Przestań martwić się o swoją stronę!
gdzie założyć bloga za darmo? gęsie pióro i list nim pisany

Gdzie założyć bloga za darmo?

Blog – miejsce, które może służyć wielu celom. Jedni dzięki niemu stają się pisarzami, inni stają się sławni, jeszcze inni pomagają ludziom w ich trudnościach lub przeciwnościach życiowych. Ktoś na blogu rozśmiesza, ktoś dzieli się bolesnymi historiami, ktoś inny – dodaje nadziei i odwagi. Blog – takie miejsce w Internecie, które się staje, pisze, żyje.

Mam wrażenie, że niezależnie od celu pisania bloga, jego autorzy, wszyscy autorzy, przechodzą na początku jego historii jedną zasadniczą trudność. Bo trzeba ten cały blog gdzieś założyć! Gdzie i jak? To w dużej mierze zależy od trzech czynników. Po pierwsze – czasu, jakim dysponują. Po drugie – chęciami do nauki, jakie posiadają. I po trzecie – budżetem na jego stworzenie. Z mojego doświadczenia wynika, że wybór “miejsca” pisania bloga właśnie od tej trójcy zależy. Przyjrzyjmy się więc możliwościom.

Gdzie założyć bloga, jeśli masz na niego konkretny budżet?

Cóż… Budżet to słowo otwierające wiele drzwi i nie inaczej sprawa ma się z zakładaniem bloga. Jeśli dysponujesz jakąkolwiek kwotą, by owo założenie zlecić, już jesteś w połowie drogi. Możesz bowiem od razu pozwolić sobie na własny hosting, własną domenę i opłacenie usługi stworzenia bloga w oparciu o WordPress. Wszystko u ciebie, wszystko twoje i jeszcze na koniec ktoś przeszkoli cię z obsługi twojego własnego bloga. Możesz spokojnie oddać się od razu temu, co w blogowaniu najważniejsze – pisaniu wpisów. Żyć! Nie umierać!

Jeśli jednak masz lekko mniejszy budżet…

Ale za to masz więcej czasu i chęci do nauki, wtedy możesz poszukać tutoriali w Internecie (jest naprawdę mnóstwo bezpłatnych, również tu, na blogu!) i samodzielnie zacząć rzeźbić własny blog na WordPressie. Tak, również na swoim hostingu, ze swoją domeną, dopasowując jego wygląd i funkcje do tego, co stanowi cel twego blogowania. Natomiast w sytuacji, kiedy czas też masz jakby mniej – polecam jednak jakiś kurs WordPressa. Tak, wydasz więcej środków, ale przez stworzenie własnego bloga ktoś poprowadzi cię krok po kroku.

 

[su_note note_color=”#333″ text_color=”#fff”]

Tak! Mój autorski kurs WordPressa również znów rusza niebawem!

A że zbliża nam się Black Friday i Cyber Monday – to klikaj i zapisz się na listę osób zainteresowanych!

[/su_note]

 

Możesz oczywiście w ogóle nie mieć budżetu…

W takiej sytuacji podejrzewam, że masz sporo więcej czasu i jeszcze więcej chęci do nauki. I super, bo dzięki temu możesz skorzystać z gotowych blogowych rozwiązań. Takimi są: Blogger, WordPress.com oraz Wix.com (i jemu podobne). Wszystkie na początku i w podstawowych opcjach są bezpłatne, więc trochę minie, zanim przyjdzie ci zainwestować własne środki. Niestety ceną jest niezależność, a raczej jej brak. Po pierwsze – publikując w którymkolwiek z nich tracisz niejako własność swoich treści i po drugie – tylko z Bloggera i WordPress.com wyeksportujesz swoje treści w pliku XML, kiedy będziesz potrzebować lub postanowisz przenieść blog na własne rozwiązania lub w ogóle po prostu gdzieś indziej.

Wszystkie trzy są dość intuicyjne i proste w użyciu. Blogger to Googlowska platforma blogowa, WordPress.com należy do firmy Automattic (czuwającej nad rozwojem WordPressa w ogóle), Wix.com to własność firmy Wix (nie wdawajmy się w szczegóły). W każdym z nich masz do wyboru podstawowe funkcje i kilka (w Bloggerze najwięcej) opcji wyglądu twojego bloga. Każdy z nich ma jednak również swoje ograniczenia i prym wiedzie w nich Wix, później plasuje się WordPress.com, a najmniej znajdziesz ich w Bloggerze. Korzystając z nich nie obchodzi cię już w ogóle temat hostingu lub domeny (choć w Bloggerze  możesz – jeśli się zdecydujesz – własną domenę podpiąć bez dodatkowych opłat).

Schody w tych rozwiązaniach zaczynają się, kiedy blog się rozwija i chcesz doposażyć go w dodatkowe funkcje. W Wix.com większość z nich jest płatnych, a niektóre całkiem sporo. WordPress.com również za możliwość instalacji dodatkowych wtyczek lub motywów każe sobie wcale nie mało płacić. Pod kątem finansowym najlepiej z nich wypada Blogger – w nim zapłacisz, jeśli zdecydujesz się na płatny szablon lub dopisanie jakiegoś kawałka kodu na zamówienie. Głównym jego ograniczeniem jest fakt, że Blogger to naprawdę platforma typowo blogowa. Dlatego stworzenie np. sklepu na Bloggerze to podobno droga przez mękę…

Czy da się więc w ogóle bloga założyć za darmo?

Teoretycznie i według początkowych deklaracji w różnych miejscach – tak. Praktycznie – nope! Możesz wprawdzie założyć blog nie wydając ani złotówki. Przyjdzie jednak czas, kiedy podliczysz pozostałe koszty…

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

30 thoughts on “Gdzie założyć bloga za darmo?

 1. Ja tylko w kwestii bloggera, bo wix nie biorę pod uwagę, a wordpress.com liznęłam zdźiabko i się poddałam ze względu na ograniczenia właśnie.
  Ale wracając do bloggera to jest możliwość posiadania sklepu za darmo z płatnościami PayPal. Problemem jest brak utworzenia konta klienta. Drugi problem to dostosowanie kolorystyki. Niestety trzeba to robić w kodzie. Gdzieś mam zapisany link do platformy która oferuje darmowe szablony sklepów opartych na blogspot. Można oczywiście też kupić sobie taki szablon i wtedy sklep dostosujesz tak jak dostosujesz motyw w wordpress.org.
  Możesz również zrobić platformę kursową na blogspot. Mając już sklep i możliwość przyjmowania płatności stworzysz platformę kursową. Są też takie szablony tylko tak jak w przypadku sklepu jeśli zapłacisz to personalizacji dokonasz za pomocą kilku kliknięć. Jeśli pobierz darmowy to grzebaj sobie w tych css-ach. ? W przypadku platformy kursowej tak samo jak w przypadku sklepu nie ma możliwości założenia bezpiecznego konta użytkownika (chociaż można zabezpieczyć całą platformę kursową i wtedy tylko te osoby mają dostęp, które zaprosisz poprzez e-mail. Pisałaś kiedyś że kurs online można zrobić opierając na poczcie e-mail, to tylko dopowiem blogger może być bazą.
  Co do css-ów. Kiedy zaczynałam przygodę z bloggerem wiedziałam tylko tyle że jest kod html a reszta to była czarna magia. W ciągu 3 miesięcy nauczyłam się odróżnić rodzaje kodu nauczyłam się w miarę sprawie poruszać się w kodzie bloggera, a co lepsze w wordpress.org jestem już dwa lata i za cholewę nie ogarniam tych wszystkich plików folderów.
  Wnioski mam takie same jak Ty. Masz mały budżet, albo nie masz go wcale? To musisz mieć dużo czasu. Oj duużo ?

 2. Kiedyś było sporo polskich serwisów pozwalających założyć blog na WordPressie. Ale dużo się pozamykało. Przetestować WP można na wordpress.com. Ale lepiej zbudować swego bloga. A dlatego warto kupić domenę. Darmową nie polecam. 🙂

   1. Dokładnie, ja też tak miałem. Zaczynałem na darmowych, choć później trudniej było z przenoszeniem wszystkiego na własny hosting. Teraz więc odradziłbym to osobom, które dopiero zaczynają zakładać swój blog 🙂

 3. Ja traktuję Wix i Weebly jako inny sposób na szybkie przetestowanie pomysłów na wygląd strony – design projektów w tych kreatorach zwyke odpowiada najnowszym trendom graficznym i można podpatrzeć, potrenować, a później zakodować na wordpress.org lub w plikach statycznych. Przydatne dla osób, które tak jak ja pracują nad wyrobieniem sobie graficznego gustu 🙂 Pierwszy blog miałam na Bloggerze, potem na wordpress.com, a w końcu na wordpress.org i już zostałam. Przepiękne motywy na blogi na Bloggerze robi Karografia: https://www.karografia.pl/
  Serdeczności!

 4. Bardzo konkretne informację ! 🙂 Bez zbędnego czarowania ludzi że wszystko da się zrobić za darmo, opisałaś najważniejsze kwestie ! 🙂 Super, Pozdrawiam ! 🙂

 5. Bloger bardzo dobra opcja jaka przez bardzo wielu i to dużych jest wybierana i skutecznie stosowana. Wydaje się że na bloga czy stronę lifestyle to bardzo dobra opcja bo po co komu więcej możliwości. Dopiero gdy chce się rozbudować stronę o inne eluenty niż treść wtedy już trzeba myśleć o innej opcji.

 6. Wydaje mi się, że jeśli ktoś już na poważnie chce prowadzić bloga to zdecydowanie lepiej wykupić własną domenę i hosting niż działać na subdomenie. Koszty nie są przecież jakieś ogromne, spokojnie można się zamknąć w kwocie 30-50 zł za 1-wszy rok.
  Oczywiście jeśli ktoś chce tylko się pobawić szablonami, albo zobaczyć jak to wygląda z drugiej strony to wiadomo, że najlepiej za darmo. 🙂

 7. Sposób na założenie super. Choć już kwestia zarabiania na blogu okazuje się bardziej trudna i nie taka szybka. Czasami należy przez wiele dobrych miesięcy bądź lat postarać się, aby w końcu uzyskać duży ruch na blogu i wtedy można pomyśleć o konkretnym zarabianiu na swoich produktach czy na reklamach. To przynajmniej moje spostrzeżenia. A Ty, co o tym myślisz? 🙂

 8. Jakie sa mniej wiecej koszty zalozenia gotowej strony i czy trzeba miec zarejestrowana dzialalnoscw gdy zarabia sie na reklamachŚwięta ?

  1. Koszty… Od około 500 zł wzwyż 😉 a co do działalności i reklam to już z prawnikiem/doradcą podatkowym trzeba by było rozmawiać 🙂

  2. Zależy, o jakich kwotach mowa i jaki % całych Twoich przychodów / dochodów mają stanowić pieniądze z tych reklam. Jeśli ma być to jedno z 2-3 głównych źródeł Twojego zarobkowania, pomyślałabym o firmie. Na początek możesz spróbować prowadzić firmę bez rejestracji – możesz chyba zarobić połowę najniższej krajowej. co do kosztów strony – domena .pl kosztuje w wielu miejscach do kilkunastu zł brutto, przedłużenie na kolejny rok już kilkadziesiąt zł brutto, a czasem więcej. A hosting? Znalazłam 20 gb za ok. 50 zl brutto / rok i 50 gb za ok. 80 zł / rok, ale w wielu firmach bywa sporo drożej za mniejsze pakiety miejsca. Opłat za zaprojektowanie i stworzenie strony oraz opiekę nad nią firmy marketingowej nie znam, bo nigdy z nich nie korzystałam.

 9. Nie wiem czemu, ale pokutuje przekonanie, że jak blog to od początku TYLKO na własnym hostingu i z własną domeną. A ja wciąż szukam wpisu-poradnika o zakładaniu bloga prywatnego, bez zamiaru zarobkowego. Nie ma – wszyscy zakładają w takich wpisach, że jak ktoś raz pomyślał o blogu, to przyświeca mu cel zarobkowy

  1. Niekoniecznie 🙂 Natomiast własny hosting i własna domena nie mają nic wspólnego z zarabianiem. Można je mieć i mieć bloga czysto hobbystycznego 🙂

 10. Myślałam nad bloggerem, ale jednak znajomi przekonali mnie do WordPressa na własnym hostingu, koniec końców dowiedziałam się, że firmy jak Hashmagnet mają pakiety i nie trzeba się samemu męczyć nad wordpressem, bo jednak ten nie jest tak łatwy w obsłudze jak blogger.

 11. Oczywiście na początek można założyć stronę na bloggerze, ale przyszłościowo każdy duży portal jest postawiony na wordpressie. Warto też zainteresować się jaki to jest koszt stworzenia strony www.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!