Przestań martwić się o swoją stronę!
WordPressowy Newsletter

Styczeń 2016 – Wtyczki w WordPressie

Tematem przewodnim są dziś: wtyczki do WordPressa

Wtyczki do WordPressa to temat tak szeroki, że można o nim praktycznie książki pisać. Jednocześnie to temat, który wielu osobom sprawia wiele problemów i dlatego właśnie zdecydowałam się, by dzisiejszy Kreatywny newsletter był o wtyczkach. Do dzieła!

Czym w ogóle są wtyczki do WordPressa?

Tak naprawdę każda wtyczka (ang. plugin) to kilka plików z kodem, który podczas instalacji umieszczasz na swoim serwerze (tym samym, na którym masz swoją stronę/bloga).

Jaką rolę spełniają wtyczki zainstalowane w WordPressie?

Wtyczki dodają do strony/bloga dodatkowe funkcjonalności.Funkcjonalności te mogą być przeróżne: niektóre mają swoje zadania tylko wewnątrz WordPressa, innych działanie widać na zewnątrz (widzą je osoby odwiedzające Twoją stronę/bloga).

Skąd wziąć wtyczki do WordPressa?

Wtyczki najlepiej i najbezpieczniej pobierać zawsze z oficjalnego repozytorium WordPressa. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że to bezpieczne miejsce (każda wtyczka dodawana do repozytorium jest pod tym względem dokładnie sprawdzana). Możesz pobierać również bezpośrednio ze stron twórców wtyczek (powinny być bezpieczne). Jednak proszę, nie pobieraj wtyczek (zwłaszcza płatnych) nigdy z torrentów albo innych podejrzanych miejsc. Wraz z wtyczką pobierzesz stamtąd kod, który może wiele złego wyrządzić na Twoim serwerze.

Czy wtyczki są płatne?

Różnie. Wtyczki do WordPressa, które znajdują się w oficjalnym repozytorium są bezpłatne (choć zdarza się, że mają swoje wersje rozszerzone – PRO). Wtyczki na stronach autorów często posiadają swoją cenę.

Jak znaleźć odpowiednią dla siebie wtyczkę?

I tu często zaczynają się problemy. Jest na to kilka sposobów.
1. W swoim panelu administracyjnym (PA) wejdź w: Wtyczki -> Dodaj nową i skorzystaj z wyszukiwarki. Szukaj po słowach kluczowych, najlepiej w języku angielskim. W tym miejscy WordPress szuka odpowiednich wtyczek ze swojego repozytorium, więc to bezpieczne
2. Możesz wejść również na stronę repozytorium i szukać po słowach kluczowych w wyszukiwarce. Problem w tym, że większość wtyczek znajdziesz pisząc angielskie wyrażenia.
3. Możesz też pytać wujka Googla – wiele wtyczek jest już opisanych na różnych blogach. Niestety też częściej po angielsku niż po polsku.
4. Możesz zajrzeć na e-kreatywnie i skorzystać z wyszukiwarki. Od pewnego czasu piszę cykl związany z wtyczkami do WordPressa. Zaczęłam od tych, które są najczęściej potrzebne.
5. Możesz wysłać mi email z pytaniem o wtyczkę – odpowiem, jednak może to trochę potrwać (pocztę sprawdzam maksimum dwa razy dziennie)
6. Możesz zadać pytanie na Facebooku – o tym za chwilę 🙂

Jak zainstalować wtyczkę?

To akurat proste. Są na to trzy sposoby, ale opiszę ten najbardziej intuicyjny. W swoim PA wejdź w: Wtyczki -> Dodaj nową. Wyszukaj wtyczkę w wyszukiwarce i kliknij Zainstaluj. Na koniec instalacji kliknij Włącz wtyczkę.

O czym pamiętać przy wyborze wtyczki?

Przede wszystkim przed instalacją posprawdzaj kilka rzeczy:
– czy wtyczka jest kompatybilna z Twoją wersją WordPressa?
– czy wtyczka była niedawno aktualizowana?
– ile wtyczka ma pobrań i instalacji?
– jakie ma oceny?
Im nowsze aktualizacje, większa popularność i lepsze opinie – tym lepiej dla Ciebie i Twojej strony/bloga. Bo to oznacza, że społeczność już tą wtyczkę przetestowała.

Gdzie znajdę ustawienia wtyczki?

Z tym też bywa różnie. Jedne wtyczki mają Ustawienia jako dodatkowy element menu PA, inne znajdziesz w PA -> Ustawienia, inne mają swoje Ustawienia dostępne bezpośrednio pod nazwą wtyczki na liście zainstalowanych wtyczek. Niestety po instalacji – trzeba sprawdzić te miejsca. Czasem zdarza się, że autorzy napiszą, gdzie znaleźć ustawienia wtyczki w opisie jej instalacji w repozytorium.

Jak postępować z wtyczkami?

Ważna kwestia, ponieważ z czasem na każdej stronie, a już zwłaszcza na blogu, wtyczek przybywa. Z kolei nie z wszystkich się korzysta. Dobrą praktyką jest usuwanie wtyczek, które nie są Ci potrzebne. Stare, nieaktualizowane wtyczki mogą być źródłem dostępu do strony dla hakerów. Nawet te wyłączone. Dlatego naprawdę: jeśli czegoś nie używasz – wejdź we: Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki. Następnie wyłącz i usuń zbędne wtyczki. To często spory krok w kierunku bezpieczeństwa.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!