Przestań martwić się o swoją stronę!

Dodatkowe bloki dla Gutenberga

Było już o tym, że Gucio nastanie i jakim fajnym rozwiązaniem będzie. Tak, wszyscy żywiliśmy te nadzieje przed jego zaistnieniem. Później o tym, jak wszedł do WordPressa niezapomnianym fuck’upem ślizgiem prostym i jak bardzo jeszcze wtedy nie działał. Było i o tym, że z wolna, bo z wolna, ale zawsze jakoś zaczynam się do niego przekonywać. Nawet i o tym było, jak w całym tym Gutenbergu tworzyć treści i jak używać bloków. Dziś podrzucam sposoby, jak pracę z nim sobie “usprawnić”. ?

Ale po co w ogóle się tym zajmować?

Przecież bloki się rozwijają, co chwila przybywają nowe, nawet sekcje i patterny są już wprowadzone, a i Full site Editing też zaczyna być dostępny dla “nie-technicznych” użytkowników WordPressa. Fakt – to wszystko prawda. Można by na spokojnie poczekać jeszcze “chwilę” (cokolwiek to oznacza) i korzystać z pełni dobrodziejstw “nowego” edytora treści, a tymczasem radzić sobie z tym, co przynoszą nam kolejne aktualizacje. No można. Tylko… Skoro już mamy możliwość urozmaicać treści na stronie i layouty podstron blokami spoza samego Gutenberga, to – odbiję piłeczkę – po co czekać?

Bloki do Gutenberga – Gutenberg Blocks by Kadence Blocks

Pierwsza z trzech w tym zestawieniu. Poznałyśmy się wprawdzie przy okazji współpracy z motywem Kadence (odsyłam do wpisu), ale z czasem odkryłam, że sama wtyczka świetnie funkcjonuje również z innymi motywami opartymi o Gutenberga.

Dostępna oczywiście bezpłatnie w oficjalnym repozytorium WorsPressa:

Wtyczka dodaje w edycji strony i wpisu dwie sekcje. Po pierwsze – dodatkowe bloki w panelu bloków Gutenberga, a po wtóre – panel z gotowymi patternami i layoutami stron, dostępny w Design Library u góry strony edycji. Wprawdzie w bibliotece niektóre elementy dostępne są w wersji Pro wtyczki, jednak i tych bezpłatnych dostępnych jest sporo do wyboru i przy odrobinie wyobraźni całkiem ciekawie wyglądający content można z nich stworzyć.

To, co lubię i cenię u “ekipy” Kadence, to ich przygotowanie merytoryczne. Pełnię możliwości wtyczki pokazują w krótkim video:

Bloki do Gutenberga – Spectra WordPress Gutenberg Blocks

Małe prawdopodobieństwo, ale może się okazać, że w Kadence Blocks jakiegoś rozwiązania nie znajdziesz – to jest ten moment, gdy śmiało możesz skorzystać ze Spectry. Wtyczka oczywiście bezpłatna i dostępna w repozytorium WordPressa:

Po instalacji i włączeniu wtyczki w edycji wpisów i stron znajdziesz również dodatkowe bloki w panelu Gutenberga oraz analogiczną do Kadence sekcję Template Kits z gotowymi patternami i layoutami stron. Różnica jednak jest taka, że o wiele więcej wtyczka oferuje całkowicie za darmo (jedyne, czego wymaga do korzystania z biblioteki, to rejestracja lub połączenie z kontem Zip).

Bloki do Gutenberga – Gutentor Page Builder for Gutenberg Editor

Ostatnia w dzisiejszym zestawieniu, choć oczywiście tego typu wtyczek w repozytorium znajdziesz o wiele więcej. Póki co Gutentor wyróżnia się jednym – wielością propozycji gotowych rozwiązań. I tak, zarówno w samych blokach Gutenberga, jak i w Template Library ilość bloków, layoutów i patternów bije inne tego typu wtyczki na głowę.

Dość zauważyć, że w samych blokach Gutentor dodaje bloczki kategorii: Elements, Modules, Posts i Widgets, natomiast w bibliotece możesz korzystać z: Blocks, Templates, Template Kits, Reuseble (tu znajdziesz bloki zapisane jako wzorce), Patterns (wraz z blokami dotyczącymi WooCommerce) oraz możliwość uploadowania swoich własnych bloków (np. z innego projektu).

Reasumując…

Żeby nie było. W mojej opinii w miękkości użytkowania, wielości dodatków i przyjazności dla osób nie-technicznych Elementor wciąż kulawo dościgany jest przez Gutenberga. Ale! Przy założeniu, że wtyczek poprawiających “Gucia” pojawia nam się co raz więcej, a i on sam rozwija się w pozytywnym kierunku (jeszcze chwila, a Full site Editing rozwali system!), to już prawie, prawie bezstresowo można z niego korzystać. Ba! Nawet wycisnąć całkiem dobrze wyglądające projekty. Na przykład taką stronę organizowanych przeze mnie (zapraszam! ??) warsztatów WordPressa.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!