Przestań martwić się o swoją stronę!
jak aktualizować WordPressa - motywy potomne

Child theme – jak aktualizować WordPressa

Aktualizowanie WordPressa – ale o co chodzi?

Aktualizowanie WordPressa i używanego motywu (szablonu) nie jednej osobie spędziło już przysłowiowy sen z powiek. Czy wiesz dlaczego i jak temu zapobiec?

Na początek wyjaśnijmy sobie jedno – aktualizacje WordPressa i motywu są mega ważne. I nie wierz nikomu, kto mówi, czy pisze inaczej. WordPress, jak każdy produkt internetowy stale się rozwija i jest ulepszany. Jednak najważniejsza kwestia to fakt, że wiele aktualizacji dotyczy po prostu bezpieczeństwa. Dlatego musisz aktualizować swojego WP, motyw i wtyczki.

Kiedy i co może się stać przy aktualizacjach?

Aktualizacja (niezależnie czy WordPressa, czy motywu) to NADPISANIE (usunięcie dotychczasowych plików i zastąpienie ich nowymi z paczki aktualizacji) plików. Oznacza to, że wszystkie pliki na twoim serwerze zostają zastąpione nowymi. Mówiąc po polsku: nie będzie problemu, jeśli nic w plikach nie było zmieniane podczas tworzenia twojej strony czy bloga. Gorzej, jeśli np. kolorystykę strony zmieniono w plikach CSS. Wtedy po aktualizacji WordPressa lub motywu możesz się zdziwić (przy czym zmiany kolorów to – wierz mi – najmniej dotkliwe możliwe efekty uboczne aktualizacji).

Jak aktualizować WordPressa bezpiecznie?

O tym najlepiej jest pomyśleć na samym początku. Najlepszym (jeśli nie jedynym) sposobem na uniknięcie przykrych konsekwencji przyszłych aktualizacji jest stworzenie tzw. child theme (motywu potomnego). Skomplikowana nazwa, ale na szczęście prosta sprawa. Motyw potomny “dziedziczy” zarówno funkcje jak i wygląd motywu, którego używasz w swoim WordPressie, a jednocześnie pozwala wprowadzać zmiany bez edytowania oryginalnych plików motywu.

Utworzyć taki child theme nie jest trudno. O tym, jak go stworzyć od podstaw przeczytasz w wielu miejscach (pisał o tym np. Bartosz). Ja na co dzień korzystam z wtyczki do motywów potomnych.

Jak utworzyć child theme za pomocą Child Theme Configurator

Po pierwsze pobierz wtyczkę Child Theme Configurator. Możesz to zrobić bezpośrednio z repozytorium wtyczek i przesłać ją na serwer lub w panelu administracyjnym wejść w: Wygląd -> Motywy -> Dodaj nowy, następnie wyszukać wtyczkę po nazwie i kliknąć Instaluj.

Po instalacji i włączeniu wtyczkę znajdziesz w PA -> Narzędzia -> Child Themes.

Aby utworzyć nowy motyw potomny wejdź w Child Themes, wybierz nazwę swojego motywu i zaznacz Create New Child Theme.

jak-utworzyc-child-theme

Jeśli chcesz dodać informacje o sobie, jako autorze motywu potomnego, rozwiń pole Child Theme (click to edit additional fields) – otrzymasz możliwość dodania opisu siebie, swojej witryny itp. Możesz też zaznaczyć, że chcesz aby podczas tworzenia się motywu potomnego zostały zachowane ustawienia z oryginału oraz zrobiona kopia zapasowa plików. Na koniec klikasz Generate/Rebuild Cild Theme Files i… właśnie utworzyłeś swój child theme!

Ostatnia sprawa – trzeba wejść w panelu administracyjnym (PA) w Wygląd -> Motywy i włączyć motyw potomny.

Teraz możesz wprowadzać zmiany na swojej stronie, czy blogu i nie bać się, że znikną po aktualizacjach!

A Wy? Tworzycie motywy potomne od zera czy korzystacie z wtyczek? Jeśli z wtyczek, to z jakich? Jesteście z nich zadowoleni? Koniecznie napiszcie w komentarzu.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

10 thoughts on “Child theme – jak aktualizować WordPressa

  1. A jak to jest z używaniem motywu potomnego jeśli buduję stronę dla swojej małej firmy. Czy mogę używać w takim wypadku motywu potomnego ? Bardzo interesujący wpis, pozdrawiam

    1. Jasne, że możesz, choć konieczności nie ma. Motyw potomny tworzysz, gdy potrzebujesz zmienić cokolwiek w plikach motywu parenta. Przy czym sam CSS zmienisz nadpisując go w kokpit -> personalizacja -> dodatkowy CSS.

  2. Dziękuję za wpis, bardzo ciekawy! Zastanawiam się natomiast jak to jest z aktualizacją samego motywu jeżeli używamy child theme? tzn, że nasz potomek nigdy nie będzie aktualizowany skoro jest samodzielną kopią?

    1. Tak, childa się nie aktualizuje, bo nie ma potrzeby. To przecież tylko kilka plików… Natomiast motyw “rodzica” aktualizujesz normalnie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!