Blogowanie na WordPressieWordPressWtyczki WordPress

Ninja Forms – ogarnij formularz kontaktowy w WordPressie!

Co? O, nie, nie. To nie wstęp, ani inna kontynuacja “Lwa, czarownicy i starej szafy”, w której – jak w całym cyklu powieści Lewis’a – zaczytywałam się w młodości. Bynajmniej! To zwykłe zaproszenie do… Kontaktu. Bo czymże jest formularz kontaktowy, jeśli nie podaniem łapy wyciągnięciem ręki do swojego Klienta, czy Czytelnika? Brzmi zachęcająco? To czytaj…

Żyjemy w czasach, w których już nie trzeba nikomu tłumaczyć, czym jest formularz kontaktowy, prawda? Ufam też, że oczywistą oczywistością jest konieczność obecności takiego formularza zarówno na stronie firmowej, w sklepie i na blogu. Więc skoro mamy wyjaśnione podstawowe kwestie – przejdźmy do meritum! 🙂

Jak stworzyć formularz kontaktowy w WordPressie?

Jeśli zapytasz o to gdziekolwiek w grupie na Facebooku, dowiesz się, że jest jeden, jedyny sposób na taki formularz. Najpierw zainstalować wtyczkę Contact Form 7, później stworzyć w niej formularz i shortcodem osadzić go w odpowiednim miejscu. Tak. Bo wtyczka Contact Form 7 jest najczęściej polecaną i (chyba) najczęściej używaną wtyczką do tego celu. Czy jedyną słuszną?

Jak zwykle – to zależy. Owszem, zwolenników wtyczki nie brakuje, jednak w obsłudze – moim zdaniem – wtyczka jest dość “surowa”. Dlatego jeśli szukasz czegoś, czym szybciej i prościej “wyklikasz” formularz kontoktowy i co równie sprawnie będzie działać – polecam Ninja Forms.

Zacznijmy od perspektywy użytkownika…

Instalacja Ninja Forms nie stanowi oczywiście w WordPressie żadnego problemu. Przejdź do: Wtyczki -> Dodaj nową, potem w wyszukiwarce wpisz “contact form” i Ninja Forms wyszuka się samo. Następnie kliknij: Zainstaluj i: Włącz i gotowe! Aby utworzyć formularz wejdź w nową pozycję w menu kokpitu WP: Ninja forms -> Dodaj nowe.

Już na “dzień dobry” wtyczka sama podpowie ci najczęściej używane rozwiązania.

 

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz pokaże Ci się następny ekran z gotowymi podstawowymi i przykładowymi polami formularza. Możesz je wyedytować, jak tylko sobie życzysz.

 

formularz kontaktowy w WordPressie

 

Zawsze masz też możliwość dodać kolejne pola do formularza według swoich potrzeb i oczywiście odpowiednio je później edytować.

 

 

Co mnie urzekło w Ninja Forms?

Przede wszystkim intuicyjność obsługi. Wtyczka naprawdę nie robi żadnych problemów i działa tak intuicyjnie, jak tylko to możliwe. Druga sprawa to ilość rodzajów pól do wykorzystania i ich opcje konfiguracji. To sprawia, że możesz stworzyć praktycznie wszystko – od prostych formularzy kontaktowych, przez formularze zamówień po ankiety. Masz do dyspozycji:

  • pola dotyczące użytkownika: imię, nazwisko, cały adres fizyczny, adres email,
  • pola dotyczące zamówień: produkt, dane dostawy, liczba sztuk, podsumowanie,
  • tzw. często używane pola: jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru, lista pól wyboru, data, pole opcji do wyboru, pole checkboxu, przesyłania plików, obszar tekstowy i pole tekstowe,
  • pola różne: reCaptcha, ukryty, liczba, antispam, ocena,
  • pola układu: HTML i rozdzielacz.

I na koniec coś, co dla mnie jest najważniejsze. Formularz można tak ustawić, by wiadomość, którą ktoś wysyła, trafiała na więcej niż jeden adres mailowy. W praktyce otrzymuję ją ja i Marta. To pozwala nam szybciej reagować.

Komu polecam? W zasadzie każdemu, kto chowa swoje pazurki i otwiera się na kontakt z innymi.

Share:

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Ninja Forms – ogarnij formularz kontaktowy w WordPressie!"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Natalia
Gość

Super! Zacyznam z wodpressem i wszystko co polecasz dziala naprawde fajnie – dziekuje!

wpDiscuz