Przestań martwić się o swoją stronę!
elementor - WordPress page builder

Chcesz urozmaicić swoje treści w WordPressie?

Wrażenie – to takie cóś, co stale nam towarzyszy. Ono przykuwa uwagę. Ono staje się powodem zatrzymania. Ono koncentruje kogoś drugiego na tobie. Przyciąga. I chcesz, czy nie, wszyscy wrażenie sprawiamy. Lepsze, gorsze, “wow!” lub “really?”. Każda reakcja jest zawsze wynikiem sprawionego wrażenia. Każda. Dziś kilka słów o tym, jak możesz zrobić dobre wrażenie na swoich Czytelnikach, na osobach odwiedzających twoją stronę, na ludziach, którzy być może chcieliby z tobą współpracować. To jak? Działamy?

Czy “page builder” to zło?

Dawno, naprawdę dawno nie polecałam wtyczki dla WordPressa i to jeszcze wtyczki typu “page builder”. Co więcej – raczej należę do tych, którzy takie wtyczki odradzają. Gdzieś bowiem z tyłu głowy mam zawsze informację, że przecież te wtyczki zawsze, ale to ZAWSZE, dodają do WordPressa sporo niepotrzebnego kodu. Niestety. Wychodzę jednak z założenia i staram się pamiętać, że WordPress to CMS, który ma pomagać osobom nie potrafiącym kodować umieszczać swoje treści w Internecie. A skoro takie jest jego przeznaczenie, to dlaczego nie skorzystać z narzędzia stworzonego dla WP właśnie i pomagającego w tym, by treści te były kreatywnie podane? Ba! By układanie tych treści na stronie było tak prozaiczne, jak niegdyś zabawa dobrymi klockami!

Elementor – słowo klucz

Elementor to wtyczka oczywiście dostępna w repozytorium. Zainstalujesz ją bajecznie prosto – wejdź w kokpit -> Wtyczki -> Dodaj nową, poszukaj na liście Elementora, potem kliknij Zainstaluj, a na koniec kliknij Włącz.

 

elementor wtyczka dla WordPressa

 

Na pozór nic się nie zmieni, natomiast w edytorze wpisów i stron zobaczysz duży, niebieski, dodatkowy przycisk.

 

elementor

 

Ale najpiękniejsze, bo prawie magiczne, dzieje się po kliknięciu tego przycisku: znika edytor WordPressa, z jakiego korzystasz na co dzień, a w jego miejsce pojawia się cały panel Elementora.

 

emenetror widok edytora

 

W miejscu edycji treści będziesz mieć możliwość dodać nowe sekcje, które  z kolei możesz podzielić na kolumny w różnych układach ilościowych i procentowych. Do każdej sekcji i kolumny możesz dodawać niezliczoną ilość widgetów (masz je po lewej) przesuwając i upuszczając w odpowiednim miejscu. Każdy widget ma swoje ustawienia i znajdziesz w nich:

elementor widget[su_list icon=”icon: wordpress” icon_color=”#006f9a”]

 • możliwość wpisania treści,
 • możliwość formatowania treści,
 • możliwość wybrania wyrównania treści,
 • możliwość dodania zaokrąglenia,
 • możliwość ustawienia animacji,
 • możliwość wstawienia obrazu,
 • możliwość stworzenia tabsów i akordeona,
 • możliwość dodania shortcodów,
 • możliwość dodania
 • możliwość wybrania ikony font awesome,
 • możliwość wybrania fonta,
 • możliwość wybrania kolorów,
 • możliwość ustawienia marginów i paddingów,
 • możliwość dodania tła,
 • możliwość podlinkowania różnych elementów,
 • możliwość dodania obramowania,
 • możliwość dodania własnego CSS.

[/su_list]

Szablony i bloki w Elementorze

Jeśli myślisz, że to już koniec fajnych elementów w Elementorze, to się oczywiście bardzo grubo mylisz. Bo poza widgetami możesz korzystać jeszcze z szablonów. Jak? Po prostu – po kliknięciu Edytuj w Elementorze zamiast dodać sekcję kliknij Dodaj szablon. Zobaczysz różne propozycje różnych typów stron, które możesz wykorzystać. Mają one już zdefiniowane układy treści, ale po wczytaniu konkretnego szablonu możesz dodawać nowe, edytować istniejące i usuwać nie pasujące ci elementy. Drobny Tip: z szablonów korzystaj na stronach, nie we wpisach, ponieważ ich zawartość dodaje się w miejscu treści (w blogowych wpisach prawdopodobnie masz sidebar – wierz mi, źle to będzie wyglądać).

 

szablony stron - Elementor

 

Ogromnie odpowiada mi pewna nienachalność Elementora. Bo, jak większość dobrych wtyczek, również on ma swoją wersję PRO. Ale o tym fakcie dowiesz się zapewne dopiero właśnie przeglądając szablony stron. Tak, skorzystanie z niektórych z nich wymaga wersji Pro wtyczki.

Drugim miejscem, w które warto zajrzeć, są bloczki. To gotowe elementy składowe stron, złożone z kilku widgetów, które możesz zaimportować do swojego użytku i odpowiednio wyedytować.

 

bloki treści w Elementorze

 

Strona lądowania w Elementorze

…jest intuicyjnie prosta do stworzenia. Wystarczy, że w ustawieniach strony w Atrybutach strony wybierzesz Elementor Canvas. To spowoduje, że na stronie nie pojawi się żaden header (baner, menu, top menu, czy co tam masz w motywie), ani sidebar, ani stopka. Chcesz zobaczyć, co można wyczarować? Moja strona książki została stworzona za pomocą Elementora.

 

strona lądowania w Elementorze

 

Rozszerzenia Elementora

Sam w sobie Elementor nie posiada jakichś dodatkowych rozszerzeń. Wersja Pro daje możliwość korzystania z większej ilości widgetów, szablonów, bloczków oraz typów stron (np. stronę błędu 404). Natomiast, jak to przy popularnych wtyczkach bywa, powstały już wtyczki do Elementora, stworzone przez innych developerów WordPressa. Znajdziesz je pod tym linkiem, a wspominam o tym, bo może któraś ci się przyda.

I to tyle o wtyczce. A teraz czas na ciebie. Znasz? Korzystasz? Lubisz te klocki? Pochwal się, co stworzyłaś/łeś z Elementorem!

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

24 thoughts on “Chcesz urozmaicić swoje treści w WordPressie?

 1. Ja czasami korzystam page builder by siteorigin i jestem bardzo zadowolona, szczególnie z możliwości dopisywania css i wersji responsywnej 🙂

  1. Cóż, każdy ma swoje rozwiązania 😉 Różnica jest taka, że z bezpłatnym Elementorem naprawdę duuużo zrobisz, a bezpłatnego Divi nie ma 😉

 2. Od pół roku na niej pracuje i muszę przyznać, że jest genialna. Nie wyobrażam sobie np. tworzyć bez niej strony Landing Page lub jakiejkolwiek innej. Bardzo mi pomogła. Uwielbiam ją i serdecznie polecam.

 3. Znam, właśnie go rozpracowuję i jestem zachwycona. Co prawda jestem dopiero na początku przygody z WP i całą IT-otoczką, więc tak ogólnie jestem zachwycona i nakręcona ? Dziękuję za ten post, bo zastanawiałam się czy to właściwa droga, ale skoro TY ją polecasz, to już jestem spokojna o swój wybór.
  A z czystej ciekawości – masz jakieś zdanie na temat Divi? Atakuje mnie ostatnio że wszystkich stron, ale ponieważ jestem z natury ambitna, to na razie nie dałam się skusić ?

  1. Hej Julia, między opisaniem, a polecaniem jest jeszcze spora droga 😉 Cóż o Divi mam zdanie jedynie negatywne i między innymi dlatego nic o nim nie piszę 😉

 4. Cześć! Korzystam z Elementora i jestem zadowolona. Mam jednak pewnie dość głupie pytanie… Czy na jednej stronie można korzystać z kilku różnych Page Builderów? Czy po zainstalowaniu drugiego od innej marki, wyrzuci mi stronę w kosmos?

  1. Hej, teoretycznie można 😉 w praktyce wtyczki mogą się pogryźć – jeśli nie teraz to przy kolejnych aktualizacjach. Zdecydowanie odradzam instalowanie dwóch lub więcej wtyczek służących do tego samego (spełniających te same funkcje).

  1. Oczywiście, że jest! Trzeba stworzyć motyw potomny (child theme) i zmiany przenieść do niego. Wtedy aktualizacje nie nadpisują zmian, bo aktualizuje się tylko parent (motyw główny) 🙂

 5. WItam. A co jeśli wtyczka nie chce się załadować? Jakiś “Internal Server Error”? Przeinstalowanie nic nie dało. Wina po stronie serwera?

 6. Dzięki za solidny tekst! Mam dwa pytania: 1. Jak jest licencjonowana wersja PRO, czy np w wersji PERSONAL licencjonowanej dla jednaj strony, jest konieczność odnawiania licencji co roku, a bez odnowienia strona przestanie działać? 2. czy przerobiony szablon można wyeksportować na na inną stronę?

  1. Hej 🙂 Wersję PRO trzeba zakupić o rok, ale nie wiem, jak strony działają przy nie odnowieniu (nie mam jej, bo nie potrzebowałam). Tak, utworzony, bądź przerobiony szablon można wyeksportować do innego WordPressa 🙂

 7. Hej 🙂 przeczytałam kilka Twoich artykułów, bardzo fajnie i fachowo piszesz. Dopiero zaczęłam korzystać z WordPressa, w sumie się go uczę i mam mały problem.
  Szukam podpowiedzi (bo wszędzie znajduję tylko w drugą stronę). Korzystam z motywu Zakra i wtyczki elementor. Mam utworzoną statyczną stronę główną, mam również BLOG z wpisami. W jaki sposób na stronie głównej wyświetlić przynajmniej 3 ostatnie wpisy z BLOGA (oczywiście nie cały tekst tylko kilka linijek, albo obrazek + tytuł wpisu)?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!