Przestań martwić się o swoją stronę!
kurs online na WordPressie

Jak za darmo stworzyć kurs online na WordPressie – porównanie wtyczek

Wkurzyłam się! Mam dość – jak co jakiś czas – wciskania ludziom kitów! Wybaczcie. Dlatego muszę napisać ten wpis. Nawet gdybym nie chciała – po prostu czuję, że muszę. Bo mamy prawdziwy boom! Boom na kursy, szkolenia, warsztaty, cykle i inne akademie i mastermindy prowadzone online. I super! I świetnie! i Ja się z tego bardzo mega cieszę. Uwielbiam się rozwijać i wiem, że prowadzenie szkoleń rozwija nie tylko uczestników. Osobiście odnoszę (wiem, to nie po polskiemu) prawdziwą przyjemność z obserwowania innych, rozwijających się ludzi. Ale są momenty, kiedy spotykam ich w grupach – najczęściej Facebookowych grupach. I widzę pełne zapału, entuzjazmu i pasji osoby, którą mogą i chcą dzielić się swoją wiedzą z innymi. A później słyszę czytam, że to, tamto, siamto im w “platformie do kursów online” nie działa, bo jedna wtyczka gryzie się z drugą, albo inne Divi nie współpracuje z czymś tam… I czytam to i myślę sobie: kto i po jaką cholerę jakiego grzyba ci to w ogóle doradził???

Od czego zacząć tworzenie kursu online?

Najpierw usiądź i rozplanuj sobie treści. Przemyśl, co w kursie powinno się znajdować, czego chcesz nauczyć, czy czym podzielić się z innymi ludźmi. Spisz sobie to wszystko i posegreguj. Następnie stwórz treść. Oczywiście będą to teksty pisane, nagrywane, pliki .pdf, grafiki – co tylko przyjdzie ci do głowy. Później umieść to wszystko gdzieś w sieci: możesz używać dysku Google, Dropboxa, Vimeo (dla plików video), własnego WordPressa. Jedna uwaga. Do WordPressa zbyt ciężkich rzeczy, np filmów nie wrzucaj (każdy plan hostingowy ma swoje ograniczenia!) i postaraj się o odpowiednie zabezpieczenie, żeby nie było możliwości trafić do tych plików z wyszukiwarki (istnieją do tego wtyczki). Jeśli treści już masz, to teraz potrzebujesz zdecydować, jak będziesz je dostarczać swoim kursantom.

Mailowe kursy online

Tak. Bo kurs online można prowadzić za pomocą emaili. Do niedawna było to stosunkowo trudne i zawsze płatne. Wyjątek stanowił Freshmail, który miał w swojej ofercie bezpłatny tzw. autoresponder, ale bezpłatnie można było ustawić tylko jedną sztukę takiej kolejki. Więc jeśli np. zbierało się zapisy na newsletter i oferowało jakiś gratis za taki zapis – to ten autoresponder był już wykorzystany. W kolejny – dla kursu online – trzeba już było zainwestować własne środki. Wszystko zmieniło się wraz z ofertą MailerLite (link jest afiliacyjny), który jako pierwszy dał w swojej bezpłatnej ofercie nieograniczoną ilość autoresponderów. Później za jego przykładem poszedł MailChimp i – o ile mi wiadomo – obecnie w tych dwóch systemach można ustawiać swoje kursy online. Jak to zrobić? Umówmy się, że masz już podłączony system do mailingu w WordPressie. Gdzieś w nim powinna być taka strefa, jak automatyzacja lub autorespondery lub marketing automation lub coś podobnego w nazwie. Jeśli masz już przygotowane treści, to wchodzisz sobie do systemu newsletterowego i ustawiasz kolejkę maili i wrzucasz do nich treść. Na koniec ustawiasz triggery, czyli wyzwalacze i decydujesz, kiedy kolejne maile mają wychodzić do twoich kursantów. W zależności od systemu newsletterowego możesz mieć tam różne opcje, ale prawdopodobnie na początek będziesz używać albo konkretnych dat, albo odliczania dni (np. dwa dni później). Z czasem – jak to wszystko już nie będzie takie NOWE – odkryjesz zapewne warunki i pozostałe. Oczywiście, żeby do takiego autorespondera trafili w ogóle ludzie będziesz jeszcze potrzebować formularza zapisu. Najczęściej taki formularz tworzy się w ramach strony lądowania (landing page), ale spokojnie może to być pop-up na bogu albo formularz w sidebarze. Zalety:

[su_list icon=”icon: wordpress” icon_color=”#21759b”]

 • dobry sposób na pierwszy w życiu kurs online,
 • mniej pracy niż przy “platformie kursów online”,
 • raczej dla prostszych, krótszych, mniejszych kursów,
 • idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie mają nigdzie wykupionego hostingu,
 • możliwość szybkiego stworzenia bezpłatnego kursu online,
 • w MailerLite wszystko ustawisz w jednym systemie (włącznie ze stronami lądowania).

[/su_list]

Wady:

[su_list icon=”icon: wordpress” icon_color=”#21759b”]

 • jeśli tworzysz kurs płatny – potrzebujesz osobnego sklepu, w którym dokona się za niego płatność,
 • korzystasz z cudzego rozwiązania, więc nie masz wpływu np. na kod źródłowy,
 • uczestnicy kursu nigdzie się nie będą logować,
 • jakiś procent twoich maili zawsze trafi do spamu lub do zakładki Oferty w gmailu.

[/su_list]

A w WordPressie?

Wiesz o tym, że w WP masz możliwość hasłowania stron? Spokojnie możesz to wykorzystać. Wrzucasz wtedy treści kursu na taką specjalnie stworzoną stronę. Ustawiasz do niej hasło. Nie dodajesz tej strony do menu. Później swoim kursantom wysyłasz link do tej strony i hasło. I tam mogą sobie korzystać z treści kursu. Możesz jeszcze (pomoże ci w tym np. wtyczka All In One SEO Pack) ustawić status noindex, by strona ta nie indeksowała się w wyszukiwarkach.  Cała filozofia!

kurs online na WordPressie

Jeśli połączymy pierwsze z drugim i w newsletterze ustawisz kolejkę maili, a w każdym mailu link do takiej strony, to już nam się robi całkiem przyzwoity kursik. W wielu przypadkach takie rozwiązanie wystarczy. No tak – powiesz – ale ludzie nigdzie nie logują. Prawda. Żeby mogli się logować i mieli własne konta z kursami online, potrzebujemy czegoś więcej.

Platforma kursów online na WordPressie

Czyli clou tego wpisu. Na początek chcę zaznaczyć jedną, no może dwie podstawowe sprawy. Po pierwsze – poniższe dane są moją osobistą opinią, z którą możesz się zgadzać lub nie. I po drugie – w WordPressie mamy dwie rzeczy, które odpowiadają za konkretne sprawy. I tak: motyw odpowiada za wygląd (determinuje jak wygląda twoja strona czy blog w WP), a wtyczka odpowiada za funkcjonalność (jak coś działa w twoim WP). I nie, nie dobrze jest to mieszać. Między innymi dlatego właśnie nie tworzę kursów online, w których uczyłabym wykorzystywania motywu DIVI (nie, DIVI nie jest od wszystkiego i tak, ma wiele wad, o których mówią ci, którzy przejrzeli kod tego motywu). Jeśli motyw ma szablony stron, które mają swoistą rolę (np. widok produktu w WooCommerce), to owszem plik odpowiedzialny za wygląd tej podstrony będzie w motywie, ale pliki, które definiują, dlaczego ta strona jest inna od domyślnych stron WP – to już pliki wtyczki. Tak, wtyczki też mają swoje pliki CSS (odpowiadające za wygląd), ale ich rolą najczęściej jest dostosować podstrony generowane przez wtyczkę (np. strona koszyk w WooCommerce), żeby nie straszyły lub wręcz dostosowywały się do tego, co definiuje motyw.

Zapamiętaj! Tworzysz platformę kursów online w WP = szukasz wtyczki. Nie motywu. Howgh!”

<Comment dla devów: tak, wiem, że sporo upraszczam, ale wy wiecie, o co kaman!> Jak to zrobić? Najprościej rzecz ujmując: poszukaj w repozytorium wtyczki do kursów online, przejrzyj jej opis, sprawdź, która ci odpowiada, zainstaluj ją, włącz i działaj! 😉 Dobra, droczę się trochę – wiem przecież, że to nie takie proste. Czytaj spokojnie dalej. Zalety:

[su_list icon=”icon: wordpress” icon_color=”#21759b”]

 • tworzysz kursy online we własnym WordPressie (na stronie/blogu),
 • masz wybór spośród kilku wtyczek,
 • tworzysz nieograniczoną ilość kursów,
 • możesz sprzedawać i prowadzić kursy na tym samym WordPressie (nie polecam, ale o tym za chwilę).

[/su_list]

Wady:

[su_list icon=”icon: wordpress” icon_color=”#21759b”]

 • darmowe wersje wtyczek mają często ograniczoną ilość funkcjonalności,
 • bajery, na których nam najbardziej zależy, są często dodatkowo płatnymi osobnymi wtyczuniami,
 • stworzone we wtyczce treści dobrze wyglądają często na ograniczonej ilości motywów lub tylko na dedykowanych, płatnych motywach twórców wtyczek.

[/su_list]

Kilka słów o moich szkoleniowych zapędach…

Swoją przygodę z wtyczkami do kursów online rozpoczęłam rok temu tworząc AkademięWP. Wiesz, jak jest. Nowy pomysł, nowy projekt, nie chce się w niego od razu inwestować własnej kasy. Pomyślałam – no kumam WordPressa, to przecież ogarnę! I ogarnęłam. Najpierw kupiłam na Themeforest motyw, który miał być “motywem do kursów online”. Nie wiem, co podkusiło mnie, by kupić TEN motyw, ale kupiłam. Myślałam, że wydam ~50$ i będę miała sporo pracy zaoszczędzonej. Nie. Nie kupuj tego motywu. Jego brandowe dostosowanie to jakiś koszmar. Okazuje się, że są jeszcze na TH motywy, w których np. kolorów nie ustawi się w personalizacji i ja ze dwie noce spędziłam na zmianie pomarańczowego, na ówczesny różowy AkademiiWP. A! I jeszcze jedno doświadczenie. Na szczęście wraz z motywem po prostu kupowało się wtyczkę odpowiedzialną za kursy online, jednak nie wszystko tam działało tak, jak chciałam, w dodatku motyw nie był dobrze przygotowany do tłumaczeń (wiele fraz nie było wyciągniętych do pliku .pot). Oczywiście na TH w cenie jest support, więc zaczęłam pisać do twórców. I tak sobie pisaliśmy do siebie: ja do nich w ciągu dnia, oni do mnie w ciągu swojego dnia w Indiach, czyli w środku mojej nocy! Po dwóch tygodniach straciłam cierpliwość i zaczęłam szukać innych rozwiązań. Tak trafiłam na dwie – moim zdaniem wśród tych w repozytorium – najlepsze wtyczki do kursów online w WordPressie.

Wtyczka do kursów online – CoursePress (od WPMuDev)

To był mój pierwszy wybór. Jest fajna, choć ma (oczywiście kompletnie subiektywnie) lekko toporny sposób dodawania modułów i lekcji kursów i nie od końca intuicyjny panel kursanta (to już powiedzieli mi kursanci). Za to jej zdecydowanym plusem jest współdziałanie z WooCommerce, co daje ci zarówno możliwość sprzedaży kursów online, czy podpięcia polskich płatności online, ale też wszystko to, co dobre i co łączy się z WooCommerce (np. kody rabatowe, czy umożliwienie afiliacji). CoursePress od niedawna jest całkowicie bezpłatny i pobierzesz go oczywiście w repozytorium. Poniżej screen od twórców – będziesz mieć obraz działania wtyczki 🙂 Dodawanie modułów kursu:

Wtyczka do kursów online – LearnPress

Mi zdecydowanie bardziej przypadła do gustu. Podobnie, jak jej poprzedniczka, wtyczka ma pełną możliwość edycji maili kursowych oraz opcję dodania większej ilości prowadzących kursy. Jednak na głowę bije CoursePress dwoma rzeczami. Po pierwsze – ma fajniejszy, wygodniejszy sposób wprowadzania treści kursowych i po drugie – o niebo lepiej wygląda jej panel kursanta – screeny poniżej! Dodawanie modułów kursu:

kurs online na WordPressie

Panel kursanta:

kurs online na WordPressie

Robi różnicę, prawda? Moi kursanci byli zachwyceni zmianą! Dla dociekliwych znajdzie się i film – tak dodaje się moduły i lekcje:

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=zTtZ_CpWDOY” width=”400″ height=”200″]

LearnPress ma dwa poważne minusy, które jednak można rozwiązać jednym plusem 😉 Wtyczki do integracji z WooCommerce i ustawiania dat otwarcia poszczególnych modułów są wtyczkami płatnymi. Ja jednak skorzystałam z promocji i zamiast płacić dwa razy 39,99$ wydałam 59$ na motyw premium tej samej firmy, a później skontaktowałam się z nimi i otrzymałam wszystkie rozszerzenia do LearnPress gratis! Szczegóły i zasady działania tej promocji są tu. Natomiast – jeśli nie potrzebujesz rozszerzeń (możesz na jednym WordPressie sprzedawać swoje kursy online, a na innym mieć kursy i logować kursantów), to do LearnPressa pobierzesz całkiem przyjemny bezpłatny motyw.

A gdyby je porównać?

[su_table]

OPCJA CoursePress LearnPress
Ilość kursów online nieograniczona nieograniczona
Możliwość sprzedaży TAK TAK
Integracja z WooCommerce TAK + MarketPlace Płatna wtyczka
Płatności online TAK – kompatybilne z WooCommerce TAK – PayPal
Motyw WP własny podstawowy własny bezpłatny
Panel kursanta TAK TAK
Tworzenie kursów intuicyjne intuicyjne
Wygląd kursu wystarczający ładnie przemyślany
Maile do kursantów możliwe do edycji możliwe do edycji
Lekcja/moduł poglądowy TAK TAK
Kopiowanie kursów jednym kliknięciem TAK TAK
Dodatkowi trenerzy TAK TAK
Daty otwarcia kolejnych lekcji TAK Płatna wtyczka
Polskie tłumaczenie w repozytorium –  prawie ukończone w repozytorium – wiele braków
Quizy i testy TAK TAK

[/su_table]

Nie wierz nikomu, kto mówi, że to proste!

Bo nie jest! Nic, co nowe, nie jest proste. Ale! Tak. Można to samodzielnie ogarnąć. Tylko – jak zwykle – będziesz potrzebować czas. Ile? Zależy, jak dobrze czujesz się w WordPressie. U nas? Stworzenie platformy kursów online od zera (sklep z kursami + płatności online + miejsce samych kursów + wiadomości + faktury) tak, by była zautomatyzowana to bite dwa tygodnie intensywnej pracy. A! No i samo stworzenie miejsca dla kursantów to nie wszystko. W zasadzie prowadzenie kursów online to długa droga… Ciąg dalszy w nieodległej przyszłości!

Uwaga! Update!

Co raz częściej otrzymuję zapytania o to, czy nadal polecałabym LearnPress. Postanowiłam więc odpowiedzieć tu. Tak, dziś – 17.09.2018 – nadal poleciłabym rozwiązanie LearnPress + WooCommerce, ale (!) przy założeniu, że jednak chcesz zainwestować nieco w stworzenie własnych kursów online. Dlaczego? Bo od niedawna wraz z zakupem któregokolwiek z motywów do kursów online firmy Thimpress na Themeforest.net otrzymujesz wszystkie wtyczki do LearnPressa w paczce z motywem. Ich motywy zobaczysz klikając w ten link.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

72 thoughts on “Jak za darmo stworzyć kurs online na WordPressie – porównanie wtyczek

 1. Dla mnie takie rzeczy nigdy nie wydają mi się proste…;) Doceniam Twój trud włożony w ogarnięcie tego tematu. Szacun!

 2. Jest jeszcze wtyczka Better Pay, którą można wykorzystać do sprzedaży kursu mailowego. Można też zrobić sprzedaż płatnego kursu bez wtyczki, ale to bardziej (choć zależy od punktu widzenia) kursu i niestety działa tylko jeśli ma się jeden produkt…
  A poza tym, super merytoryczny wpis 🙂 Z uwagi na to, że pojawiło się u mnie więcej niż jeden produkt, muszę się przeprosić z kursową wtyczką – zerknę na te opisane przez Ciebie, bo bawiłam się tylko jedną z nich 🙂

  1. Super! Dzięki za pomysł. W zasadzie można i płatności po prostu podpiąć bez WooCommerce, ale w końcu trzeba będzie się ze sklepem przeprosić, a po co robić coś dwa razy?

   1. Ano prawda 🙂 Na początku myślałam, że takie rozwiązanie jest git, ale teraz, cóż, muszę ponownie sobie wszystko przenieść. Obym nie miała więcej pomysłów 😉

 3. Kasiu, z nieba mi spadasz z tym wpisem! Czy dobrze zrozumiałam, że najlepiej mieć osobnego wordpressa do kursów? Nie wystarczy osobna strona?

 4. Kasia. Jeżeli poziom Twojego wkurzenia motywujący Cię do wpisu jest porównywalny z jakością tego tekstu to Ziemia zaliczyła zgon.
  Rewelacja! Dziękuję!

 5. Tak Kasiu, zgadzam się, że wybór motywu z TF do uruchomienia platformy kursów online to kiepski pomysł. Zaczynałam wiele lat temu od Moodle i też trochę developuję w e-learningu na WP, więc wiem mniej więcej jak to wygląda od kuchni.

  Problem z motywami e-learningowymi jest taki, że są naładowane czym się da, a mało kto się troszczy o optymalizację. Jak widzę całą litanię funkcjonalności to zaczynam się bać 🙂 A jeśli “keszowanie” i gzipowanie niewiele daje to już naprawdę jest źle. Większość autorów wtyczek nie ma nic wspólnego z e-learningiem, a tutaj trzeba designera, który na co dzień uczy i wie jak uczyć.

  Ogólnie trochę mnie niepokoi (jejku… to chyba starość!), że ten boom na platformy kursów online płodzi wtyczki które e-learning mają tylko w nazwie, a bardziej nastawione są na sprzedaż, marketing, split testy itp.

  LearnPress jest fajny, a jak rozbudują moduł testów i pójdą w stronę bardziej akademicką (interakcje ze studentami) to ma szansę zawojować rynek darmowych LMSów dla WP.

  A tak w ogóle to fajnie się Ciebie czyta 🙂

  1. Słyszałam, że na TF są lepsze motywy, w dodatku bazujące na tych samych wtyczkach do kursów online, na których bazował mój. Ja po prostu nie na tym się skupiłam, kupując motyw, na czym powinnam 😉
   Hmm… jak odpalę kiedyś kursy online nie związane z WP – to na pewno na Moodle 😀

   p.s. litanię, o której piszesz, ja otrzymuję w mailach z prośbą o stworzenie platformy kursowej. i cóż – ludzie uciekają z krzykiem, jak im piszę, ile rzeczy trzeba ze sobą połączyć 😉

    1. Hej! No własnie też się zastanawiałam, ale nie znalazłam skórek, które by ładnie/nowocześnie wyglądały. Masz może jakieś źródła?

 6. Super opis. Ja na chwilę obecną stosuję najprostsze rozwiązanie. Wysyłka za pośrednictwem mailing. Jak potwierdzę wpłatę to uruchamiam kurs.

 7. Bardzo pomógł mi Twój artykuł w zdecydowaniu się na wtyczke, bowiem testowałam ich wiele. Course Press nie chciała mi działać, nawet po wykonaniu kopii zapasowej, która jest wymagana aby jej użyć. To ją skutecznie zdyskwalifikowało i spowodowało, że wybrałam LearnPress. Mam jednak pewien problem. Problem z pojęciem jak odbywa się automatyzacja.
  Załóżmy, że mam sklep na osobnej domenie niż kursy online. Jak zautomatyzować dostęp do kursu osób, które dokonały zakupu?
  Dodam, że przestudiowałam za i przeciw wtyczce Easy Digital Download i rozeznałam się cenowo czy ta opcja się opłaca i Woocommerce okazało się tańsze (chyba, że coś źle obliczyłam). Stwierdziłam również, że raz postawiony sklep na woocommerce będzie praktyczniejszy i pozwoli mi na sprzedaż innych usług, jeśli na takowe bym się zdecydowała. Motyw, na którym postawiłam stronę posiada możliwość intergracji z woocommerce. Z tego też powodu bardziej jestem skłonna skorzystać z wtyczki woocommerce a nie EDD. Problemem jest to czy budować sklep domenie z kursami czy na osobnej gdzie mam blog biorąc pod uwagę automatyzację.
  I drugie pytanie, które mi się nasuwa: jeśli postawiłam platformę w oparciu o LearnPress i chcę mieć na jednej domenie kilka kursów, to w jaki sposób zamknąć poszczególnym kursantom dostęp do kursu, którego nie kupili? Czy zatem konieczne jest stawianie dla każdego kursu osobnej platformy na nowej subdomenie?
  Obecie każdy kursant ma przypisaną rolę student i jest automatycznie przekierowywany na główną stronę platformy z poszczególnymi kursami.

  1. Możesz rozwiązać to tak, jak w ostatniej kampanii JasonHunt – landing page prowadziła do produktu umieszczonego już na platformie kursowej. Wtedy każdy kupuje swój kurs i ma tylko do swojego dostęp. Natomiast jeśli masz sklep gdzie indziej, a kursy gdzie indziej, to dodajesz na kursowej platformie ręcznie najpierw użytkowników (studentów), a potem ręcznie robisz jakby za nich zamówienia (tylko nie w WooCommerce, a w LearnPress -> Zamówienia). I wtedy też każdy ma dostęp tylko do swojego kursu 🙂

   1. Kasiu, ogromnie Ci dziękuję. Rozwiałaś moje wąpliwośći. Zależało na sklepie oddzielonym od platformy dlatego, że chcę sprzedawać nie tylko kursy online ale również inne produkty niezwiązane z tematyką kursów i dlatego chciałam sklep postawić na mojej domenie głównej.

    Z pewnością to rozwiązanie wymaga więcej pracy (szczególnie przy tworzeniu profili kursantów i sztucznych zamówień na platformie LearnPress) ale myślę, że na pewno łatwiej jest wypozycjonować sklep, który mieści się na stronie z blogiem niż na platformie. Tę ze względów bezpiczeństwa chcę umieścić na domenie związanej tematycznie z kursami ale, na której nie planuję robić już nic innego.
    Dziękuję Ci bardzo, że wyjaśniłaś mi możliwości z jakich mogę skorzystać.

 8. Mam pytanie odnośnie wtyczki course Press. Jak wgrać polskie repozytorium? Pytam, bo nie widzę takiej opcji w ustawieniach, a w internecie też ciężko jest coś znaleźć.

  1. Ale w jakim sensie polskie repozytorium? Chodzi Ci o tłumaczenie? Jeśli tak, to pobierasz je z repozytorium i wrzucasz w odpowiednie miejsce na serwer (najprościej przez klienta FTP).

   1. W repozytorium nie ma już polskiego tłumaczenia. Masz może stary plik z tłumaczeniem i mogłabyś się nim podzielić? Byłbym wdzięczny.

 9. Mam pytanie odnośnie wtyczki LearnPress – czy istnieje gdzieś możliwośc włączenia komentarzy do dodanych lekcji? Chciałbym, żeby kursanci mogli pod materiałem pisać na bieżąco uwagi, opinie – ogólnie móc komentować. Niestety nie zauważyłem takiej możliwości.

  1. Dodam, że zainstalwoałem wtyczkę, o której wspominałaś na stronie (wpdiscuz), zaznaczyłem wyświetlanie w lp_course i lp_lesson, jednak nic to nie dało.

  2. hmm… Karol, trochę mnie to dziwi, bo ja u siebie w LearPress domyślnie mam komentarze do każdej lekcji włączone. Sprawdzałeś, czy w ustawieniach WordPressa masz włączone?

 10. Kasiu, czy jesteś zadowolona z tego motywu premium? To co ja miałam do zarzucenia LearnPress, to to, że z moim motywem nie pasował. Musiałabym pozmieniać sporo w css, aby upodobnić interfejs kursanta do mojego motywu. To był jeden z powodów, dla którego zrezygnowałam z tego typu wtyczek i postawiłam platformę bez specjalnej wtyczki, a materiały są w pojedynczej zakładce. Czy z motywem premium od nich jest inaczej?

  1. Tak, z motywem od nich wszystko śmiga 🙂 Właśnie stawiam Klientowi platformę kursową, jak nie zapomnę, to podrzucę Ci link, kiedy skończymy 🙂

 11. Kasiu, chciałabym, żeby było kilka opcji kursów: po prostu pobierasz / dostajesz na maila pdfa, logujesz się na swoje konto. Czy learnpress daje takie opcje? Jaką tempaltkę wybrać na themeforest – co zaznaczyc w filtrze? Bo i responsywna ma byc, z woocommerce kompatybilna i blog będzie ?
  Kurde nie załapałam dlaczego nie mogę na tej samej stronie WP mieć kursu i go sprzedawać

  1. Hej 🙂 da się tak poustawiać 🙂
   Natomiast motyw dla WordPressa z LMS najlepiej wybrać tu: https://thimpress.com/ lub na Themeforest szukać po frazie “online courses” i doczytać, czy w opisie jest cokolwiek o LMS…

 12. Dzień dobry Kasiu. Ja mam pytanie o powiązanie płatności ze startem wysyłki kursu mailowego. Jak to zrobić? Jak sprawić, by po opłaceniu kursu (mam WooCommerce na WP) zaczęły od razu przychodzić do Klienta maile kursowe, ustawione wcześniej w kolejce? Dziękuję, pozdrawiam serdecznie!

   1. Dziękuję Ci Kasiu! Wysłałam pytanie do FM i oni polecili wtyczkę – właśnie łączącą sklep z FM. Dziękuję, pozdrawiam serdcznie!

 13. No wreszcie coś konkretnego i na temat znalazłem 😀
  Dzięki za ten wpis, ale tez od razu mam pytanie:
  potrzebuję rozwiązania niejako łączące mailowy i panelowy sposób:
  Chcę żeby kursant miał dostęp do kolejnej lekcji dopiero po określonym czasie, np. po tygodniu.
  Nie ma żadnych testów do wykonania. Traktuje go jak dorosłą osobę 😉 po prostu zapodaję mu zadania do zrobienia i on ma je robić przez najbliższy tydzień. Po tygodniu dostaje nową lekcję.

  Nie chcę, żeby miał dostęp do wszystkiego, bo to niepotrzebnie rozprasza.

  Znasz takie rozwiązanie?

  1. O ile mnie pamięć nie myli Learn Press ma opcję otwierania lekcji w konkretne daty, ale maile musiałbyś ustawić osobno np. w Mailer Lite.

 14. Ciekawy i przydatny opis. Mam jednak pytanie o coś innego. Otóż prowadzę w WordPress stronę szkoły i chciałbym na niej umieścić coś w rodzaju quizu, który codziennie (bądź co jakiś określony czas) wyświetlałby jedno pytanie. Odpowiedzi na pytania mogliby udzielać tylko zalogowani użytkownicy. Potrzebne jest też to, aby była możliwość (dla administratora) generowania odpowiednich zestawień (użytkownik-dobra/zła odpowiedź-data). Czy ktoś wie czy istnieje gdzieś wtyczka, której można byłoby do tego celu użyć? Wielkie dzięki za wszelkie odpowiedzi i sugestie.

  1. Hmm, niestety nie znam wtyczek quizowych. Zadaj, proszę, to pytanie w grupie Facebookowej: WordPress (nie tylko) dla blogerów. Ktoś z pewnością coś poleci 🙂

 15. No własnie bo to jest cały problem z tymi kursami – montowanymi z różnych wtyczek, że aktualizacja jednej, może rozwalić wszystko. Dlatego jak ktoś nie ma na to czasu i ochoty, to lepiej skorzystać z gotowego rozwiązania, np. WP Idea. Tam wszystko jest już spięte w całość i działa jako jedna platforma. A jak coś nawet się czasami wywali, to support to poprawia, a nie trzeba się z tym męczyć 🙂

 16. witam, którą wtyczkę poleciłabyś mi do kursu na stronie, Będą filmy i pdfy. Nie muszą być odsłaniane stopniowo (nawet lepiej jak wszystkie na raz będą) Kurs kończy się testem ABCD ( test można zrobić nawet bez oglądania materiałów), czyli Kowalski wchodzi na stronę, dokonuje płatności np. bramką lub przelewem, dostaje dostęp do materiałów, może zrobić test i od razu ma odpowiedż czy zaliczył. Na podstawie danych jakie poda wordpress wystawia fv. Wtyczka może być Premium, wiem ze za dobre rzeczy trzeba płacić (noo może nie CoursePress bo to jednak 50 dolców za miesiąc- sporo jak dla mnie) A możę taniej i lepiej będzie kupić po prostu motyw do kursu niz te wszystkie wtyczki?

 17. Hej,
  Zaczęłam przygotowywać kurs na learnPress, ale za bardzo nie wiem jak stworzyć panel do logowania dla kursantów i dodawanie ich do kursu. Kurs nie będzie połączony z systemem płatności. Możesz mi coś podpowiedzieć? Mam szukać dodatkowych wtyczek czy można to jakoś zrobić w learnPressie?

     1. Dziękuję za pomoc, jestem w trakcie tłumaczenia. Czy wiesz może czemu w kursie nie mogę poprawić odpowiedzi w teście ? Pojawia się przycisk Try Again, jednak nie można poprawić :/

 18. Cześć Kasia, mam pytanko odnośnie wtyczki LearnPress. Gdzie moge znaleźc naprawdę dogłebne kompendium/tutoriale. Zrobiłem kilkadziesiąt stron na WordPress, ale ten learnpress do czerwoności mnie doprowadza. Mam problem żeby zrobić test z pytaniami ABCD, oraz z przydzieleniem lekcji do odpowiedniego kursu. Używam motywu Ivy school od thimpress i dostałem wszystkie wtyczki do learnpress, ale za groma nie moge dojść jak to zrobić

  1. Hmm… Ja w nim testów jeszcze nie robiłam. Natomiast z lekcjami to jest tak: tworzysz nowy kurs i w jego edycji tworzysz moduły i lekcje i wszystko masz przypisane od razu.

 19. Witaj Kasiu. Mam pytanie odnośnie LearnPressa, tworzę właśnie kurs z wykorzystaniem motywu premium Ivy, kupiłem za Twoją radą bo mam w pakiecie wszystkie dodatki. Na razie wygląda to tak: https://dkmszkoleniabhp.pl Pytanie brzmi formularza rejestracyjnego, znasz jakiś sposób/wtyczkę by dodac przy rejestracji dodatkowe pola np dane firmy by potem wystawic fakturke kupującemu kurs. Pozdrawiam ciepło i gratuluje lekkiego języka na blogu

  1. Hej Darku, dzięki! 🙂 Niestety czeka Cię pogrzebanie w kodzie lub sprzedaż przez WooCommerce (do edycji formularza zakupu Woo istnieją różne wtyczki).

 20. Ja wybrałem inna opcję, czyli za darmo tworzę i od razu promuję kursy online na Udemy. Tam znajduje się już moich 6 kursów online, gdzie dołączyło już blisko 1500 uczestników 🙂

 21. Hej 🙂 czy korzystając z najprostszej opcji – zahasłowania strony na WP, czy można to również rozwiązać tak, że co drugi dzień dodaje się kolejny materiał video na stronie do przerobienia materiału? Czy w tej opcji należy dodać wszystkie moduły za jednym razem i dać hasło do strony kursantom?

  1. Hej Justyna, ja własnie zamierzam przetestować na konferencję Jak żyć w necie 2020 🙂 Pewnie później się podzielę spostrzeżeniami.

 22. Witam
  Chciałbym prowadzić lekcje online z wykorzystaniem LearnPress, dla uczniów, na szkolnej stronie. Zainstalowałem wtyczkę na WP oraz przykładowy kurs. Mam problem z dołączaniem do kursów. Po zarejestrowaniu nowego uczestnika kursu wyświetla się: “Rejestracja pomyślna”, ale przy próbie logowania mam: “Please try to submit the form again”. Ponowne próby dają ten sam efekt. I jeszcze pytanie: czy w LearnPress jest możliwość czatu grupowego, tzn. rozmowy z wieloma uczniami w czasie rzeczywistym?
  Proszę o pomoc.

 23. Cześć! Świetny artykuł i bardzo Ci dziękuję za jego napisanie 🙂 Mam 2 pytania 🙂

  1. Czy ten bonus z Themeforest (wszystkie wtyczki do learnpressa w cenie motywu) jest wciąż aktualny? Nie mogę znaleźć nigdzie info na ten temat.

  2. Czy wtyczka WooCommerce do Learnpressa pozwala także płacić za kurs wszystkimi opcjami, które mam dodane do WC? Na przykład przelewy24.pl

  1. Hej 🙂 O ile się orientuję na oba pytania odpowiedź brzmi: tak! Jak kupisz motyw od LearnPress na TH to teraz już od razu otrzymujesz od nich całą paczkę wtyczek i tak, połączenie LearnPress wtyczką z Woo daje możliwość płatności wszystkimi kanałami Woo 🙂

 24. Witam
  A co z nielegalnym rozpowszechnianiem kursów?? Co jeśli jakaś osoba wykupi dostęp i potem te dane dostępowe przekaże innej osobie (np. jakieś znajomej) ? Czy da się jakość utrudnić nielegalne przekazywanie danych do wykupionych materiałów ??

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!