Przestań martwić się o swoją stronę!

Wtyczka do WordPressa – galeria. Zobacz, jakie to proste!

Galeria na stronie internetowej to często jej nieodłączny element. Jeśli masz wizytówkę firmową na pewno pokażesz swoje realizacje, portfolio, wykonania. Jeśli piszesz blog – bez wątpienia będziesz umieszczać w nim galerie dokumentujące wydarzenia, sytuacje, wygląd, stylizacje. Właściwie zdałam sobie sprawę, że naprawdę rzadko widuję strony, blogi w Internecie, które nie mają wstawionej przynajmniej jednej galerii. Jak jednak wstawić galerię w WordPressie?

Wtyczka do WordPressa – galeria. Czy na pewno potrzebna?

Powiedzmy sobie szczerze: nie zawsze i nie do wszystkiego w WordPressie potrzebujemy od razu wtyczki. Powiem więcej: im mniej mamy zainstalowanych wtyczek (co się równa więcej funkcjonalności dopisanych bezpośrednio w WordPressie), tym lepiej (pozdrawiam developerów WP!). Potrzebom użytkowników wychodzi naprzeciw również sam WordPress i tak jest właśnie w tematyce dodawania galerii w WordPressie.

Zmiana weszła stosunkowo nie dawno i – sądząc po pytaniach na grupie WordPress na Facebooku – nie wszyscy ją zauważyli. Teraz, aby dodać galerię w WordPressie wystarczy:

[su_list icon=”icon: picture-o” icon_color=”#B00F15″]

 • kliknąć w edycji wpisu/strony Dodaj medium
 • następnie Utwórz galerię
 • wybrać lub dodać z komputera obrazy do galerii
 • wstawić galerię we wpisie/stronie

[/su_list]

Przycisk Dodaj galerię znajdziesz tu:

wtyczka do wordpressa galeria

Co ważne – przy dodawaniu galerii bezpośrednio w WordPressie masz możliwość zdecydowania w jakich rozmiarach mają pokazywać się obrazki w galerii oraz w jakiej kolejności.

Wtyczka do WordPressa – galeria. Jeśli już koniecznie jej potrzebujesz…

Galeria WordPressa niestety ma swoje wady… Po pierwsze – trzeba dobrze dopasować rozmiary obrazków, żeby wyświetlały się tak, jak chcesz na stronie (np. w jednym rzędzie), a po drugie – nie zawsze po kliknięciu wyświetlają się w lightboxie (taki zoom powiększający chyba lubimy najbardziej?). Dlatego czasem skorzystanie z wtyczki staje się nieodzowne (zwłaszcza, jeśli nie kodujesz).

W moim ulubionym miejscu z wtyczkami (i jednym z nielicznych słusznych) – repozytorium WordPressa – na hasło Gallery znajdziesz (UWAGA!) 1 000+ wtyczek. OMG. Ja  polecam dwie.

O Shortcodes Ultimate pisałam osobny wpis, ale i teraz o niej wspomnę. Jedną z możliwości wtyczki jest bowiem właśnie wstawianie galerii we wpisach i na stronach WordPressa. W dodatku można wstawiać nieskończoną ilość galerii w różnych miejscach, tworzy się je bezpośrednio w edycji wpisu/strony i po dodaniu do treści można lekko modyfikować shortcode. W ustawieniach samej galerii natomiast ustawisz:

[su_list icon=”icon: picture-o” icon_color=”#B00F15″]

 • źródło obrazów
 • limit obrazów na galerię
 • sposób otwierania linków obrazków
 • cel wyświetlania linków obrazków
 • wysokość i szerokość obrazków
 • pokazywanie tytułów
 • dopiszesz własny CSS

[/su_list]

To już sporo możliwości!

Wtyczka do WordPressa – galeria: Responsive Lightbox

Można jednak jeszcze więcej 🙂 Wtyczka Responsive Lightbox od dFactory jest już w pełni konfigurowalna. Wprawdzie nie służy ona do wstawiania galerii, ale pomoże twoim galeriom pięknie wygąldać. Praktycznie ustawisz w niej wszystko. Ma rozbudowany panel i jest łatwa w obsłudze. Po instalacji znajdziesz ją w: Ustawienia -> Responsive Lightbox. Ja pokochałam ją za dostępność kilku sposobów wyświetlania się samego lightboxa (powiększeń obrazów dodawanych do galerii).

wtyczka do wordpressa galeria

Jak zwykle na koniec zachęta – podziel się koniecznie z czego korzystasz przy dodawaniu galerii do swojej strony lub bloga. Z chęcią i ja poznam inne rozwiązania!

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

29 thoughts on “Wtyczka do WordPressa – galeria. Zobacz, jakie to proste!

 1. Wtyczka Responsive Lightbox to nie jest wtyczka galerii. To tylko wtyczka pokazująca powiększone obrazki po kliknięciu.

  1. Dzięki za czujność, ale przecież napisałam wyraźnie: “Wtyczka Responsive Lightbox od dFactory jest już w pełni konfigurowalna. Wprawdzie nie służy ona do wstawiania galerii, ale pomoże twoim galeriom pięknie wyglądać.” Pozdrawiam 🙂

 2. Dzień dobry Pani Katarzyno,

  Dziękuję za pożyteczne informacje, bo przymierzam się do przebudowy strony www, a moja wiedza o WordPressie jest bardzo skromna.
  Mam pytanie, czy mogę do WordPress podłączyć galerię z programu Lightroom 6 , a jeśli tak to w jaki sposób mogę to zrobić ? Ponadto, czy powinienem mieć zainstalowane obydwie wtyczki, polecane przez Panią ?
  Mam też problem ze wstawieniem nowych nazw kategorii na przyciskach głównego menu, dlatego będę niezmiernie wdzięczny o wskazówki w tym zakresie.
  Na marginesie dodam, że wczoraj przypadkiem natrafiłem na Pani filmy na Youtube, bardzo przystępne i dla mnie przydatne, za które również dziękuję.

   1. Witaj Kasiu
    Dziękuję,bo znalazłem wtyczkę Synchronizacja WP/LR sync na stronie Meow APPS
    Mam nadzieję że z niej skorzystam.
    Film obejrzałem i już trochę zmieniłem menu.
    Jeszcze raz dziękuję i życzę Ci Radosnych i zdrowych Świąt

 3. Witajcie. Nie wiem czy mam prawo tu być bo zupełnie nie wiem o co chodzi w tworzeniu stron. Problem mam taki, że stronę internetową firmy, w której pracuję tworzył informatyk, z którym nie mamy kontaktu. Po dzisiejszej aktualizacji Wordoressa (bo czasami dodaję sama nową ofertę na stronę) po wejściu w ofertę i po kliknięciu na zdjęcie nie ma maksymalizacji. Nie wspomnę o tym, że jak mam listę ofert to zdjęcia są ostre a jak wchodzę w pojedynczą ofertę to już jest masakra. Ktoś napisał gdzieś na blogu, że aby zdjęcia były ostre trzeba dopisać css. Ja nawet nie wiem co to jest a co dopiero gdzie to wpisać to już kompletna tragedia. Może ktoś mnie wesprze w temacie zdjęć? Dzięki. Agata

  1. Hej Agata 🙂 Zapraszam do grupy WordPress (nie tylko) dla blogerów na Facebooku. Łatwiej będzie nam tam pomóc 🙂

 4. Witam serdecznie 😉 potrzebuję pomocy, skończyło i się miejsce na zdjęcia i nie wiem jak mam dokupić i gdzie więcej miejsca: ? Wyrzuciłam sporo zdjęć których nie wstawiałam we wpisach ale to i tak za mało 🙁 Czy może mi Pani pomóc jak to zrobić?

   1. Dziękuję za informację. Okazało się że mam jeszcze wolnego miejsca 5 GB a zdjęcia nie wchodzą i pojawia się komunikat “Brak tymczasowego folderu” co z tym fantem zrobić i gdzie szukać pomocy?
    Nie wiem co się stało i gdzie leży problem…

    1. Obawiam się, że to również pytanie do hostingu. Normalnie zdjęcia w WordPressie znajdują się w folderze wp-uploads – można sprawdzić, czy ma on odpowiednie uprawnienia do zapisu i ewentualnie je podnieść. Po większą burzę mózgów zapraszam do grupy WordPress (nie tylko) dla blogerów na Facebooku.

 5. Pomocy pracuje na galerii z word press która była już wgrana w motywie, jak wgrywam zdjęcia to każde jest inne i nierówne nie pomaga nawet skalowanie nic nie pomaga.Pomocy

 6. Dzień dobry, korzystam z wtyczki envira Gallery i jest Ok. Ale czy wie może Pani jak stworzyć menu na stronie w postaci zdjęć, gdzie po kliknięciu w nie przechodzę właśnie do dedykowanej galerii. Jakie w wtyczki bym potrzebowała?

  1. Raczej do galerii polecam wtyczkę Shortcodes Ultimate. Dodając shortcode Galeria spokojnie się to ustawi.

 7. Dzień dobry,

  Zainstalowałem Shortcodes Ultimate.
  Nie widzi obrazów i na tym kończy się zabawa w utworzenie galerii.
  W ustawieniach nie ma lub nie widzę pozycji źródło obrazów.
  A link ” pisałam osobny wpis” nie działa.

  Z poważaniem,
  – Marek

  1. Hej Marek, dzięki za komentarz. Być może wtyczka się gryzie z inną? Zapytaj na grupie WordPress (nie tylko) dla blogerów na Facebooku – w grupie łatwiej będzie nam znaleźć rozwiązanie. I dzięki za info o linku – już poprawiłam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!