Przestań martwić się o swoją stronę!

Ile kosztuje strona na WordPressie?

Strona internetowa na WordPressie to co raz częściej wybierana opcja zarówno przez osoby, które chcą prowadzić swojego bloga w sieci, jak i firmy potrzebujące swojej wizytówki internetowej. Skąd taka popularność WordPressa? Związana jest ona z dostępnością tego systemu oraz z łatwością jego obsługi i możliwościami szybkiej rozbudowy o dodatkowe funkcjonalności. Jak jednak się zabrać do stworzenia swojej własnej strony? Jak wybrać wykonawcę swojej strony www? I w końcu – ile kosztuje strona na WordPressie? Z tymi pytaniami prędzej czy później się spotkasz.

Ok, skoro więc decyzja podjęta – będziesz zlecał wykonanie swojej strony specjaliście – podpowiem ci, jak go wybrać, żeby ustrzec się kłopotów i nie marnować czasu. Oto kilka najważniejszych elementów takiej współpracy:

 • napisz ogłoszenie – najlepiej na wpzlecenia.pl, ponieważ tam zaglądają WordPressowcy (ludzie, którzy znają WordPressa na wylot); pamiętaj też, że im więcej szczegółów podasz w ogłoszeniu, tym lepiej dla wszystkich – oferenci od razu będą mogli przysłać konkretne oferty,
 • przejrzyj portfolio – nie sprawdzaj jednak, czy wykonawca ma w portfolio podobne wykonania do tego, które chcesz stworzyć; raczej zwróć uwagę czy jego wykonania różnią się od siebie (przecież nie chcesz mieć strony, która będzie kopią innych stron!),
 • zadzwoń – po wystawieniu ogłoszenia zostaniesz zapewne zasypany ofertami: przejrzyj je na spokojnie i wybierz te, które najbardziej przyciągają twoją uwagę (warto od razu np. sprawdzić sobie na ile dana firma dba o szczegóły czy estetykę), a następnie zadzwoń do tych ludzi – zobaczysz, z kim najlepiej się dogadujesz (nie ma nic gorszego niż problemy w komunikacji przy zlecaniu prac),
 • zbierz wszystko, co ustalicie w jednym dokumencie – może to być umowa, może być email podsumowujący (forma nie gra roli); ważne, żeby wszyscy na te ustalenia się zgodzili i żeby to było gdzieś napisane,
 • ustalcie terminy – każde zlecenie tworzenia strony ma swoje etapy (zazwyczaj są trzy: ustalenia między klientem a wykonawcą, wykonanie strony i nanoszenie poprawek zgłoszonych przez klienta) i dobrze jest ustalić już na początku: jakie to będą etapy, jakie prace będą obejmowały oraz jak długo będą trwały,
 • poprawki – ogromnie ważna kwestia – zapytaj, jakie poprawki będzie obejmował podana przez wykonawcę cena, ponieważ to jest moment, w którym następuje bardzo wiele niedomówień.

Jeśli już wszystko ustalone przejdźmy do najważniejszego – cena, czyli ile kosztuje strona na WordPressie?

Gratuluję! Dotarłeś do miejsca, w którym muszę zdradzić ci sekret naszej branży – nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Jak to w usługach bywa, wyceny będą się od siebie różnić.

Najmniej będą kosztować proste wizytówki internetowe. Przy czym definicja “prostej wizytówki internetowej” brzmi: maksymalnie 3 podstrony (Home, oferta, kontakt) + mapa i formularz kontaktowy z dodaniem zdjęć (nie galerii) i gotowych treści, stworzona na bezpłatnym motywie WordPressa, bez zmian w motywnie, bez stwarzania logo, często bez slajdera, tworzenia treści na stronę i optymalizacji strony. Taka prosta wizytówka internetowa będzie kosztować około 300-500 zł (netto).

Stworzenie bloga na bezpłatnym motywie WordPressa bez logo to zazwyczaj koszt około 700 – 900 zł (netto).

Wszystko, co będzie wychodzić poza prostą wizytówkę internetową, czyli: większa ilość podstron, dodanie slajdera z ofertą, slajdera z partnerami firmy, profilów Social Media, Newslettera, galerii, prace przy dostosowaniu nadal bezpłatnego motywu WordPressa (np. zmiana pozycji elementów strony, tłumaczenia motywu), umieszczenie gotowych treści na stronie + wstępna optymalizacja całości to wydatek około 800 – 1200 zł (netto).

Wizytówka internetowa stworzona na płatnym motywie WordPressa to wydatek około 1000 – 1700 zł (netto). Dlaczego? Motywy, które można zakupić np. na Themeforest są tak samo piękne jak bardzo rozbudowane. Wprawdzie można stworzyć na nich dosłownie wszystko, jednak trzeba nad nimi “posiedzieć”, są czasochłonne w konfiguracji. Na pocieszenie dodam, że koszt motywu najczęściej jest już w cenie wykonania strony.

I ostatnie – sklep internetowy. Wycena wykonania sklepu zawsze poprzedzona jest bardzo dokładnym wywiadem dotyczącym tego, jak ten sklep ma wyglądać i jakie ma posiadać funkcjonalności. Najczęściej wykonanie sklepu internetowego na WordPressie zamyka się w cenie 1500 – 2500 zł (netto) i więcej w zależności od ilości dodatków, które do niego trzeba będzie dokupić, od ilości produktów do wprowadzenia, stopnia złożoności tych produktów, wybranego motywu do WooCommerce i wielu, wielu innych spraw. Właściwie ogólną orientacyjną cenę sklepu na WordPressie najtrudniej jest podać.

Oczywiście wszystkie te ceny są bardzo orientacyjne i zależą od wielu kwestii: zarówno od doświadczenia wykonawcy, jak i od rozwiązań, które będziesz chciał mieć na swojej stronie. Jak wszędzie: im bardziej niestandardowe funkcjonalności – tym pewnie będzie drożej. Na szczęście wydatku na stworzenie własnej strony internetowej nie ponosi się zazwyczaj częściej niż raz na dwa lata. Zawsze warto też już po roku istnienia strony podsumować sobie, ilu klientów i jaki dochód dzięki niej zdobyłeś. Wtedy zobaczysz, że na wykonaniu własnej strony internetowej nie warto oszczędzać.

UWAGA – z doświadczenia radzę. Jeśli ktoś proponuje ci rażąco niższe ceny niż te we wpisie – dobrze się zastanów zanim zlecisz mu prace… Poprawianie jego pracy może kosztować cię nawet podwójnie!

Natomiast jeśli chcesz sprawdzić ceny naszych usług -> Przejdź do Usług związanych z WordPressem.

A wy jakie macie doświadczenia ze zlecaniem lub wykonywanie stron www? Wiem, że temat “rzeka”, ale może ktoś będzie chciał się podzielić? Zostaw komentarz.

Natomiast jeśli samodzielnie tworzysz swoją stronę na WordPressie zapraszam do naszej grupy WordPressowego wsparcia na FB. Kliknij i dołącz!

Grupa WordPress (nie tylko) dla blogerów.

 

WordPress (nie tylko) dla blogerów
Jeśli masz pytania.
Jeśli chcesz je zadać.
Jeśli potrzebujesz porady.
Jeśli chcesz pomagać innym.
Dołącz do nas!

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

45 thoughts on “Ile kosztuje strona na WordPressie?

 1. Zgadzam się z cenami. Dlatego, żeby była nie typowa, za to należy plamić, poza jak sam WP jest darmowym narzędziem

  1. Dzięki Janusz. Tak, to prawda, jeśli się sobie samemu tworzy własną stronę na WP w oparciu o darmowy motyw (szablon), to taka strona kosztuje 0 zł (chyba, że ktoś podliczy ile kosztuje jego “roboczogodzina”).

   1. No i trzeba mieć trochę doświadczenia, żeby dopasowac darmowy szablon. Nie każdy to umie, ale praktycznie każdy chcę, żeby jego strona była piękna 🙂 Od tego i cene takie są.

 2. Pani Katarzyno – nie wiem gdzie Pani prowadzi firmę, jakie płaci ZUSy i jakie ma koszty prowadzenia działalności. Ale nie da się zrobić prawidłowo nawet wizytówki za 300zł, jest to ekonomicznie nieopłacalne w stosunku do nakładu czasu potrzebnego na pozyskanie klienta, pracy nad stroną i jej optymalizacją i poprawek.

  1. Czułam, że jak uderzę w stół, to jakieś nożyce się znajdą 😉 Panie Marcinie, naprawdę? Jeśli Klient sam przychodzi, ma wybrany motyw, nie chce w nim nic zmieniać, chce jeden baner na Home i trochę treści, trochę treści i jeden obrazek na Oferta i dane firmy mapkę w Kontakt, to nie da się tego zrobić za 300 zł? Znam firmę, która coś takiego tworzy za dowolny datek na rzecz pewnej fundacji… Oczywiście nie każda wizytówka zamyka się w tej kwocie (dlatego piszę w widełkach).
   Odpowiadając – w Gliwicach prowadzę firmę, na legalu i żyję 🙂

   1. Nie jestem nożycami, wychodzę z założenia że każdy ma swój target klientów. Za takie stawki wszystko rozbija się pewnie o ilość zamówień 😉 Skoro ma ich Pani tak dużo, że opłaca się robić wizytówki i sklepy w tych widełkach cenowych – to wypada mi tylko pogratulować.

   2. Za każdym razem jak czytam takie mądrości to zastanawiam się któremu klientowi będę za chwilę musiał tłumaczyć, że to co Pani tutaj wypisuje to brednie.
    Dla przykładu jeśli klient chce prostą wizytówkę to po co w to mieszać WP ? Skoro czysty HTML będzie o wiele lepszym rozwiązaniem. Zarówno pod względem ekonomicznym jak i wydajnościowym.
    Sklep na WP to temat rzeka….ale stwierdzenie, że jego wycena jest jedynie uzależniona (tak wynika w tekstu) od ilość zakupionych wtyczek to po prostu śmiech na sali.

    1. Widzę, Panie Piotrze, że możemy sobie ręce podać. Ja też trochę czasem tłumaczę klientom: np. że dzięki WP do zmiany numeru telefonu, czy adresu swojej firmy nie będą musieli szukać wykonawcy swojej wizytówki sprzed trzech lat (zdarzyło się też kiedyś, że jeden z takich panów kompletnie zmienił branżę i jego czyste HTMLe już go w ogóle nie obchodziły), ale zrobią to sami w panelu administracyjnym. Na szczęście nie o wyborze WP (zaletach, wadach) jest ten wpis. 🙂
     Natomiast wycenę sklepu już uzupełniam – rzeczywiście jest tam mało informacji. Dziękuję za komentarz.

   3. Witam
    Niestety za taką cenę nie można zrobić profesjonalnej strony internetowej. Nie wiem Pani Kasiu skąd takie ceny ale od siebie dodam, że do naszej firmy przychodzą ludzie, którzy zapłacili za stronę właśnie 300 czy 500 zł i szukają kogoś kto im pomoże bo witryna może i wisi gdzieś tam w przestrzeni ale nikt na nią nie wchodzi bo google jej nie widzi. Zbudować coś to jedno a sprawić żeby wyszukiwarki taką stronę dobrze widziały i żeby była ona widoczna w Internecie to drugie. Mieliśmy przypadki, że strona za 300 zł była np zablokowana do indeksacji przez robota google (jak się okazywało potem twórca takiej strony nie wiedział że noindex blokuje indeksację :)), nie miała żadnych meta opisów, żadnych obrazków opisanych itd. To ja się pytam po co komu taka strona? Równie dobrze taką stronę można sobie postawić na serwerze lokalnym w domu i cieszyć się nią :). Dobra strona kosztuje bo na jej budową składa się wiele elementów i trzeba mieć sporą wiedzę i doświadczenie aby te wszystkie elementy tworzyły jedną całość. Takie wyceny niestety nie tyle szkodzą branży co Klientom, którzy faktycznie szukają potem wykonawców którzy zbudują im profesjonalną stronę za np 500 zł. A potem płacz i zgrzytanie zębów 🙂

    1. Dzięki za komentarz 🙂 Dokładnie opisałam, co wchodzi w wykonanie strony za 300 zł. I tylko to wchodzi (w tym CMS WordPress). Chodziło mi o to, że jeśli ktoś potrzebuje właśnie takiej strony, to cena może oscylować w okolicach 300 zł. Co i jak z pozycjonowaniem, czy optymalizacją takiej strony? Akurat stron wykonanych na WordPressie Google nie wpuszcza w filtry dopóki ktoś się o to dodatkowo nie postara.

    2. Co innego stworzenie strony na WP a jej optymalizacja
     Faktem jest ze wiele firm tworzy takie chwastki bo niestety musi nadrobic iloscia. Niestety wiekszosc “biznesludkow” tkwi w przekonaniu ze liczy sie wylacznie cena. Ale jak mowi stare porzekadlo “tanie mieso psy jedza” to co tu sie dziwic. Biznesludek postawi strone i nie podpowie klientowi nic o seo bo zapewne sam niewiele na ten temat nie wie. Wiec po co ma sie pocic jak mozna kolejnego chwastka postawic

   4. Czytam komentarze i czytam… Tak naprawdę to dopiero od jakiegoś czasu próbuję rozgryźć WordPressa, a u Pani jest tyle przydatnych informacji, że czasami aż w moi notesie zajmuje to kilka stron (tak- muszę mieć wszystko zapisane). Przyznam, że zaintrygowała mnie właśnie ta dyskusja. 300 zł za wizytówkę? Myślę przesada tak w jedną, jak i drugą stronę czasami się zdarza. Tu gdzie teraz mieszkam można znaleźć webmasterów, którzy w tej kwocie podobno wykonają stronę z kilkoma stronami. Czy to wiele? I jakiej jakości- trudno mi powiedzieć, choć wydaje mi się, że to niewiele, prawda? Pozdrawiam gorąco.

    1. Tak, tak, wpis wzbudza emocje 😉 A ja chyba napiszę jego nowszą wersję, bo ze dwa lata minęło 😉
     A gdzie mieszkasz, jeśli można? Może tam jest taniej po prostu?

 3. Witam. Odnośnie Themeforesta – nie wszystko złoto co się świeci tam się znajduje. Może i część szablonów wygląda pięknie na zewnątrz, a wewnątrz tragedia. Nie wiadomo za co się zabrać – takie to jest ciężkie i trudne do wdrożenia (od wewnątrz)

  1. Dzięki za komentarz. Ale masz na myśli panel administracyjny i opcje motywu (ich wielość), czy też pliki i ich budowę (składnię php i css)?

    1. No niestety te motywy często są aż nadto rozbudowane jeśli chodzi o ich możliwości personalizacji. Umożliwia to jednak powstawania wielu niepodobnych do siebie stron w sieci na tym samym motywie…

 4. Nie zgadzam się z tym, że aby stworzyć bloga opartego o CMS WordPress należy wydać od 300 do nawet 1500zł. Sam prowadzę bloga justenter.pl i wszystko robię na nim sam i do tej pory jedyna za co zapłaciłem to serwer i domena!

  1. Dzięki za głos w dyskusji. Na szczęście nigdzie nie napisałam, że NALEŻY wydać takie pieniądze. Napisałam, że jeśli chce się ZLECIĆ stworzenie strony na WP to trzeba będzie za to zapłacić. Gratuluję, że sam stworzyłeś swój blog 🙂 Nie każdy ma tyle czasu/samozaparcia/umiejętności/zdolności itp…

  2. Tylko jak najczesciej wychodzi “Zosie samosie” traca wiele czasu na poszukiwanie rozwiazan. Zlecajac komus prace nad blogiem czy strona oszczedzamy swoj czas ktory mozemy poswiecic na to wychodzi n w danym momencie lepiej

 5. Wycena stron internetowych to temat rzeka, szczególnie na naszym rodzimym rynku, kiedy konkuruje się głównie ceną, nie jakością. Wszystkim, którzy zastanawiają się ile powinna kosztować strona Internetowa polecam http://zailestrona.pl/19d0 To bezpłatny kalkulator, wystarczy określić 5 parametrów, na podstawie których system podaje widełki cenowe określając czego można się spodziewać w danej cenie.

  1. właśnie dlatego taki wpis 🙂 to raczej poglądowa ocena, ale dająca już jakieś informacje. ten kalkulator też pewne sprawy upraszcza…

 6. Podepnę się do dyskusji. Przeczytałam każdy komentarz i z każdym się zgadzam. Troszkę absurdalne ;). Swoją stronę i kilka dla znajomych zrobiłam sama na WP. Gdybym miała powiedzmy 5000 zł to nie fatygowałabym się, drążąc godzinami w poszukiwaniu odpowiednich motywów, wtyczek… Z budżetem zero i jako taką wiedza informatyczną WP był dla mnie zbawieniem. Żadne szablony oferowane przez firmy hostingowe nie dawały mi tego co potrzebowałam. I tak zainwestowałam czas ( ten akurat miałam ), zdobyłam coś, czego płacąc 5000 zł bym nie dostała – wiedzę. Czy jest moja strona jest idealna ? Na pewno nie i cały czas się uczę, szukam … Uważam, że należy się cenić. Profesjonalna strona kosztuje. Moją wyceniam na jakieś 5000 zł w przeliczeniu na czas w nią włożony. Najprawdopodobniej mogłabym ją mieć za te 300zł. Tyle, że bez wiedzy, którą posiadam teraz nie potrafiłabym jej administrować i koszty rosłyby z dnia na dzień. Uważam wpis na całkowicie merytoryczny, a że temat szeroki to inna sprawa.

  1. ale ekstra! ja należę do tych, którzy lubią się uczyć i cieszę się, że nauczyłaś się tego, co pozwoliło Ci zrealizować swój cel.

   tak, zgadzam się, temat baaaaaardzo szeroki 🙂 Klientów, którzy chcą sami tworzyć swoje strony zawsze pytam o jedno: masz czas na naukę (bo potrzeba go sporo)? czy chcesz mieć swoją stronę, a międzyczasie rozwijać swój biznes? ostatnio odnoszę wrażenie, że jednak co raz większa ilość osób woli swój czas przeznaczyć na rozwijanie swojego biznesu, a wykonanie strony, bloga powierzyć komuś, kto to już potrafi 🙂

 7. Ciekawa dyskusja. Ale większość osób tworzących strony to informatycy, programiści czy graficy (itd). Dlatego mało kto rozumie ekonomiczne podejście do tematu.

  Po pierwsze każdy ma inne koszty. Jeden webmaster ma kredyt na mieszkanie i samochód inne duże wydatki, a czas ograniczony, dlatego nie będzie robił stron za 300 zł. Ktoś inny ma patent na robienie stronek za 300 zł szybko i ma do tego niższe koszty.

  Po drugie nie wszystkich stać na stronę na WP za 1 000 zł skoro może uzyskać podobny efekt za 300 – 500 zł. Można mówić o psuciu rynku czy coś, ale nawjważniejsze to zaproponować o wiele więcej niż Ci, którzy robią strony za 300 zł. A co to już sami dobrze wiecie.

  Większość szablonów z Themforesta wygląda perfekcyjnie tylko w wersji demo. Po wrzuceniu na własnego WP i dodaniu własnych grafik, tekstów i wstawieniu polskich znaków większość się rozpływa i wygląda przeciętnie.

  1. Ja w ogóle od jakiegoś czasu widzę, że w tej branży wszystko zależy od tego, jakie ma się doświadczenie, jakiego znajdzie się Klienta i jak dobrym jest się handlowcem 🙂
   Tak, motywy (nie szablony, chyba, że mówisz o HTML templates) z Themeforest są tak dopracowane, żeby się sprzedać. Więc czasem trudno osiągnąć taki efekt WOW. Ale tu znów wiele zależy od budżetu…

 8. Dzień dobry,ja mam taki problem że posiadam już stronę internetową,ale jest mało profesjonalna,czy można przenieść to co już mam na WordPress, czy lepiej sworzyć stronę od nowa?

 9. Ja przepraszam bardzo, ale jak można dać komuś zlecić zrobienie strony na wordpress? To tak, jakby kupić zestaw klocków lego i wysłać komuś, żeby je złożył. Albo kupić meble z Ikei i prosić o skręcenie. Przecież to jest bajecznie proste…

  1. Normalnie. Rozumiem, że skoro wymiana klocków w samochodzie, czy rur w łazience jest równie bajecznie prosta, to też robisz to zawsze samodzielnie?

 10. Nie…zdecydowanie nie. stworzenie dobrej i skutecznej strony wizytówki to koszt minimalnie 1200 -1500 zł plus podatek i vat. Licencje programów graficznych kosztują- nawet jeśli baner jest jeden. Wiedza z zakresu reklamy, optymalizacji, pozycjonowania kosztuje, stworzenie dobrych tekstów do strony, nazw podstron, nieszablonowe pomysły- kosztują, wiedza jakie wtyczki zainstalować kosztuje. Oczywiście wszystko można zrobić samemu ale po co skoro specjalista zrobi to lepiej i szybciej. Myślę, że błędnie Pani oceniła temat “strony-wizytówki”. Podobnie jak tradycyjna wizytówka- może być wykonana odręcznie, na kolanie i może być pokryta 24 karatowym złotem. Nie oszukujmy się, generalizowanie nikomu na dobre nie wyszło a swoją pracę, wykształcenie kierunkowe i doświadczenie w branży, także stworzenie miejsca co pracy i odpowiedni sprzęt, szybki internet- trzeba cenić. 300 zł – owszem- może kosztować strona wykonana w wordzie z użyciem wordartów i clipartów ale nic więcej.

 11. Rzeczywiście przez ten czas ceny poszły nieco w górę, i też wydaje mi się że wycena wizytówki za 300zł to trochę mało, bo nie licząć jedynie podatków zusów etc, dotarcie do klienta też kosztuje w tej branży nie mało, rozmowy z klientem ewentualne szkolenia to też czas pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!