zainstalowałam Disqus na swojej stronie?
Polecam się!
A co z innymi platformami blogowymi np WP.PL: bloog.pl? Tam nie ma opcji importu wtyczki,a disquis wymaga wtyczki i edycji sekcji body kodu strony.
a to ja nie wiem… to trzeba na bloog.pl pytać 🙂
KAsia szalenie przydatny post. Zrobilam krok po kroku jak piszesz, ale chyba jakis problem jest. no nic. zobaczymy czy zadziala.
Najczęstszy problem to exportimport komentarzy do Disqus. Upewnij się, że przeszłaś ten krok 🙂
przeszlam i wydaje mi się, ze ten te kometarze jeszcze sie nie zaladowaly. wrzucam zrzut z ekranu. tak gdzie jest napisame moderowanie komenatrzy caly czas sie kreci to koleczko. tak jakby sie ladowalo. i gdzies przeczytalam, ze moze to trwac nawet do 24h.
zatem czekam
to daj znać, czy zadziałało 🙂
https://uploads.disquscdn.com/images/049e8771b51524bc3073c067cd91ecd78c800e363ae6798f21509caea68557ab.jpg
Komentarze to fajny element artykulu umozliwiajacy wypowiedzenia swojego zdania.
Taaak! I pogadać można 🙂
Bardzo ciekawy i pomocny artykuł. Pozdrawiam 🙂
Już z Disqusa nie korzystam…
komentarze jak najbardziej, ale głównie służą do szybkiej odpowiedzi i przekazaniu autorowi czy ma sens dalej działać. Inną sprawa jest możliwość pozostawienia adresu swojej strony i w pewien sposób pozycjonowania jej
Super tekst, ja na swojej witrynie – https://rafaljelen.pl/ jeszcze nie korzystam z Disqusa, ale muszę powiedzieć, że się nad tym mocno zastanawiałem. Generalnie czytałem, że bez Disqusa jest dużo spamerskich komentarzy. To prawda? 🙂
Niekoniecznie. Zależy jak masz filtry antyspamowe poustawiane 🙂