Przestań martwić się o swoją stronę!
własny skracacz linków

Stwórz sobie własne “Bitly” w WordPressie

Czy tzw. skracacz linków to narzędzie z którego korzystasz? Jeśli tak, to ciekawa jestem z którego. Jeśli nie i w dodatku nie wiesz za bardzo o co chodzi, to już tłumaczę.

Skracacz linków – czym to się je?

Zdarza się, że link np. wygenerowany przez jakieś narzędzie (dokumenty Google mają tę przypadłość, jeśli chcesz je udostępnić) jest mega długi i kompletnie nie przyjazny nikomu i niczemu i wygląda np. tak:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1te9HEIsAVww7mQ1FLgjRi0W3J-6BScJEISF_LK1oMcQ/edit?usp=sharing.

Nijak nie da się tego zapamiętać, w ogóle nie jest to intuicyjne, generalnie patrzysz na ten ciąg i myślisz “brrrr!”. Na szczęście istnieją narzędzia, dzięki którym taki link może wyglądać o wiele lepiej i jednym z nich jest bitly.com. Jak to działa? Jeśli chcesz tylko skrócić link, możesz bez rejestracji, jeśli jednak chcesz coś więcej – zarejestruj się. Później już tylko wklejasz link i wpisujesz sobie, jak ma on wyglądać. Jeśli taki wpisany przez ciebie link jest wolny – możesz z niego korzystać. Plusem rejestracji jest fakt, że nawet w bezpłatnym planie otrzymujesz dostęp do statystyk kliknięć takiego linka.

 

bitly skracacz linków

 

Jest jednak jeden minus korzystania z Bitly. Skoro tylko jeden, a plusów sporo więcej, nie ma się co martwić – można by założyć. Natomiast dla mnie jest on tak duży, że przestałam z narzędzia korzystać. Otóż. Jeśli na końcu takiego utworzonego linka w Bitly dopiszesz “+” (symbol plusa) i wkleisz go w pasek przeglądarki, to podejrzysz ilość kliknięć takiego linka nawet, jeśli nie ty jesteś jego autorem. Ałć!

 

 

Skracacz linków w WordPressie?

Tak! I to wcale nie jest takie trudne do zrobienia! Ja posiadam taki jeden i na jego podstawie opiszę ci krok po kroku, jak go utworzyć.

Po pierwsze – kup domenę. Najlepiej krótką, taką wpadającą w ucho, coś, co każdemu szybciutko zapadnie w pamięć i w niej zostanie. Moja to www.WP10.pl, ponieważ zamysł był taki, by skracacza linków używać głównie do linków wymienionych w książce. Trochę się to zmieniło, ale o tym później.

Po drugie – zainstaluj na owej domenie WordPressa.

Po trzecie – przemyśl, co będzie na stronie głównej. Możesz oczywiście nic na niej nie mieć, ale może warto? U mnie to landing page sprzedaży książki, bo wyszłam z założenia, że ludzie mogą sprawdzać, co jest w domenie i byłoby jakoś wstyd, gdyby był to błąd 404 😉

Po czwarte – jeśli tworzysz coś na stronie głównej, wybierz motyw. Jakikolwiek. Prosty. Coś, co pozwoli ci ukształtować stronę główną według twoich potrzeb.

Po piąte – zainstaluj wtyczkę Pretty links. To ona będzie “robić ci robotę”.

Po szóste – wyklucz tę domenę z indeksowania. Jeśli masz na stronie głównej coś umieszczone to oczywiście poza stroną główną. Zrobisz to za pomoca odpowiednich zapisów w pliku .htaccess lub wtyczki All in One SEO Pack.

I po siódme – korzystaj z wtyczki do woli! To wcale nie jest trudne.

 

Pretty links - skracacz linków

 

Wszystko, co dotyczy wtyczki, znajdziesz w nowej zakładce manu kokpitu: Pretty links. Po wejściu a Add new link masz dosłownie trzy rzeczy do zrobienia: ustawić redirection (przekierowanie) na stałe (301 Permanent), wkleić link, który cchesz skrócić lub zamaskować oraz wpisać, jak ma wyglądać twój link docelowy (Pretty link).

Do czego wykorzystać skracacz linków?

Ja, jak już wspomniałam, używam do skracania linków do książki. Wierzę, że dużo lepiej wygląda link www.WP10.pl/Poznan, niż pamiętać: http://wordup-poznan.pl. Z czasem pojawiło się jednak jeszcze jedno zastosowanie i dotyczy ono momentów, kiedy jestem zapraszana jako prelegent. Mogę wtedy utworzyć dedykowaną stronę dla uczestników wydarzenia z samą prezentacją i dodatkowymi materiałami, następnie przepuścić link przez mój skracacz i podać w formie łatwej do zapamiętania. Masz inne pomysły?

 

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

7 thoughts on “Stwórz sobie własne “Bitly” w WordPressie

  1. Tak z ciekawości, uważasz, że to potrzebne? W sensie, zewnętrzne, nazwijmy to “komercyjne” skracacze linków można wykorzystać do podbudowania sobie zaplecza i zdywersyfikowania linków do strony (nawet jeżeli są nofollow), a taka domena własna już niekoniecznie, bo ostatecznie ma zerowy ranking (no chyba, że go zbudujesz). Co sądzisz o temacie “własny skracacz” vs “znane i lubiane” w tym kontekście? 😉

    Ostatecznie przykładowo wiele narzędzi nawet za darmo pozwala dodać sobie własną końcówkę do generowanego url: przykładowo https://tinyurl.com/designerpl od razu daje Ci pewność dokąd kieruje. Czy generalnie uważasz, że pod kątem wartości linka jest to na tyle nieistotne, że bez różnicy jakiego skracacza użyjesz?

    PS – wiem, że to stary wpis, ale trafiłem na niego w Google i jestem ciekaw jakie masz zdanie po latach :))

    1. Cóż… Ja nadal korzystam z własnego skracacza linków. Daje mi on moje własne statystyki, mogę “naprodukować” takich linków, ile dusza zapragnie i domenę łatwiej zapamiętać, kiedy np. dyktuję ją na lajwie lub w podcaście, niż jakieś tam “bitli”, które trzeba w dodatku wiedzieć, jak zapisać… 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!