Przestań martwić się o swoją stronę!
newsletter w WodPressie - MailerLite

Newsletter w WordPressie – MailerLite

Jest klika możliwości zorganizowania wysyłki newslettera. Oczywiście kompletnie nie polecam robić tego ręcznie. To znaczy: jeśli myślisz, że skopiujesz sobie w pole “Odbiorca” adresy mailowe i w ten sposób wyślesz mailing, to – błagam! – nie idź w tą stronę. Do masowej wysyłki maili służą specjalne oprogramowania i tego się trzymajmy. Dziś instrukcja o tym, jak ogarnąć newsletter za pomocą MailerLite.

Newsletter – ale o so chosi?

Zacznijmy od początku. Jeśli nie wiesz, do czego mógłby ci służyć newsletter, to zapraszam do tego wpisu. Jeśli natomiast chcesz się dowiedzieć, dlaczego polecam MailerLite – koniecznie przeczytaj wpis jemu dedykowany. Jeśli masz już odrobione oba wpisy i po prostu chcesz “odpalić” swój własny newsletter za pomocą MailerLite, to po prostu czytaj dalej.

Jak zacząć z MailerLite?

Oczywiście jak to z narzędziami internetowymi bywa, tak i w tym trzeba utworzyć konto. Po przejściu na stronę MailerLite (link jest afiliacyjny) kliknij w sign up free i utwórz własne konto. Ważne. Narzędzie służy do masowej wysyłki maili, stąd też jego twórcom zależy na autentyczności i uczciwej wysyłce newsletterów. Dlatego – żeby rejestracja przeszła bezboleśnie – będzie trzeba spełnić dwa warunki. Po pierwsze – mieć firmę. I po drugie – zarejestrować się z adresu mailowego w domenie firmowej. Jeśli tych dwóch warunków nie spełniasz, nie ma tragedii, ale do utworzenia konta potrzebny będzie kontakt z biurem (supportem) ML.

Jak połączyć MailerLite z WordPressem?

Samo połączenie MailerLite z WordPressem jest dziecinnie proste! Najlepiej za pomocą ich oficjalnej wtyczki Official MailerLite Sign Up Forms. Wystarczy – jak to przy instalacji wtyczek bywa – wejść w Kokpit -> Wtyczki -> Dodaj nową. Wyszukać tę wtyczkę na liście, kliknąć Zainstaluj, a następnie Włącz. Drugim krokiem jest podanie klucza API we wtyczce. Klucz ten znajdziesz w panelu ML. Wejdź w panelu w menu w prawym górnym rogu w Integrations.   panel MailerLite   Następnie w Developer API, klikając Use.   panel MailerLite developers API   Skopiuj klucz API.   panel MailerLite klucz API   Wklej klucz API w ustawieniach wtyczki w kokpicie WordPressa (Kokpit -> MailerLite), kliknij Register i gotowe.   wklejenie klucza API MailerLite  

Jak stworzyć formularz zapisu?

Uff! Skoro już ML z WP połączyliśmy, to trzeba jeszcze stworzyć ludziom możliwość zapisu na newsletter. W tym celu tworzymy formularz zapisu. Zaczynamy w panelu MaileLite, gdzie tworzymy nową listę subskrybentów. Wejdź w Panel ML -> Subscribers. Następnie w Grups i kliknij Create new group.   tworzenie grupy w MailerLite   W kolejnym kroku wpisz nazwę grupy.   tworzenie grupy w MailerLite   Teraz czas na faktyczne tworzenie formularza zapisu. W ML możesz to zrobić na dwa sposoby. Pierwszy – prostszy – możesz stworzyć formularz w kokpicie i osadzić go widgecie w sidebarze. W tym celu wejdź w Kokpit -> MilerLite -> Signup forms i kliknij Add signup form.   tworzenie formularza MailerLite w kokpicie   W następnym kroku wybierz Custom signup form i kliknij Create form. Teraz wypełnij wszystkie pola:
 • Form name – to nazwa formularza, którą widzisz tylko ty – to po niej odróżnisz formularz od innych,
 • Form title – to nazwa widoczna w widgecie w sidebarze,
 • Form description – tekst, który będzie widoczny ponad polami zapisu na newsletter,
 • Success massage – wiadomość, jaką subskrybent zobaczy po przeładowaniu formularza bezpośrednio po zapisie,
 • Button title – to treść widoczna na przycisku zapisu,
 • Please wait massage – treść, którą widać podczas ładowania się/przesyłania danych formularza,
 • Validation massages – to wiadomości, które zobaczy twój subskrybent; są one domyślne, a ty masz możliwość wybrać tylko ich język,
 • Fields – wybierz, ile i jakie pola ma mieć twój formularz,
 • Lists – wybierz, do której grupy mają trafiać zapisujący się.
Na koniec kliknij oczywiście Save form.   tworzenie własnego formularza MailerLite w kokpicie WordPressa   aby umieścić formularz na stronie www wejdź w Kokpit -> Wygląd -> Widgety, umieść widget Mailer signup form w odpowiednim miejscu w sidebarze, wybierz formularz i kliknij Zapisz.   widget MailerLite   I drugi – bardziej zaawansowany i dający najwięcej możliwości – możesz stworzyć formularz w panelu ML i osadzić go w odpowiednim miejscu w WordPressie. W tym celu wejdź w panelu MailerLite w Forms -> Embedded Forms -> Create Embedded Form i utwórz formularz.   mailerlite - osadzanie formularza   Najpierw oczywiście nadajesz mu nazwę, później wybierasz grupę, do której mają trafiać zapisane osoby, a następnie masz możliwość zdecydować, ile twój formularz ma mieć i pól i jakie mają one być, czy ma mieć checkbox i jaką treść obok niego, czy ma mieć kilka checkboxów związanych z RODO, o jego kolorach, fontach i rozmiarach. Wszystko to ustawisz w Design i Settings w Subscribe form. Na koniec edycji nie zapomnij o edycji Success massage.   mailerlite - osadzanie formularza   Kiedy masz już stworzony sam formularz, wejdź w Confirmation Email (tu wpiszesz treść emaila, który otrzymają subskrybenci, by potwierdzić swoją subskrypcję i ostylujesz jego wygląd) oraz w Confirmation Thank You page (to strona, która pokaże się twojemu subskrybentowi po kliknięciu w link i potwierdzeniu zapisu).   mailerlite - osadzanie formularza   Na koniec trzeba jeszcze formularz osadzić w WordPressie. Masz na to trzy sposoby (znajdziesz je na dole strony edycji formularza): możesz skorzystać ze snippeta JavaScript (np. wkleić go w widget HTML w WordPressie), możesz skopiować kod HTML (również później wkleić go w widget HTML w WordPressie) lub – jeśli formularz ma być popupem – wykorzystać kod z zakładki Show popup on click event i wkleić go w sekcję <head></head> strony (najlepiej przed jej zamknięciem).   mailerlite - osadzanie formularza   Uff! Na dziś tyle. Myślę, że to nie ostatni wpis tutorialowy dotyczący MailerLite. Skoro mamy tak intuicyjne narzędzie do organizacji newsletterów, to postanowiłam nieco je przybliżyć 😉 Przyda się?  
baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

39 thoughts on “Newsletter w WordPressie – MailerLite

 1. W sumie wtyczka integrująca nie jest potrzebna. Jest przydatna jeśli korzystamy z pop-opu, w innym razie można użyć kodu i go wstawić bezpośrednio na stronie. Nie obciąża się wtedy samego WP.

 2. A kiedyś właśnie tak wysyłałem. W tam tych starych czasów, do wszystkich na raz. 🙂 Aż potem Google zbanował konto. 🙂

 3. Też lubię ML. Mają sprawną obsługę klienta i pozwolili mi złożyć neswletter w momencie, kiedy nie miałam jeszcze bloga, a już chciałam zbierać adresy ze strony typu “coming soon”. Jaka jest najlepsza metoda wklejania skryptu w pliki .php ? Robi się to przez wp_enqueue _script?

   1. Piszę zanim się zarejestruje, czy po tym jak będę próbowała się zarejestrować? Bo nie wiem kiedy mam do nich napisać. Pozatym trzeba w języku angielskim?

    1. hej! Jeśli masz adres mailowy w domenie, to w ogóle nie piszesz. Jeśli nie – piszesz po rejestracji, bo ona i tak będzie niekompletna. I możesz pisać po polsku. Mają Litwina, który zna polski 🙂

 4. Hej Kasia! Super są Twoje artykuły. Ratują mi bloga! Chcę zrobić newsletter z popupem na stronie, badz umiescic gdzies w sidebarze, ale czytając ten wpis nie widzę nic o tym, że potrzebna będzie w takim formularzu zgoda ze względu na dane osobowe, RODO itd. ? Wystarczy, że będzie to zapisane w polityce prywatności na stronie? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

 5. Bardzo fajny system. Polecam wszystkim. Korzystam z tej firm od kilku lat i posiada wszystko co jest potrzebne blogerowi. Szczególności na początku, gdyż jest łatwy w obsłudze

 6. Co prawda ja z ML nie korzystam bo jestem zadowolonym użytkownikiem innego (polskiego) systemu, ale wielu moich klientów, którzy zaczynają swoją przygodę z blogowaniem jest zainteresowana właśnie ML. Nie dziwię się bo to sprawne narzędzie i dobre rozwiązanie na początek kiedy chcemy obniżyć jak się da wszystkie koszty.

  Przydatny artykuł bo fajnie pokazałaś jak to wszystko ustawić. Będę odsyłał zainteresowane osoby do Twojego artykułu. 🙂
  Pozdrawiam 🙂

 7. Niestety, nie wiem dlaczego, ale próbowałam uruchomić MailerLite i nie powiodło się. Dostałam mailem taką odpowiedź: “Sorry, we can’t approve your account. Here is a reason why your account hasn’t been approved: Your account did not pass our approval algorithms and will not be approved”. O co może chodzić?

  1. Napisz do ich supportu. Mają pewnie problem z zatwierdzeniem Cię. Najczęściej jest to związane z domeną mailową…

 8. a jak zrobić “w każdej chwili możesz się wypisać z newslettera naciskając tutaj”. (Znalazłam formularz do wypisywania się ale nie wiem jak go przyłączyć do formularza zapisu i do maili które wysyłam.

 9. Witam. Będę wdzięczna za pomoc w jednej sprawie. Mam utworzony za pomocą wtyczki Official MailerLite Sign Up Forms formularz do newslettera na stronie i chciałabym dodać do niego 2 checkboxy (do akceptacji przez osoby zapisujące się do newslettera). Czy jest możliwość zrobienia tego przy użyciu tej wtyczki?

 10. Kasiu, bardzo Ci dziękuję za ten instruktaż 🙂 Udało mi się dzięki Tobie podłączyć newsletter. Ale jednego nie wiem, gdzie zmienić. Otóż, jak ktoś zapisze się na newsletter to wyświetla mu się informacja po angielsku “Thank you! You have successfully joined…” Chciałabym to zmienić na polski i napisać prośbę o potwierdzenie zapisu, którą otrzymał w mailu. Ale przejrzałam wszystkie etapy tworzenia formularza w MailerLite i nigdzie nie widzę tego tekstu. Pomożesz?

 11. Hej, potrzebuję pomocy, klientka ma 2 pop up dla wersji EN i PL. Jak ustawić, żeby się one wyświetlały dla odpowiedniej wersji językowej? Bo w chwili obecnej wyświetlane są dwa jednoczesnie.

 12. Witaj. Dzięki za artykuł. Stawiam pierwsze kroki z newsletterem MailerLite. Chcę go połączyć z moim blogiem na WP. Ściągnąłem spakowaną paczkę zip na komp. Wg instrukcji z ML mam ją rozpoakować i wgrać na stronę. Po rozpakowaniu są różene foldery i pliki i tu zgłupiałem. Który z nich ja mam wgrać jako wtyczkę? Czy może jednak nie rozpakowywać i wgrać tę paczkę na WP i on sobie sam to rozpakuje? Będę wdzięczny za odpowiedz. Tomek

  1. Nie rozpakowywać. W ogóle najlepiej wejść w kokpit -> wtyczki -> dodaj nową i tam wyszukać i zainstalować 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!