Przestań martwić się o swoją stronę!

Płatny CMS dla sklepu internetowego – dlaczego i za ile?

Płatny CMS dla sklepu internetowego może stanowić nie lada wyzwanie. Na rynku mamy bowiem całe mnóstwo gotowych rozwiązań do wyboru, a twórcy kolejnych cmsów prześcigają się w dostarczaniu zarówno nam kolejnych rozwiązań jak i sobie co raz to nowszych strategii marketingowych. Jak nie zgubić się w tym gąszczu?

Płatny CMS dla sklepu internetowego to temat rzeka. Ja skupię się na podziale rozwiązań według długości współpracy z twórcą CMSa.

Zakup gotowego sklepu

Szukając sklepu internetowego w sieci znajdziesz w krótkim czasie duży wybór gotowych rozwiązań. Zaletą zakupu “sklepu pudełkowego” jest jednorazowa za niego zapłata. W praktyce wygląda to tak: kupujesz CMS, instalujesz go na swoim serwerze pod swoją domeną, personalizujesz (na ile się da), wprowadzasz produkty i gotowe. Minusem jest fakt, że najczęściej takie skrypty są mało modyfikowalne jeśli chodzi o układ poszczególnych podstron. Czasem, aby dodać np. własne menu – trzeba znać się trochę więcej na php, css, bazach danych i innych bardzo interesujących początkującą biznesmenkę kwestiach. I jeszcze jedno. Uważaj i dobrze doczytaj, czy CMS który kupujesz nie jest napisany na tabelach. Mocno utrudni ci to optymalizację pod kątem pozycji w wyszukiwarkach.

Minusem może być też fakt, że twórcy zapewniają pomoc (tzw. help desk), jednak tylko np. przez okres roku od zakupu licencji. Może się też zdarzyć, że za dodatkowe funkcje sklepu (np. integracja z systemami płatności) lub bardziej skomplikowaną pomoc autorów CMSa (np. personalizacja szablonu stylów, czyli dopisanie kilku stylów tak, żeby sklep miał twoją kolorystykę) trzeba będzie dopłacić. Dopytaj, zanim wydasz kilkaset złotych na sam sklep! Żeby przypadkiem pozostałe prace przy sklepie (jeszcze przed jego uruchomieniem) nie kosztowały cię drugie tyle…

Abonament za sklep internetowy

Abonament to miesięczna opłata. Z praktycznego punktu widzenia rozwiązania abonamentowe często są tańsze niż gotowe “pudełkowe sklepy”, jednak ową mniejszą opłatę uiszczasz co miesiąc.Za co płacisz? Powiedzmy sobie od razu: nie kupujesz sklepu internetowego, a jedynie go dzierżawisz i masz możliwość personalizować go według swoich upodobań, jednak i tym razem tylko na tyle, na ile CMS pozwala.

Zdecydowanym plusem jest fakt, że twórcy rozwiązań abonamentowych stale nad nimi pracują i jeśli tylko coś zmienia się na rynku e-commerce, najczęściej otrzymasz odpowiednią funkcję dla swojego sklepu (często nawet bez ponoszenia dodatkowych opłat). I druga kwestia – help desk. Masz dostęp do pomocy przy prowadzeniu sklepu przez cały czas korzystania z niego.

Minus – zdecydowanie miesięczna opłata. Zanim zdecydujesz się na sklep z opłacanym abonamentem miesięcznym dobrze się zastanów i przelicz, jaki będziesz musiała mieć miesięczny obrót, żeby sam koszt sklepu ci się zwrócił. Zwłaszcza na początku to element bardzo ważny.

A może jednak zlecenie?

Nie spiesz się. Daj sobie czas na przemyślenie kilku kwestii. Podstawowe opisałam w artykule Sklep internetowy – od czego zacząć? jednak nie są to wszystkie elementy. Jeśli już stoisz przed wyborem: komu i ile zapłacić za swój przyszły sklep internetowy to zachęcam cię do skorzystania z usług e-kreatywnie. Dlaczego?

  • Porozmawiamy o oprogramowaniu (CMSie) i dobierzemy najlepsze dla ciebie.
  • Przemyślimy twój wizerunek w sieci – dalsze kwestie brandingu będą już dla ciebie czystą przyjemnością.
  • Zoptymalizujemy twój sklep już na samym początku, co pozwoli ci już w pierwszych 6 miesiącach znaleźć się (w zależności od branży) nawet w pierwszej 10 wyników wyszukiwania.
  • Wprowadzimy twoje produkty dodając do nich unikalne opisy.
  • Po uruchomieniu pomożemy ci rozreklamować twój sklep za nieduże pieniądze.
baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!