Przestań martwić się o swoją stronę!

Jak odchudzić obrazki w WordPressie

Istnieje przynajmniej kilka powodów, dla których warto powalczyć o rozmiary obrazków w WordPressie. Pierwszy spotkasz zapewne, kiedy będziesz korzystać z jakiegokolwiek narzędzia do mierzenia prędkości wczytywania się Twojej strony. Tam zawsze po przeprowadzeniu testu otrzymuje się informację o tym, że odchudzenie obrazów poprawi o wiele prędkość witryny. Drugi – to będzie moment, gdy spojrzysz w swoje Google Analytics i zobaczysz, że większość ruchu, jaki pozyskujesz z mobile, wychodzi z Twojej strony tak prędko, że z pewnością nikt nic nie zdążył na niej zobaczyć, a już na pewno przeczytać… Kolejny? To może być ta chwila, kiedy sam/a będziesz chcieć coś szybko sprawdzić na swoim blogu, a on będzie się wczytywał i wczytywał i końca nie będzie widać…

Ale o co chodzi z tymi rozmiarami?

W zasadzie parametry obrazków mamy trzy:

  • Rozdzielczość – wyobraź sobie, że stoisz przed obrazem w galerii, patrzysz nań i podziwiasz nasycenie barw, widzisz, jak kolory przenikają się, podchodzisz bliżej i dostrzegasz ruchy wykonane pędzlem przez mistrza, widzisz wręcz, jak gruba jest warstwa farby na malowidle. Tak, to właśnie rozdzielczość, może być różna (im większe nasycenie barw, tym jest wyższa), ale dla Internetu i naszych potrzeb spokojnie wystarczy 72 dpi.
  • Waga – stoisz więc w tej galerii, nagle zauważasz pięciu panów w kombinezonach, podchodzą do obrazu obok i próbują go ściągnąć, chwytają za ramy, unoszą, jeden z nich koordynuje cały proces, a pozostałych czterech przenosi obraz na stół ustawiony w pobliżu. Po co czterech? Bo każdy obraz (w komputerze również!) waży. Waga zależy zarówno od rozdzielczości (ilości farby na obrazie), jak i od jego rozmiaru (to raczej oczywiste) i w Internecie jest mega ważna: im niższa (im mniej MB lub kB ma obraz), tym lepiej dla Twojej strony i bloga.
  • Rozmiar – byłaś/byłeś kiedyś w Panoramie Racławickiej? Robi wrażenie, prawda? To taki obraz, ale mega strasznie długaśny obraz! W Panoramie ogląda się go, chodząc wokół. Ja byłam tam raz i wierz mi – tam widzisz namacalnie, że rozmiar czasem jednak ma znaczenie! W Internecie tym bardziej: obrazy muszą mieć odpowiedni rozmiar (wstawienie zarówno za małego obrazu, jak i za dużego powoduje jego zniekształcenie). Nie powiem Ci, jaki rozmiar jest idealny (czyli ile powinien mieć pikseli – px), zapamiętaj słowo ODPOWIEDNI.

Caesium – zoptymalizuj obrazy na własnym komputerze

Caesium to bezpłatny program, który instaluje się bezpośrednio na komputerze. Pozwala on jednym poleceniem odchudzić wiele obrazów według ustawionych przez siebie parametrów i to bez straty na ich jakości. Jest niesamowicie intuicyjny i naprawdę robi to, co obiecuje.

 

TinyPNG – optymalizacja obrazów online

TinyPNG to narzędzie onlilne, dzięki któremu zmniejszysz, czy odchudzisz swoje obrazy. Możesz to zrobić poprzez stronę internetową, ale również instalując w WordPressie wtyczkę. Dzięki niej skompresujesz wszystkie pliki dodane wcześniej lub dodawane na bieżąco do WordPressa automatycznie. Wtyczka ma jedno zasadnicze ograniczenie. Bezpłatnie możesz skompresować około 100 obrazów w miesiącu. Co ważne – wtyczka i narzędzie online kompresuje również obrazki ruchome (gify).

TinyPNG – JPEG, PNG & WebP image compression

We wtyczce możesz zoptymalizować wszystkie obrazki “hurtem” lub kompresować pojedynczo.

 

Wtyczka WP Smush – najczęściej polecana…

Smush – Optimize, Compress and Lazy Load Images

To chyba najbardziej popularna wtyczka używana do kompresjii obrazów w WordPressie. Działa dobrze i oczywiście wykonuje swoją pracę bez utraty jakości obrazów, ale ma jedno ograniczenie. Po jej instalacji i włączeniu masz możliwość optymalizacji wszystkich obrazów, jakie kiedykolwiek umieściłeś w bibliotece mediów. Ale. Za jednym kliknięciem zoptymalizujesz 200 obrazów, a później znów trzeba odpalić kompresję kolejnej kolejki (znów 200 sztuk) i tak w kółko.

 

And the winner is… – wtyczka Robin image optimizer!

Robin image optimizer — save money on image compression

Moim zdaniem – zwycięzca dzisiejszego wpisu. Wtyczka robi dokładnie to samo, co wszystkie wymienione powyżej, ale bez żadnych ograniczeń ilościowych.

 

Oczywiście samo kompresowanie obrazów nie załatwi nam nigdy wszystkich problemów, czy trudności z przyspieszaniem czasu ładowania się strony. Kolejne ważne pojęcia to: kaskadowe wczytywanie obrazów, cache, minifikacja kodu… O tym jednak innym razem…

Zdjęcia w większości pochodzą z www.wordpress.org/plugins 🙂

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

8 thoughts on “Jak odchudzić obrazki w WordPressie

    1. Też w porządku rozwiązanie, ale korzystając z niego udostępniasz Tiny prawa do korzystania z każdego obrazu. Warto o tym wiedzieć 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!