Przestań martwić się o swoją stronę!

9 pomysłów na Open AI w Twojej pracy

“Czyste lenistwo i pójście na łatwiznę” – usłyszałam ostatnio, gdy kolejnym znajomym pokazałam możliwości, jakie daje Open IA i jej ChatGPT. Z drugiej strony te same osoby w tym samym momencie odkrywały, jak korzystanie z Chata może ułatwić i przyspieszyć ich pracę zawodową. Dziś podpowiadam i Tobie, jak dzięki ChatowiGPT możesz zoptymalizować swoje działania. Zwłaszcza, jeśli są to czynności związane z tworzeniem treści.

Open AI – czym jest i dokąd podąża?

Jeśli interesujesz się sztuczną inteligencją i WordPressem, prawdopodobnie już słyszałeś o OpenAI i ChatGPT. Choć te dwa terminy są często używane zamiennie, to istnieją między nimi pewne różnice. OpenAI to laboratorium badawcze, które opracowało ChatGPT – asystenta AI, który może pomóc Ci usprawnić swoją pracę i zaoszczędzić czas. ChatGPT może pomóc Ci w pisaniu biuletynów e-mailowych, generowaniu pomysłów na posty na blogu, a nawet w przeprowadzaniu badań słów kluczowych. Jeśli chcesz wykorzystać sztuczną inteligencję w swoim WordPressie, musisz najpierw założyć konto w OpenAI – rejestracja jest darmowa.

Po rejestracji przyjdzie Ci zapewne oswoić się nieco z narzędziem. Z moich obserwacji wynika, że nie trwa to długo, ale czasem może chwilę zająć zanim – pisząc z ChatGPT – przestawisz się z formatu poleceń dla wyszukiwarki na rozmowę ze sztuczną inteligencją. Kiedy już jednak się oswoisz możesz sporo zyskać na wsparciu nowego “przyjaciela”.

SEO – generuj tytuły i opisy meta

All In One Seo Pack (AIOSEO) jest wtyczką wspomagającą działania SEO w WordPressie. Od niedawna jednak możesz korzystać w niej również z funkcji OpenAI, która generuje tytuły i metaopisy, idealnie dopasowane do Twojej treści. Wystarczy kliknąć jednym przyciskiem z poziomu edytora postów WordPress.

Funkcja dostępna jest w wersji Pro wtyczki i na dziś kosztuje od ok. 50 $/rok. Aby skorzystać z tej funkcji, należy przejść do “Ustawień AIOSEO” na dole edycji strony lub wpisu i znaleźć pole “Tytuł postu”.

Następnie musisz kliknąć na ikonę robota Jeśli najedziesz na nią kursorem myszy zobaczysz komunikat Użyj generatora AI. Teraz możesz zobaczyć 5 propozycji tytułów postów. Po prostu kliknij ikonę „+” obok jednego, aby użyć go w swoim poście.

Po wygenerowaniu sugestii tytułów za pomocą OpenAI, masz możliwość wyboru najlepiej pasującego do Twojej treści. Jeśli żaden z nich Ci się nie podoba, możesz wygenerować kolejne propozycje, klikając „Generuj nowe tytuły”.

Aby wygenerować metaopisy, wystarczy kliknąć ikonę robota w polu „Metaopis” i AIOSEO zaproponuje kilka opcji.

Jeśli chcesz jeszcze bardziej zoptymalizować swoją stronę, możesz połączyć konto OpenAI z AIOSEO, co jest proste jak kopiuj-wklej klucza API. Szczegóły znajdziesz w dokumentacji AIOSEO.

Produkt – generuj opisy i reklamy

Z racji zdolności GPT-3 w obsłudze SEO, nie jest zaskoczeniem, że może zaspokoić wiele potrzeb związanych z tworzeniem treści dotyczących produktów. Możesz wykorzystać OpenAI do tworzenia krótkich, skutecznych tekstów reklamowych, które będą pasować do Twojej marki, lub długich opisów produktów dla Twojego sklepu WooCommerce.

Przykładowo, możesz poprosić ChatGPT o stworzenie opisu potrzeby zakupu butów do biegania, wykorzystując schemat “problem-agitate-solve”. Albo – jak sama ostatnio praktykuję – wygenerować dzięki niemu opis produktu dla dzieci z wykorzystaniem metody storytellingu.

Możesz łatwo dostosować generowane przez OpenAI teksty, aby pasowały do preferowanej struktury zdań oraz zawierały właściwe słowa kluczowe i język związany z Twoją marką lub produktem. Dzięki temu możesz stworzyć skuteczne teksty reklamowe lub opisy produktów dla swojego sklepu WooCommerce. Po prostu dostosuj tekst i obserwuj, jak zwiększa się liczba sprzedaży!

Blog – generuj pomysły na wpisy

Pisanie bloga jest świetną możliwością, by dzielić się wiedzą, inspirować innych, wspierać, albo opisywać swoje doświadczenia. Prędzej czy później jednak każdy piszący zderza się z momentem, gdy w głowie brakuje pomysłów na kolejne treści. Zjawisko to jest całkiem normalne i często związane z tzw. klątwą wiedzy (przeświadczenie, że wszyscy już wiedzą przecież to, co i my) lub świadomością, że wszystko zostało już opisane. I choć zjawisko to jest naprawdę powszechne, to jednak dla autora często mocno demotywujące.

Z pomocą przychodzi cały na biało ChatGPT. To w zasadzie proste. Chatowi możesz zadać zadanie, by na podany przez Ciebie temat wygenerował konkretną ilość tytułów wpisów blogowych. Co więcej, w kolejnym kroku możesz z jego pomocą stworzyć kolejne tytuły wpisów na poziomie większej szczegółowości.

Relacje – analizuj nastroje

Analiza nastroju w tekście jest jednym z wielu zastosowań sztucznej inteligencji, które można wykorzystać przy pomocy ChataGPT. Dzięki narzędziom opartym na sztucznej inteligencji, takim jak OpenAI, można zautomatyzować proces analizowania nastroju w tekście i otrzymać wartościowe wnioski na temat emocji, które wywołuje w czytelniku.

Jednym ze sposobów wykorzystania analizy nastroju w tekście jest badanie opinii klientów na temat danego produktu lub usługi. Dzięki automatycznej analizie nastroju można zidentyfikować, jak klienci odbierają dany produkt lub usługę, co pozwala lepiej zrozumieć ich potrzeby i oczekiwania.

Analiza nastroju w tekście może być również przydatna w mediach społecznościowych, czy komentarzach blogowych, w których można analizować wpisy użytkowników i określić, jakie emocje wzbudzają w odbiorcach. Dzięki temu można lepiej zrozumieć, jakie treści są najbardziej angażujące dla danej grupy docelowej i jakie wartości i emocje są dla nich ważne.

W celu przeprowadzenia analizy nastroju w tekście, wystarczy przesłać ChatowiGPT fragment tekstu, a on (ona?) wykorzysta algorytmy sztucznej inteligencji, aby zidentyfikować emocje i nastroje, które wywołuje w czytelniku. Dzięki temu można szybko i skutecznie uzyskać wartościowe informacje, które skutecznie wykorzystasz w swojej strategii marketingowej.

Podsumowania – twórz streszczenia podcastów i spotkań

Powszechnie dostępna, bezpłatna wersja ChataGPT daje nam możliwość wklejenia tekstu z poleceniem wygenerowania innego tekstu na jego podstawie. Podając mu (jej?) więc treść książki, czy ebooka możesz błyskawicznie otrzymać streszczenie. Podobnie z transkrypcjami podcastów – po ich przesłaniu i na ich podstawie ChatGPT wygeneruje Ci np. zajawkę lub lead zachęcający do odsłuchania odcinka.

Przy spotkaniach natomiast możesz wykorzystać fakt, że narzędzia typu Zoom, czy i Google Meet oferują możliwość nagrywania meetingu. Z takiego nagrania wystarczy “wyciągnąć” tekst, by z pomocą ChataGPT napisać krótkie podsumowanie. Korzystając płatnej wersji (ChatGPT 4) możesz w ogóle przesłać plik video, by taką notatkę podsumowującą Ci błyskawicznie sporządził.

Mailing – generuj szkice wiadomości

Trochę analogicznie do wpisów blogowych również w tworzeniu maili, czy newslettera ChatGPT z łatwością Cię wyręczy. Narzędziu bowiem serio wystarczy zadać polecenie, by w oparciu o wklejoną treść napisał email z odpowiedzią. Jeśli nie do końca będzie pasowało Ci to, co wygeneruje, możesz polecić, by napisał treść innymi słowy, czy bardziej/mniej formalnym językiem.

Newsletter w mojej ocenie to już delikatnie inna kwestia. Lubię i chcę wierzyć, że newslettery to w pewnym sensie listy. Ja przynajmniej tak swoje piszę. Nie wyobrażam sobie więc, by ich pisanie zlecić ChatowiGPT. Jeśli już – to z ewentualnie skorzystam z podpowiedzi tematyki kolejnych maili. Zwłaszcza jeśli dopadnie mnie moja osobista “niemoc twórcza”. 😉

Social media – generuj podsumowanie wpisów blogowych

Dystrybucja stworzonych treści nader często bywa zmorą twórców. O ile bowiem samo pisanie, czy nagrywanie wielu osobom sprawia zwyczajnie przyjemność, o tyle przeformułowanie własnych treści w odpowiednie formaty do social mediów nie raz wiąże się z ogromnym wysiłkiem. Idealnym rozwiązaniem wydaje się więc wsparcie ChataGPT w tych czynnościach.

Szczęśliwie ChatGPT radzi sobie świetnie z tworzeniem krótkich form z przesłanych mu treści. Dzięki temu momentalnie utworzysz posty na Facebooka, opisy na Instagram, wszelkiej maści rolki, stories, wpisy na LinkedIn, a nawet gotowe do publikacji filmy na TikTok.

Kursy online – generuj konspekty i treści lekcji

Możliwość uczenia i przeprowadzania ludzi przez procesy rozwinęła się na przestrzeni ostatnich lat ogromnie. Zadziwiające są też przykłady jak do procesu kształcenia można wykorzystać ChatGPT. Już teraz słyszę o casach, w których ktoś z ChatemGPT uczy się np. języka obcego.

Dzięki ChatGPT możesz automatycznie generować konspekty kursów, treści poszczególnych lekcji, a także uzyskać sugestie na temat odpowiednich przykładów i ćwiczeń dla swoich uczestników.

Ponadto, ChatGPT może być również wykorzystany do generowania pytań quizowych i testów, co pozwala na automatyzację procesu oceny postępów uczniów. Możesz na przykład przesłać krótki fragment tekstu ChatowiGPT i poprosić go o wygenerowanie pytań quizowych na podstawie tego tekstu.

Inną przydatną funkcją ChatGPT dla prowadzących kursy online jest generowanie odpowiedzi na pytania uczniów. Często uczestnicy mają pytania po zakończeniu lekcji lub modułu, a ChatGPT może pomóc w szybkim i skutecznym udzielaniu na nie odpowiedzi.

Baw się dobrze!

Na koniec krótki offtop, bo w sumie kto nam zabroni? Nam, w takim użytku domowym, największą frajdę w “obcowaniu” z ChatemGPT sprawia zadawanie mu zadań z 💩. Spróbuj polecić mu napisane bajki, albo rymowanki, czy innej historyjki np. z udziałem Twoich zwierzaków. Albo opisać historyjkę podając mu jedynie 5 kompletnie przypadkowych słów czy sformułowań. Jestem przekonana, że narzędzie przynajmniej poprawi Ci nastrój!

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!