Jestem przekonana, że korzystasz z niego, nie mając nawet za bardzo o pojęcia. Jest nieodłączną częścią WordPressa od grudnia 2017, więc prawdopodobnie nie znasz nawet poprzedniego edytora treści. Ponieważ jednak stale się zmienia i rozwija – dziś podstawy korzystania z tego narzędzia!
Czym jest Gutenberg?
Gutenberg to nowy, intuicyjny edytor treści, który zastąpił tradycyjny edytor w WordPressie. Opiera się na tzw. blokach – oddzielnych elementach treści, które możesz przeciągać, upuszczać i dostosowywać w sposób, który jest dla Ciebie wygodny.
Jak dodawać treści we wpisie z Gutenbergiem?
Oczywiście krok pierwszy to przejście do: Kokpit -> Wpisy -> Dodaj nowy.
Blok – słowo klucz w dodawaniu treści od WordPressa 5.0. Początek dodawania treści jest intuicyjny. W odpowiednich miejscach: dodaj tytuł wpisu i zacznij pisać treść. To bloki domyślne każdego nowego wpisu. Inne bloki dodasz klikając plusik po prawej stronie.

Po kliknięciu plusa ujrzysz małe okno z ostatnio lub najczęściej używanymi blokami – możesz od razu z nich skorzystać klikając w wybrany lub kliknąć “Przeglądaj wszystko”.

Po lewej stronie otworzy się dodatkowe okno z wszystkimi dostępnymi blokami. Ich ilość domyślnie w WordPressie jest stała, jednak Twój motyw lub inne wtyczki mogą ją zwiększyć.

We wpisach najczęściej potrzebować będziesz trzech bloków:
- akapitu – wystarczy kliknąć przycisk plusa i wybrać “Tekst”. Teraz możesz pisać swój artykuł bezpośrednio w bloku lub skopiować treść z innego źródła,
- nagłówka – dzięki niemu możesz podzielić swój artykuł na sekcje, wybierz poziom nagłówka (H1, H2, H3 itd.) i wpisz jego treść (więcej o strukturze treści we wpisach dowiesz się w tym wpisie u Agnieszki Wojtas),
- obrazu – kliknij plus, wybierz “Obraz” i załaduj wybrany plik, po prawej stronie możesz dostosować rozmiar, wyśrodkowanie i inne opcje.
Ustawiając kursor wewnątrz akapitu rozwinie Ci się dodatkowe menu. W nim sformatujesz tekst, zmieniając go w: nagłówek, wypunktowaną listę, pogrubienie, podkreślenie, indeks górny, przekreślenie itp. W tym menu również podlinkujesz zaznaczoną część tekstu.

Od niedawna w Gutenbergu dostępne są również “Wzorce”. Świetny dodatek, który wciąż się rozwija. Dzięki nim Twoje treści mogą być bardziej urozmaicone.

Tyle z podstaw dodawania wpisów. Ufam, że informacje przydatne i życzę powodzenia w rozwijaniu bloga!
