Przestań martwić się o swoją stronę!

11 najbardziej popularnych produktów cyfrowych, które możesz tworzyć i sprzedawać w 2023 roku

Tak. Rynek się zmienia i daleka jestem od pisania, że: “Hip! Hip! Hurrra! Chodźcie wszyscy i zarabiajcie w necie, bo zarobicie, a się nie narobicie”. I choć jeszcze kilkanaście lat temu wystarczyło istnieć w Internecie, by móc robić w nim biznesy, to dziś nie jest to już tak proste. Mimo to sprzedaż onlin’owych produktów jest wciąż jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów na generowanie przychodu. Dzięki nim można zbudować biznes oparty na własnych umiejętnościach i wiedzy. Poniżej przedstawiam kilka przykładów popularnych cyfrowych produktów, które możesz samodzielnie stworzyć, by później sprzedawać je w Internecie.

Ale po co w ogóle zaczynać z produktami online?

Przede wszystkim dlatego, że w porównaniu z produktami fizycznymi, mają naprawdę wiele zalet.

Najważniejsze – nie musisz się martwić o utrzymywanie stanów magazynowych i spełnianie wymagań dotyczących podaży lub popytu. Po utworzeniu produktu cyfrowego możesz go wielokrotnie sprzedawać. Zdecydowanie pozbywasz się dzięki temu wszelkich problemów z przechowywaniem. Niektóre fizyczne produkty muszą być przechowywane w odpowiednim magazynie i mogą wymagać specjalnych warunków przechowywania, takich jak chłodzenie, a to może być kosztowne.

Poza tym możesz dzięki nim generować pasywny strumień dochodów i łatwo zwiększać sprzedaż. Pomagają też dotrzeć do szerszej publiczności na całym świecie, ponieważ nie ogranicza Cię lokalizacja.

Poniżej moja subiektywna lista produktów, które stosunkowo łatwo stworzysz i sprzedasz w Internecie.

E-booki

Chyba najpopularniejsze z cyfrowych produktów. E-booki to wirtualne książki, które są dostępne w formie plików do pobrania. Można je pisać na różne tematy, od poradników kulinarnych, przez przewodniki, tutoriale, powieści po książki o programowaniu. Często polecane na dobry początek przygody z produktami online ze względu na niski próg wejścia ich przygotowania (przy okazji zobacz wpis o tworzeniu ebooka w 5 krokach).

Przewodniki, tutoriale i samouczki

Możliwość sprzedaży pojedynczych przewodników tutoriali i samouczków jako produktów cyfrowych to świetna okazja do zarobienia dodatkowych pieniędzy, szczególnie gdy masz wiele długich artykułów lub postów na blogu o określonym temacie. Wystarczy połączyć je w całość i złożyć jako formę pliku do pobrania. Umieszczając je w sklepie online pobierzesz opłaty od odwiedzających, którzy chcą kupić Twoje treści.

Kursy online

To trzeci na mojej liście cyfrowy produkt. Bardzo popularny, choć trudniejszy, od ebooków, czy tutoriali, w przygotowaniu. Co ważne, jako jeden z pozytywnych efektów pandemii, kursy online mocno zyskały na popularności. Dziś już nikogo praktycznie nie trzeba przekonywać do wartości, jakie ze sobą niosą. A dzięki nim można nauczyć się nowych umiejętności z praktycznie każdej dziedziny.

Pozytywnym aspektem kursów online jest również sama ich “dystrybucja”. Po stworzeniu takiego kursu możesz bez nakładów finansowych umieścić go w WordPressie i skierować użytkowników do swojej platformy. Możesz również skorzystać z któregoś z dostępnych narzędzie dla twórców internetowych kursów. Ja swego czasu oczywiście używałam rozwiązania WordPressowego, jednak obecnie korzystam i polecam Web To Learn (wprawdzie nie jest bezpłatny, ale swoimi możliwościami i funkcjami bije kursowe wtyczki do WordPressa na głowę).

Płatne subskrypcje

Strona członkowska stanowi kolejną łatwą metodę na generowanie dochodu w Internecie, podobnie jak e-booki i kursy online. Możesz sprzedawać dostęp do ekskluzywnych treści i funkcji społecznościowych korzystając właśnie członkostwa premium.

Przykładowo, możesz zablokować dostęp do przewodników, ściągawek, wywiadów, filmów, podcastów, biuletynów i innych treści za pośrednictwem członkostwa premium. Innym rozwiązaniem jest oferowanie dostępu do ekskluzywnych społeczności, takich jak fora, kanały Slack lub grupy na Facebooku, za pośrednictwem strony członkowskiej.

Największą zaletą członkostwa jest brak konieczności polegania na przychodach z reklam. Możesz pozwolić odwiedzającym Twoją stronę na wspieranie jej i generowanie stałych dochodów.

Istnieje wiele wtyczek i narzędzi członkowskich, które można wykorzystać do rozpoczęcia sprzedaży członkostw, takich jak MemberPress, który pozwala ograniczyć dostęp do treści, zintegrować różne usługi płatnicze, tworzyć nieograniczone poziomy członkostwa, umożliwiać treści kroplowe i wiele innych. Pewną specyficzną formą płatnej subskrypcji jest przeprowadzenie konferencji online (przy okazji – już dziś dopisz się do zainteresowanych konferencją Jak żyć w necie 2023).

Arkusze kalkulacyjne

Stanowią one kolejny rodzaj produktu cyfrowego, na którym z powodzeniem możesz zacząć zarabiać. Możesz tworzyć różnorodne arkusze kalkulacyjne, które będą przydatne dla Twojej grupy odbiorców. Przykładowo, jeśli masz doświadczenie w optymalizacji wyszukiwarek (SEO), możesz utworzyć płatny arkusz kalkulacyjny z techniczną listą kontrolną SEO dla początkujących. Innym pomysłem jest tworzenie list kontrolnych, szablonów, kalkulatorów, list i innych typów arkuszy kalkulacyjnych.

Jednym z najlepszych aspektów oferowania arkuszy kalkulacyjnych jest to, że nie wymaga to dużych inwestycji a i ich aktualizacja jest bajecznie prosta.

Motywy i wtyczki do WordPressa

WordPress jest oprogramowaniem typu open source, które jest używane przez ponad 43% witryn internetowych na całym świecie. Platforma ta oferuje ponad 60 000 wtyczek WordPress, które są dostępne za darmo lub za opłatą. Daje to ogromny potencjał do zarabiania pieniędzy poprzez stworzenie własnych płatnych do niego dodatków.

Zazwyczaj, aby stworzyć motyw lub wtyczkę, potrzebna jest podstawowa wiedza programistyczna, tak jak znajomość języków PHP, CSS, HTML i JavaScript. Możesz jednak również zdecydować się na wynajęcie programisty do stworzenia wtyczki dla Ciebie. Istnieje wiele platform z ofertami pracy dla programistów WordPress, gdzie możesz zamieścić swoją ofertę i znaleźć odpowiedniego specjalistę.

Po utworzeniu takiego produktu możesz sprzedawać go samodzielnie lub w dedykowanych motywom i wtyczkom WP sklepach, np. Themeforest.

Sztuka cyfrowa i grafika

Jeśli posiadasz umiejętności graficzne lub artystyczne, masz o wiele szerszy wachlarz sprzedaży swoich cyfrowych produktów online. Możesz stworzyć logo, szablony projektów, oryginalne dzieła cyfrowe, cliparty, wzory, pędzle, tła, ikony, czcionki, kształty i wiele innych rodzajów produktów. Dodatkowo, tworzenie zasobów dla różnych programów edycji grafiki, takich jak Adobe Photoshop, Canva, Affinity Designer i Affinity Photo, może również pomóc w zarabianiu pieniędzy online. Świetnym pomysłem jest również tworzenie szablonów np. do Canvy dla jej użytkowników.

Zdjęcia

Kolejnym dobrym pomysłem na produkt cyfrowy, który można sprzedawać online, jest fotografia. Wiele osób szuka obrazów, które mogą wykorzystać na swoich witrynach internetowych i blogach.

Istnieją różne rodzaje zdjęć, które można sprzedawać. Niektóre z nich to zdjęcia stockowe, zdjęcia z imprez, portrety, zdjęcia z dronów, tła i wiele więcej. Możesz sprzedawać swoje zdjęcia na różnych stronach z obrazami stockowymi, takich jak Shutterstock, 500px, iStock Photo, Adobe Stock i wiele innych. Każda z tych stron ma strukturę płatności, w której będą dzielić się procentem bezpośrednich sprzedaży lub płacić opłatę royalty.

Możesz oczywiście też stworzyć swoją własną stronę internetową z fotografią i sprzedawać tam swoje zdjęcia. W ten sposób nie trzeba dzielić się zyskami z innymi stronami trzecimi i ma się większą kontrolę nad swoimi obrazami.

Filmy

W kolejnym punkcie listy produktów cyfrowych, które można sprzedawać online, znajdują się filmy. Na przykład filmy z lotu ptaka, materiały wideo, szkolenia online, recenzje produktów, recenzje gier wideo i filmy z rozgrywek to kilka pomysłów, które można wykorzystać do stworzenia wideo jako swój własny produkt online.

Przepisy kulinarne

Jesteś kucharzem, domowym kucharzem lub blogerem kulinarnym? Jeśli tak, możesz sprzedawać przepisy jako produkty cyfrowe. Przemysł spożywczy jest wart biliony dolarów i jest bardzo konkurencyjny. Jednak można znaleźć niszę, która podoba się Twojej publiczności i udostępniać płatne przepisy. Możesz też założyć bloga kulinarnego i oferować subskrypcję premium, w której udostępniasz wyjątkowe przepisy lub stworzyć ebooka, który zawiera wiele przepisów i sprzedawać go jako produkt cyfrowy.

Wirtualne szkolenia

Webinary to kolejny sposób na sprzedaż swojej wiedzy i umiejętności online. Możesz prowadzić szkolenia na żywo lub udostępniać nagrania szkoleń. Osobiście praktykuję połaczenie tych dwóch sposobów. Webinar prowadzę zawsze na żywo, jednak w trakcie go nagrywam, a nagranie później umieszczam w swoim sklepie online.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!