Przestań martwić się o swoją stronę!
formularz kontaktowy w WordPressie

Ninja Forms – ogarnij formularz kontaktowy w WordPressie!

Co? O, nie, nie. To nie wstęp, ani inna kontynuacja “Lwa, czarownicy i starej szafy”, w której – jak w całym cyklu powieści Lewis’a – zaczytywałam się w młodości. Bynajmniej! To zwykłe zaproszenie do… Kontaktu. Bo czymże jest formularz kontaktowy, jeśli nie podaniem łapy wyciągnięciem ręki do swojego Klienta, czy Czytelnika? Brzmi zachęcająco? To czytaj…

Żyjemy w czasach, w których już nie trzeba nikomu tłumaczyć, czym jest formularz kontaktowy, prawda? Ufam też, że oczywistą oczywistością jest konieczność obecności takiego formularza zarówno na stronie firmowej, w sklepie i na blogu. Więc skoro mamy wyjaśnione podstawowe kwestie – przejdźmy do meritum! 🙂

Jak stworzyć formularz kontaktowy w WordPressie?

Jeśli zapytasz o to gdziekolwiek w grupie na Facebooku, dowiesz się, że jest jeden, jedyny sposób na taki formularz. Najpierw zainstalować wtyczkę Contact Form 7, później stworzyć w niej formularz i shortcodem osadzić go w odpowiednim miejscu. Tak. Bo wtyczka Contact Form 7 jest najczęściej polecaną i (chyba) najczęściej używaną wtyczką do tego celu. Czy jedyną słuszną?

Jak zwykle – to zależy. Owszem, zwolenników wtyczki nie brakuje, jednak w obsłudze – moim zdaniem – wtyczka jest dość “surowa”. Dlatego jeśli szukasz czegoś, czym szybciej i prościej “wyklikasz” formularz kontoktowy i co równie sprawnie będzie działać – polecam Ninja Forms.

Zacznijmy od perspektywy użytkownika…

Instalacja Ninja Forms nie stanowi oczywiście w WordPressie żadnego problemu. Przejdź do: Wtyczki -> Dodaj nową, potem w wyszukiwarce wpisz “contact form” i Ninja Forms wyszuka się samo. Następnie kliknij: Zainstaluj i: Włącz i gotowe! Aby utworzyć formularz wejdź w nową pozycję w menu kokpitu WP: Ninja forms -> Dodaj nowe.

Już na “dzień dobry” wtyczka sama podpowie ci najczęściej używane rozwiązania.

 

formularz kontaktowy w WordPressie

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz pokaże Ci się następny ekran z gotowymi podstawowymi i przykładowymi polami formularza. Możesz je wyedytować, jak tylko sobie życzysz.

 

formularz kontaktowy w WordPressie

 

Zawsze masz też możliwość dodać kolejne pola do formularza według swoich potrzeb i oczywiście odpowiednio je później edytować.

 

formularz kontaktowy w WordPressie

 

Co mnie urzekło w Ninja Forms?

Przede wszystkim intuicyjność obsługi. Wtyczka naprawdę nie robi żadnych problemów i działa tak intuicyjnie, jak tylko to możliwe. Druga sprawa to ilość rodzajów pól do wykorzystania i ich opcje konfiguracji. To sprawia, że możesz stworzyć praktycznie wszystko – od prostych formularzy kontaktowych, przez formularze zamówień po ankiety. Masz do dyspozycji:

[su_list icon=”icon: wordpress” icon_color=”#006f9a”]

 • pola dotyczące użytkownika: imię, nazwisko, cały adres fizyczny, adres email,
 • pola dotyczące zamówień: produkt, dane dostawy, liczba sztuk, podsumowanie,
 • tzw. często używane pola: jednokrotnego wyboru, wielokrotnego wyboru, lista pól wyboru, data, pole opcji do wyboru, pole checkboxu, przesyłania plików, obszar tekstowy i pole tekstowe,
 • pola różne: reCaptcha, ukryty, liczba, antispam, ocena,
 • pola układu: HTML i rozdzielacz.

[/su_list]

I na koniec coś, co dla mnie jest najważniejsze. Formularz można tak ustawić, by wiadomość, którą ktoś wysyła, trafiała na więcej niż jeden adres mailowy. W praktyce otrzymuję ją ja i Marta. To pozwala nam szybciej reagować.

Komu polecam? W zasadzie każdemu, kto chowa swoje pazurki i otwiera się na kontakt z innymi.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

15 thoughts on “Ninja Forms – ogarnij formularz kontaktowy w WordPressie!

 1. Cześć,
  ninja używam już trochę, ale ostatnio pojawił się problem filtrów antyspamowych na niektórych pocztach. Mianowicie na gmailu ląduje w spamie to jest jeszcze akceptowalne, ale np. na pocztę interii wogóle już nie dochodzi. Nie wiem czy jest problem sposobu skonfigurowania ninja czy wp.
  Pozdrawiam Jarek

 2. Dzień dobry, nie mogę doszukać sie jak ustawić adres, na który mają wpadać zapytania z formularza. Nie chcę, aby był to adres admina a inny. Obecnie jest tak: {system:admin_email} chcę podać inny adres email. Z góry dziękuję za pomoc 🙂

 3. Witam,
  Niestety po uzupełnieniu pola, żeby wysyłał wiadomości na email (gmail) po wysłaniu kilku wiadomości żadna nie dotarła. Ktoś miał podobny problem?

 4. Szukałem różnych formularzy. Wybrałem Ninja. Bez większego problemu przygotowałem formularz (zrobiłem sobie stronę testową), który ma zapisywać na zawody sportowe. Przetestowałem. Pobrałem dane. Wszystko działało OK. Ale jak przeniosłem już do właściwej strony klops. NIE ZAPISUJE NICZEGO W SWOJEJ BAZIE. Nie wiem czy coś nacisnąłem niepotrzebnie?

  Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!