SPRAWDŹ OFERTĘ DLA CZYTELNIKÓW BLOGA I STWÓRZ ZE MNĄ SWÓJ NEWSLETTER!
jak przetłumaczyć szablon wordpress

Jak przetłumaczyć motyw WordPressa

Szukasz, szukasz i szukasz. Wreszcie znajdujesz -> twój jedyny, wymarzony, piękny motyw (szablon) dla WordPressa. Układ idealnie pasuje do twoich potrzeb, ma tyle możliwości zmian ustawień ile potrzebujesz. No, wprost idealny. Pobierasz. Instalujesz. I zonk. Angielskie wyrazy na twojej stronie. Read more, leave a comment, about the autor… Brzmi znajomo? 

Jak przetłumaczyć motyw WordPress?

Sposobów na tłumaczenie jest przynajmniej kilka. Ja przekonałam się do dwóch, te stosuję i te opiszę. Wybór tak naprawdę zależy od ciebie i od tego, ile fraz w swoim motywie chcesz przetłumaczyć. zatem? Do dzieła!

Tłumaczenie szablonu WordPress z użyciem Poedit

Poedit to program, który możesz pobrać za darmo i który służy do tworzenia tłumaczeń plików WordPressa, ponieważ to w nim utworzysz pliki ktore WordPress odpowiednio “przeczyta”.

Tłumaczenie w WordPressie sprowadza się do utworzenia dwóch plików: .po i .mo (dla polskiego tłumaczenia będą to pliki: pl_PL.po oraz pl_PL.mo) i umieszczenieu ich w odpowienim miejscu w katalogu motywu WordPressa. Pliki te – w dużym uproszczeniu – są listą napisów w języku oryginalnym motywu i ich odpowiedników w języku lokalnym.

5 kroków do przetłumaczenia szablonu WordPress z pomocą Poedit

Aby stworzyć swoje własne tłumaczenie szablonu WordPressa potrzebujesz:

  • pobrać program Poedit

Wejdź na stronę Poedit.net i pobierz program. Następnie zainstaluj go na swoim komputerze.

  • pobrać motyw (szablon WordPressa, który chcesz tłumaczyć i sprawdzić czy jest przygotowany do tłumaczenia

Dobrze by było, żebyś miał/a całą paczkę .zip z motywem. Po jego pobraniu rozpakuj paczkę (wyeksportuj pliki) i sprawdź czy posiada on pliki .po i .mo (dobre szablony są tworzone z myślą o tym, że ktoś będzie je tłumaczył i posiadają takie pliki) – pliki te lubią przebywać w katalogu languages, ale nie zawsze je tam znajdziesz.

  • otworzyć plik .po w programie Poedit

Możesz to zrobić na dwa sposoby: albo po uruchomieniu programu Poedit klikniesz Edytuj tłumaczenie, albo otwierając plik .po podwójnym kliknięciem (program Poedit sam otworzy plik)

jak przetłumaczyć szablon wordpress

  • przetłumaczyć frazy

Po otwarciu pliku .po w Poedit zobaczysz dwie listy: angielskie frazy i puste miejsce. To jest ten moment, kiedy możesz dla każdej frazy angielskiej dopisać jej tłumaczenie (zobaczysz je w kolumnie po prawej). Po skończonej pracy kliknij Weryfikuj – w ten sposób sprawdzisz swoje tłumaczenie i utworzysz plik .mo.

jak przetłumaczyć wordpress

  • przenieść pliki na serwer

Następnie przenieś plik .mo na serwer (do katalogu, w którym znajdują się w motywie pliki z tłumaczeniami).

Jedna ważna rzecz. Jeśli myślisz o częstszym tłumaczeniu całych motywów lub wtyczek, to polecam wykupić wersję Pro Poedit’a. W tej wersji Poedit przygotuje ci pliki do tłumaczenia nawet jeśli motyw lub wtyczka nie są gotowe na tłumaczenie oraz będzie podpowiadał ci tłumaczenia (z Google, od innych użytkowników i twoje własne wcześniejsze).

Drugą możliwość tłumaczenia motywów dla WordPressa znajdziesz w tym wpisie.

 

Dołącz do WP MasterClass

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

12 thoughts on “Jak przetłumaczyć motyw WordPressa

  1. Genialnie proste. Dziękuję za podpowiedź. Miałem już zainstalowany szablon i kilka drobiazgów trzeba było przetłumaczyć. Skorzystałem z wtyczki …i gotowe 🙂

    1. Dziękuję bardzo za pomoc! Przeszło i takie rozwiązanie przez myśl, ale dobrze że się upewniłam.

    1. Jeśli poedit ich nie widzi, to znaczy, że motyw nie jest przygotowany do tłumaczeń i można zrobić to odszukując je bezpośrednio w kodzie. Takie rozwiązanie jednak sprawi, że po każdej aktualizacji motywu trzeba będzie to zmienić ponownie. Zawsze można też do supportu motywu napisać, żeby odpowiednio zakodowali te frazy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!