Przestań martwić się o swoją stronę!

WordPress, darmowe szablony stron

WordPress przyciąga co raz więcej użytkowników. Z dnia na dzień przybywa wizytówek, blogów i sklepów tworzonych w oparciu o WordPress. Tendencja ta dotyczy nie tylko Polski, jednak odnoszę czasem wrażenie, że w kraju “Zosi samosi” do WordPressa przekonuje jego jedna, zasadnicza cecha: jest DARMOWY. Czy rzeczywiście?

WordPress darmowe szablony stron?

No tak, rzeczywiście, samo pobranie paczki (folder .zip) z WordPressem nic nie kosztuje. Jeśli masz już jakieś doświadczenie lub wiele wolnego czasu to nawet instalacja WordPress będzie dla ciebie darmowa. Co więcej – większość używanych przez ciebie wtyczek będzie darmowa. Żyć nie umierać? Najwięcej pytań pojawia się w momencie wyboru… motywu nowej strony (czasem popularnie, nie do końca poprawnie zwanego szablonem).

Czym jest motyw (szablon) w WordPressie?

Motyw w WordPressie to zestaw plików odpowiedzialnych za rozmieszczenie i wygląd (często także kolorystykę) elementów strony. To ogólna – w dodatku stworzona przeze mnie – definicja, jednak na teraz niech nam wystarczy. Dlaczego używam określenia motyw, nie szablon? Ponieważ jest poprawne! Dodatkowo w motywie WordPressa często zdarzają się szablony stron. Są to często proponowane przez autorów motywu poszczególne widoki dla popularnie wykorzystywanych podstron (galeria, portfolio itp).

Psst. Na potrzeby wpisów i ich pozycji w wyszukiwarce i tak będę się zamiennie posługiwać określeniem “szablon”, ale niech to pozostanie między nami. A już gdyby Kasia pytała – to wiesz – zawsze MOTYW.

Jak dzielimy motywy WordPressa?

Bardzo prosto: na płatne i darmowe.

O płatnych już pisałam, dziś zajmę się darmowymi.

Darmowe szablony stron – na co zwrócić uwagę?

Czy motyw posiada dokumentację. Znajdziesz ją najczęściej na stronie autora. Niestety najczęściej będzie ona napisana w języku angielskim. Pomoże ci translator Google, jednak może to nie być przysłowiowa “bułka z masłem” (czy – jak kto woli – “peace of cake”). Czy motyw ma swoje Ustawienia. Sprawdzisz to po jego instalacji. Zdarza się, że ustawienia w motywie znajdują się w personalizacji (jakże byłoby pięknie, gdyby tam zawsze były!), jednak często jeszcze będą w jakimś innym miejscu. Gdzie szukać Theme Options? Przejrzyj dokładnie menu panelu administracyjnego swojego WP.

Czy na pewno jest darmowy. Zdarza się, że przeglądając “10 most awesome free WordPress Themes ever” (lub tym podobny wpis) trafiamy naprawdę na perełki wśród motywów. Jednak najczęściej większość będzie cię kosztowała przynajmniej podanie swojego adresu email.

Czy motyw był pobierany. Ilość pobrań sprawdzisz w repozytorium wordPressa. Rosnąca ilość pobrań raczej dobrze wróży motywowi (można się domyślać, że nie będzie w nim błędów). I ważna rzecz – zdecydowanie się nie przejmuj, że twoja strona będzie “taka sama” jak pozostałe kilka tysięcy. Nie ma takie opcji.

Jak bardzo rozbudowany jest motyw. W przypadku motywów bezpłatnych nie powinno być problemu z ich szybkością działania (nie powinny obciążać strony), jednak zawsze warto to sprawdzić.

Czy motyw jest responsywy. To w zasadzie już podstawa (większość nowszych motywów w repozytorium WordPressa jest responsywna), ale zawsze warto sprawdzić. Żeby się nie okazało pod koniec tworzenia strony, że motyw trzeba zmienić, bo źle wygląda na komórkach…

Czy w opisie motywu jest tabelka z porównaniem jego wersji: bezpłatnej i płatnej. Taka tabelka pokaże ci, jakich ustawień (funkcjonalności) w twoim bezpłatnym motywie z pewnością nie będzie. Warto już na początku wiedzieć, że jeśli np. zmiana kolorów layoutu jest w wersji płatnej, to albo nauczysz się je zmieniać w CSS, albo ich nie zmienisz samodzielnie.

Darmowe szablony stron – czy to się opłaca?

Tak. Zdecydowanie tak. Dziś już darmowy nie oznacza gorszy. Od pewnego czasu autorzy motywów WordPressa naprawdę starają się, żeby ich dzieła były na jak najwyższym poziomie. Często już w motywie znajdziesz slajder, mapkę, kilka szablonów (widoków) stron czy wpisów do wyboru. Dostosowanie takiego motywu jest również dużo prostsze niż motywów płatnych, a strona finalnie wygląda dobrze.

A ty? Masz już doświadczenie w wyborze motywu WordPressa? Co okazało się być w tym wyborze najtrudniejsze? Podziel się w komentarzu.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

6 thoughts on “WordPress, darmowe szablony stron

    1. Oczywiście jakiś drobiazg zawsze musi mi umknąć 😉 Ode mnie Planeta WordPress pobiera po kategorii, ale tej też nie wrzuciłam… Podziękowawszy 🙂
      P.S @eKreatywnie 🙂

  1. “Dziś już darmowy nie oznacza gorszy” zdecydowanie tak jest. Czasem odwrotnie płatne szablony są gorsze od darmowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!