Przestań martwić się o swoją stronę!
formularz kontaktowy w WordPressie

Formularz kontaktowy w WordPressie

Nie, nie będzie o Contact Form 7. Bo kiedyś po jego instalacji można było od razu wykorzystać domyślny formularz. I to było fajne. A dziś – nawet przy najprostszych potrzebach – trzeba w nim grzebać. I to jest niefajne. Jeśli więc nie potrzebujesz nic skomplikowanego, to znalazłam fajniejsze rozwiązanie. Wprawdzie też trzeba w nim grzebać, ale jest to przyjemniejsze. Sprawdź.

Formularz kontaktowy w WordPressie –  po co to komu?

Możecie się nie zgadzać, ale ja uważam, że to jeden z najważniejszych elementów na stronie. Zazwyczaj niedoceniany, wrzucony gdzieś na podstronę “Kontakt” i zapomniany. A przecież to on tak naprawdę daje ci informację, czy twoja strona lub blog działa. Dlaczego? Bo to dzięki niemu na twojej stronie dokonuje się to, co najważniejsze – konwersja.

Gdzie go wstawić? Wszędzie tam, gdzie proponujesz kontakt. U mnie, poza zakładką Kontakt, znajdziesz go np. na podstronie Opieka nad blogiem. Bo lubię ułatwiać swoim Klientom życie.

Formularz kontaktowy w WordPressie – Ultimate Form Builder Lite

Wtyczkę Ultimate Form Builder Lite pobierzesz z oficjalnego repozytorium lub zainstalujesz bezpośrednio w Kokpicie (Kokpit -> Wtyczki -> Dodaj nową -> w wyszukiwarce wpisz nazwę i kliknij Zainstaluj). Po instalacji i włączeniu zobaczysz w menu Kokpitu dodatkową zakładkę: Forms.

Wejdź w Add New i wpisz nazwę formularza.

formularz kontaktowy w WordPressie

Na następnym ekranie będziesz mieć możliwość dodania odpowiednich pól do swojego formularza.

Możesz dodać:

[su_list icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#21759b”]

 • jedną linię tekstu
 • wiele linii tekstu
 • adres email
 • listę wybieraną
 • przycisk radio
 • pole checkbox
 • pole z hasłem
 • pole ukryte
 • pole z numerem
 • przycisk wysłania formularza
 • pole captcha

[/su_list]

Dodajesz je klikając na liście po lewej.

formularz kontaktowy w WordPressie

Każdy z tych pól ma swoje własne ustawienia. By je edytować, po dodaniu kliknij: Settings. Okno się rozwinie.

formularz kontaktowy w WordPressie

Z ustawień najważniejszych jest pięć:

[su_list icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#21759b”]

 • Field label to określenie pola, które dodajesz,
 • Required – jeśli zaznaczysz, pole będzie obowiązkowe,
 • Error message – wpisz wiadomość, która pojawi się, gdy pole zostanie błędnie wypełnione,
 • Placeholder – komunikat, który pokazuje się, gdy pole nie jest jeszcze wypełnione (możesz wykorzystać na call to action – wezwanie do działania),
 • Min/Max characters – wymusza lub ogranicza ilość znaków.

[/su_list]

Pod koniec tworzenia twój formularz kontaktowy będzie wyglądał mniej więcej tak 🙂

formularz kontaktowy w WordPressie

Kolejne kroki znajdziesz w zakładkach formularza:

[su_list icon=”icon: check-square-o” icon_color=”#21759b”]

 • w Display Settings wyłączysz style formularza, wybierzesz, czy nazwa formularza ma pokazywać się nad nim, ustawisz jego szerokość, wpiszesz komunikaty i wybierzesz szablon swojego formularza
 • w Email formularza wpiszesz adres email, na który chcesz otrzymywać wiadomości oraz dane, jakie zobaczysz po otrzymaniu maila

[/su_list]

W zakładce Form Entries wyeksportujesz swój formularz w postaci pliku .csv. Oczywiście wtyczka daje możliwość stworzenia tylu formularzy, ile tylko potrzebujesz. I jeszcze jedna drobna uwaga na koniec. O ile ułatwianie życia Klientom polecam – wklejaj formularze w każdym miejscu, gdzie tylko zachęcasz do kontaktu ze sobą, o tyle ilość pól w formularzu niech będzie taka, jaka jest konieczna. I ani jednego pola więcej. Każde kolejne pole do wypełnienia obniża konwersję!

Jak dodać formularz?

Ponad nim masz shortcode, np. [ ufbl form_id=”155″ ] – skopiuj go i wklej w miejscu, gdzie chcesz wyświetlić formularz kontaktowy w WordPressie.

Tadam!

I jak? Fajna wtyczka? Czy zostajesz przy Contact Form 7? A dużo formularzy używasz u siebie?

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

33 thoughts on “Formularz kontaktowy w WordPressie

    1. Oczywiście zależy, do czego ta wtyczka. Nie wszędzie jest drag&drop, ale wszystkie są mega proste dla użytkownika 🙂

  1. Cóż, nie zgodzę się, że TYLKO ContactForm 7. Owszem, dodatki wyglądają pięknie (dzięki za link), ale z doświadczenia moich Klientów wynika, że konfiguracja CF7 nie jest dla “normalnych zjadaczy chleba” prosta… Dlatego w poście piszę o alternatywie 🙂

 1. Cześć Kasiu, użyłem u siebie, dzięki – prosty i łatwy w zarządzaniu. Mam tylko jeden problem, chcę ustawić śledzenie uzupełnienia formularzy i wszędzie czytam o tym jakie to jest proste w contact form 7, ale o bogi, W JAKIM MIEJSCU POWINIENEM WKLEIĆ kod z analityksa w ufbl form??? jest to do zrealizowania?

  1. Omg. Nie wiem. Ja nie wklejam, więc i nie sprawdzałam. W builderze formularza jest element Kod HTML – stawiałabym na to, że tego szukasz. Jeśli nie – pisałabym do supportu wtyczki.

 2. Witam serdecznie,
  Czy w tej wtyczce w polu typu “Drop Down” (Select;Option) mozna umiescic wynik z SQL?
  Zalozeniem jest ze wynikiem SQL jest jedna kolumna z wieloma wierszamy jako zrodlo dla “Option”.

  Jesli ta wtyczka tego nie umozliwia, czy jest jakas Inna? (od paru dni przeszukuje of. repozytorium i nie potrafie znalezc)

  1. Uhuhuhuhu! Pytanie na tym blogu o wyniki z SQL to delikatnie rzecz ujmując strzał w płot 😉 Nie wiem. Nie znam się. Nie mam takich potrzeb 🙂 A blog piszę dla osób początkujących w WordPressie.

 3. Witam.
  Wtyczka nie wysyła wiadomości na podany e-mail – bez względu na to, czy jest on zewnętrzny, czy utworzony na serwerze, na którym jest strona (Atthost). W Form Entries pojawiają się wyniki – problem więc jest tylko z wysyłaniem.
  Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc.

 4. Witam!
  Mimo że jestem zupełnym laikiem udało mi się stworzyć formularz dzięki temu poradnikowi. No i chociaż po wysłaniu testowej wiadomości wyświetla mi komunikat “Form submitted successfully.” to nie otrzymuję wiadomości na swoją skrzynkę. Mam hosting i domenę w atthost więc w edycji formularza zmieniłem na adres email stworzony tamże, ale efekt ten sam, żadna wiadomość nie przychodzi. Co może być przyczyną?

  1. Cieszę się, że pomogłam 🙂 Sprawdź w Atthost, czy dla swojej strony masz włączoną obsługę maili. Jeśli tak, napisz do ich supportu – z pewnością pomogą.

   1. Dziękuję Pani Kasiu za pomoc i szybką odpowiedź. Blog jest naprawdę pomocny. Wracając do tematu to obsługę poczty mam włączoną za to uwierzytelnienie wysyłanych maili DKIM jest wyłączone. Czy powinienem to włączyć? Jestem kompletnie zielony więc proszę o wyrozumiałość 🙂

     1. Napisałem do działu wsparcia atthost, i szybko dostałem odpowiedź. Pomogło. Trzeba było włączyć funkcję mail w PHP. Teraz już działa. Dzięki za pomoc 😉

     2. Toż przecież o tym pisałam w pierwszej odpowiedzi 😉 Cieszę się, że sprawa się rozwiązała 😀

 5. Używałem wtyczki Contact Form 7, jednak ostatnio mocno szwankuje przy nowym wydaniu WordPressa. Polecana przez Ciebie, idealnie rozwiązuje problem. Dobry artykuł!.

 6. witam, jestem zupełnym laikiem w zakresie stron internetowych ale wszystko jasno napisane wiec udało mi sie zainstalowac wtyczke i przygotować, ba nawet załadować formularz na stronę. mam pytanie odnośnie zakładki email setting, rozumiem, że email receiver to adres na który chce otrzymywac wiadomości a w polach From Email i From Name…? co tam powinnam wpisać? bardzo dziekuje za odpowiedź

  1. Wyślij sobie przykładową wiadomość i zobacz, co gdzie się wyświetla w Twojej skrzynce. From to informacja od kogo pochodzi email (np. Email z bloga xxx.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!