Przestań martwić się o swoją stronę!
co możesz stworzyć na WordPressie? czerwony tunel z wełny, u jego wejścia kot, w środku niebieski motek wełniany

Co można stworzyć na WordPressie?

Niby droga. Ale ciemno! Stajesz więc. Zatrzymujesz się. W pół kroku. Spoglądasz. Drżenie pod skórą, bo wiesz, że czeka cię coś niezwykłego. Marzysz o tym od miesięcy. Może już lat? To tylko krok. Pierwszy. Potem następny. Ale trwasz. Nieruchomo. Kolejny raz. W tym samym miejscu. Czy na pewno? Patrz! Jakie kolory! Delikatność. Wprost do dotknięcia. Tworzenia. Zabawy. Tyle możliwości. Jeden krok. Ale w nieznane. Idziesz?

Zaistnienie w sieci to trochę jak skok na głęboką wodę (o tak! sieć potrafi być GŁĘBOKA). Zwłaszcza dla tych, którzy na co dzień żyją poza Internetem i dobrze się mają, w sensie, że nic im za specjalnie nie brakuje. Ale są i tacy – i ja spotykam ich najczęściej – którzy marzą i chcą w Internecie być i działać i rozwijać się, swój produkt i markę, a jednak coś lub ktoś, jakiś głos, jakiś hamulcowy, sprawia, że nie robią w tą stronę kroku. To może ja podpowiem, co w ogóle w sieci i na WordPressie można zdziałać?

Strony internetowe i blogi

To sposób na pokazanie siebie, swojej firmy i swoich usług. To pierwsza i najbardziej domyślna funkcja WordPressa, który przeca stworzony został, by ludzie mogli publikować swoje treści w sieci bez umiejętności kodowania. Jedno z drugiem często idzie w parze, choć przeznaczenie firmowej strony www to może bardziej prezentacja usług, czy produktów, natomiast bloga – dzielenie się treścią, przeżywaniem, światem.

Moje “centrum zarządzania” to blog, który właśnie czytasz, ale prowadziłam kiedyś też blog o darmowych motywach, a teraz nagrywam podcast i on też ma swoją własną stronę internetową.

Sklepy internetowe

Sklep to sklep – co tu się rozwodzić? Wiadomo oczywiście, że chodzi o sprzedaż. Sympatyczne w WordPressie jest to, że sprzedawać możesz zarówno usługi, jak i produkty fizyczne, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami.

Moje sklepy na WordPressie? Pierwszy jest tu, na tym blogu i zakupisz w nim nasze usługi, drugi to AkademiaWP – miejsce z kursami online dotyczącymi WordPressa.

Platforma kursów online

Najchętniej polecanym rozwiązaniem do tworzenia kursów online nie jest oczywiście WordPress, ale – jeśli już ktoś korzysta z WordPressa – to najczęściej staje się on domyślnym wyborem dla realizacji następnych projektów, również właśnie kursów online. Pisałam już o tym, jak można w prosty sposób i za darmo zorganizować nauczanie w Internecie, sama również do własnych kursów WordPressa wykorzystuję. Link? Ależ proszę!

Landing page

Moja przygoda z landing page’ami w WordPressie jest – delikatnie rzecz ujmując – wyboista. Bo kiedyś prowadziłam bezpłatny kurs online o ich tworzeniu przy wykorzystaniu wtyczki, później wtyczka ta przestała być rozwijana i działać, następnie stworzyłam kolejny kurs z wykorzystaniem innej wtyczki, jednak historia się (prawie) powtórzyła… W międzyczasie odkryłam MailerLite (narzędzie do newsletterów, link jest afiliacyjny) i jego możliwości tworzenia “landingów” i zaczęłam z niego korzystać. Potem pojawił się Elementor, a obecnie korzystam z page buildera wbudowanego w nowy motyw na blogu.

Ale! Ale! Pokażę co nie co, żeby nie było: landing w MailerLite, landing w Elementorze, landing w moim obecnym page builderze.

“Fama linków”

To moja robocza nazwa i nie ma nic wspólnego z pozycjonowaniem. Powstanie tego WordPressa ściśle związane jest z powstaniem książki. to mój sposób na tworzenie linków przyjaźniejszych niż przyjazne i – co najważniejsze – prostych do zapamiętania! Wszystko opiera się o domenę www.WP10.pl, a dalej – dzięki magicznej wtyczce – dopisuję odpowiednie określenia, w zależności dokąd dany link ma prowadzić. Przykład? Zobacz, dokąd prowadzi ten link: http://wp10.pl/grupa!

Ukryte treści

Tę możliwość wykorzystuję na trzy sposoby, ale warto w ogóle wiedzieć, że istnieje ona w WordPressie. Na czym polega? Zarówno wpisy, jak i strony można w WordPressie “zahasłować”. Wtedy dla wszystkich ich treść jest ukryta, a dostęp do niej mają osoby, które znają hasło.

Do czego ta funkcja może służyć? Tu na blogu istnieje zahasłowana Strefa VIP – miejsce, które dostępne jest dla Czytelników WordPressowego newslettera, Czytelnicy książki otrzymuję dostęp do tajnego bloga, który prowadzę specjalnie dla nich, a Klienci naszej firmy otrzymują taki dstęp do stron stworzonych tylko dla nich z tutorialami dotyczącymi ich WordPressów.

Szybka weryfikacja pomysłu

Przyznam się, że to jest jeden z powodów, dla których kocham WordPressa – fakt, że mogę go szybko odpalić tylko po to, żeby zweryfikować, czy któryś z moich “kolejnych genialnych” pomysłów ma w ogóle rację bytu. Nie, nie zawsze chodzi mi o nowe wielkie projekty. Czasem chodzą mi po głowie zamysły, które miałyby służyć tylko mi, np. do usprawnienia pracy. Tak było w przypadku szukania możliwości stworzenia własnego systemu CRM lub strony, która wyświetlałaby mi posty z fanpage’y i grup Facebooka.

WordPressy techniczne

To ostatnia opcja, ale równie ważna, bo to wszystkie WordPressy, z których korzystam przy nagrywaniu filmów. Różnych filmów. Od video, które umieszczam w kursach, przez video nagrywane do mediów społecznościowych po video na mój kanał na YouTube. I jeszcze jedno. To też WordPressy, które służą mi czasem do testowania wtyczek lub motywów.

To jak? Idziesz?

 

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

10 thoughts on “Co można stworzyć na WordPressie?

  1. A mozna za pomoca Worpdress stworzyć stronę na zasadzie instagrama lub coś ale facebook? Oczywiście nie tak zawansowane ale na podobnej zasadzie działania?

      1. Robiłem stronę szkolną w Joomla. Miałem darmową galerię (Phoca) i kilka innych komponentów i dodatków. Oczywiście też free. Dziś szkół nie stać na dodatki. Pomagam robić w nowej szkole stronę i pomyślałem poważnie o WordPressie bo Joomla wydaje się trochę ponad potrzeby. Jednak przeszukiwanie dodatków typu galeria, manager mediów mnie zaczyna dobijać. Priorytetem jest prostota użycia. Wiem, że zmiana CMS’a, to zmiana nawyków i przyzwyczajeń. Jednak ciągle mam wrażenie, że wtyczki są nieintuicyjne. Nie chodzi o jakieś bajery. Czytałem Twoje artykuły o galeriach. OK. Podoba mi się Responsive Lightbox & Gallery ale organizacja Mediów to masakra. OK, znalazłem Media Library Assistant tylko wszystko jest takie przekombinowane. Nie można jakoś z poziomu WP tworzyć katalogów, grup mediów albo co? Wiem, że to może być mała znajomość WP i może trącać rozżaleniem, ale spędziłem już mnóstwo godzin nad kwestią porządku mediów i galerii i ciągle mam niedosyt. (chcę zaznaczyć, że to nie jest obrona Joomli). Może niesłusznie, ale mam wrażenie, że w WP zrobienie niektórych rzeczy bez nabycia płatnej subskrypcji graniczy z cudem…. Jeszcze powalczę, ale chyba nie pomogę mojej szkole….

  2. Ja muszę w końcu spróbować założyć bloga na WordPressie. Już całkiem sporo poczytałam o tym, ale jakoś nie mogę się zmusić, ciężko jest stworzyć już takiego kompletnego bloga ze wszystkim? Żeby były zawarte odpowiednie funkcje i wszystko było na miejscu?

  3. Za pomocą wordpressa budowa sklepu internetowego jest niezwykle łatwa. Początkowo myślałam, że mnie to przerośnie, ale okazało się, że na pierwszy okres działalności to w zupełności wystarczy! Myślę, że za jakiś czas skorzystam z usług profesjonalnej firmy i zainwestuje w lepsze oprogramowanie, ale póki co jestem bardzo zadowolona ze swojego sklepu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!