Przestań martwić się o swoją stronę!

Strona błędu, czyli “Error 404” w WordPressie

Masz? Nie masz? Nie wiesz? W życiu na oczy nie widziałaś/łeś? Nijak mnie to nie dziwi. Przecież strony błędu, tzw. “Error 404” standardowo unikamy jak ognia i modlimy się, by na naszej stronie nie była wyświetlana nikomu. W ogóle i nigdy i już! Niestety w praktyce nie da się jej uniknąć. Dziś więc przychodzę z dwoma wiadomościami: dobrą i lepszą.

Pierwsza z wiadomości o stronie błędu w WordPressie

Zacznijmy więc od wiadomości dobrej. A brzmi ona: nie musisz się jakoś mocno przejmować swoją stroną błędu! Ona po prostu standardowo w WordPressie istnieje. Czy to na pewno dobrze? Oczywiście! Wprawdzie każdy z nas żyjąc w błogiej nieświadomości przekonany jest, że jego strona www działa 24 godziny na dobę i 365 (366) dni w roku, ale niestety nie jest to prawdą. Z różnych przyczyn (a to na serwerze jakieś prace, a to zawiecha u Twojego odbiorcy z Internetem, albo Ty sam/a umieścisz nieprawidłowy link gdzieś na dawno nie używanej przez siebie podstronie) raz na jakiś czas gdzieś ktoś odwiedzając Twoją stronę zabłądzi. I świetnie, że ludzie tworzący WordPressa i motywy do niego o tym wiedzą i taką domyślną “Error 404” przygotowali. Uff, prawda?

Po co więc kolejna wiadomość o stronie błędu?

Bo lepsza wiadomość, z którą dziś do Ciebie przychodzę to fakt, że swoją “Error 404” warto się zainteresować. Dlaczego? Z dwóch bardzo konkretnych powodów. Po pierwsze – domyślnie przygotowana w WordPressie strona błędu wygląda zazwyczaj sztampowo (zawiera informację o fakcie zabłądzenia + wyszukiwarkę) i po drugie – jest… po angielsku!

Ale! Ale! Jak się zabrać za “Error 404”?

Najpierw ją zobacz. W tym celu wpisz w pasek okna przeglądarki swój adres w takiej postaci: “https://twojadomena.pl/jakiesrandomoweliterkicostamheckwljj.html” (czyli: wpisz swoją domenę, dodaj ukośnik, dopisz cokolwiek i zakończ “.html”) i kliknij “Enter”. Powinna pojawić Ci się domyślna strona błędu.

Następnie sprawdź w ustawieniach swojego motywu, czy przypadkiem nie masz możliwości jej edycji z poziomu kokpitu. W tym celu zajrzyj do: Kokpit -> Wygląd -> Dostosuj. Jeśli masz – problem z głowy. Po prostu ją wyedytuj. Jeśli nie – przejdź do kolejnego kroku.

Tu się chwilę zatrzymamy, bo masz decyzję do podjęcia. Warto, byś przemyśał/a sobie, czy chcesz pozostawić tę podstronę tak, jak jest, ale ją przetłumaczyć, czy też zmienić całą. Do poczytania o tym, jak przetłumaczyć stałe elementy w WordPressie odsyłam do tego wpisu, a dziś zajmiemy się całkowitą zmianą “Error 404”.

Prosty sposób na zmianę strony błędu w WordPressie

Bo mniej prosty również istnieje (polega na stworzeniu child theme i nowego szablonu strony 404 w motywie), ale pewnie developerka nie jest Twoją mocną stroną. Moją zdecydowanie, więc na blogu skorzystałam z wtyczki. Bezpłatnej i dostępnej w repozytorium.

Dzięki niej stworzysz swoją nową, śliczną stronę błędu w WordPressie w zasadzie w trzech banalnych krokach:

  1. zainstaluj i włącz wtyczkę,
  2. stwórz nową stronę (Kokpit -. Strony -> Dodaj nową), nazwij np. “Strona błędu”, albo “404” i wypełnij ją treścią,
  3. przejdź do: Kokpit -> Wygląd -> 404 Error page i wybierz z rozwijanej listy swoją nowo utworzoną podstronę.

I voilà – wszystko gotowe! Na koniec wywołaj sobie stronę błędu i sprawdź, czy działa. A! I nie zapomnij się mi tu nią pochwalić ???

Moja wygląda tak: przykładowo wywołana strona błędu. A Twoja?

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!