Specyfikacja strony www to tak naprawdę opis twoich potrzeb. Dlaczego jest ważna? Wyobraź sobie, że chcesz kupić nowy komputer. Idziesz więc do sklepu z komputerami i mówisz: “Dzień dobry, poproszę komputer”. Co otrzymasz? Jestem przekonana, że… komputer!Najczęściej, szukając wykonawcy swojej www, szukasz osoby lub firmy, która wykona to dobrze. Nic dziwnego – każdy chce mieć ładną i funkcjonalną stronę internetową. Jednak proces jej powstania to nie tylko praca wykonawcy. To praca wykonawcy w oparciu o twój opis. Jeśli wykonawca nie wie, jaką chcesz mieć swoją www, to i tak ją stworzy – jednak zgodnie ze swoją intuicją. Efekt końcowy może mocno odbiegać od twoich potrzeb.
Specyfikacja strony www – jak to zrobić?
Jeśli piszesz ogłoszenie zazwyczaj opisujesz mniej więcej, jak ma twoja nowa strona wyglądać. Następnie osoby, które chcą się podjąć jej wykonania, dopytują o szczegóły.
Dobrze jest, jeśli wszystko zostaje zebrane w jednym miejscu – powstaje plik, umowa lub email, który dokładnie opisuje:
- czego dotyczy zlecenie,
- jakie są twoje oczekiwania,
- za co i ile zapłacisz,
- jakie są terminy wykonania,
- jak wygląda kwestia poprawek w powstającej www
Doświadczenie uczy, że im więcej i dokładniej ustali się na tym etapie, tym przyjemniej będzie przebiegać współpraca. Dlaczego? Dzięki dobremu opisaniu zasad współpracy obie strony – zarówno zlecający, jak i wykonawca – unikniecie wielu niepotrzebnych rozczarowań. Specyfikacja strony www pozwoli również twojemu wykonawcy jasno określić:
- na jakie etapy będą dzieliły się prace
- jakie będą terminy zakończenia poszczególnych etapów prac
- jaką stronę internetową stworzy
- za co dokładnie i kiedy wystawi faktury
- jakie dodatkowe usługi oferuje w wycenie
Przystępując do specyfikacji poświęć jej odpowiednio dużo czasu. Wierz mi, opis:
może cię tylko zgubić. Wykonawca być może poda ci konkretną propozycję cenową, jednak finalnie otrzymasz “prostą stronę internetową” z trzema zakładkami w menu. Nie pytaj, proszę, jak paskudnie to może wyglądać!
Najczęściej od potencjalnego wykonawcy otrzymasz zestaw pytań. Zawsze jednak będziesz musiał/a pomyśleć o kilku kwestiach:
- czy chcesz, aby twoja strona miała konkretny układ?
- czy zależy ci na wyeksponowaniu jakiejś treści?
- co chcesz na stronie opisać?
- ile ma mieć zakładek w menu?
- jak ma wyglądać stopka?
- jaką rolę ma strona spełniać?
- czy posiadasz grafikę na stronę (np. logo, banery na slajder)? czy jesteś jej właścicielem?
- czy prowadzisz profile w social media?
- jakie potrzebujesz dodatki i gdzie mają się mieścić: mapa, formularze kontaktowe, rejestracja/logowanie, blog, kalendarz z wydarzeniami, slajder, wyszukiwarka itp?
- jaka ma być kolorystyka strony?
- czy posiadasz hosting, domenę?
- jak szybko potrzebujesz stronę?
Poświęcenie czasu przygotowaniu specyfikacji strony www się zwróci. Przede wszystkim w kosztach nowej strony – im lepiej będzie opisana, tym łatwiej wykonawcy wycenić swoją pracę. Poza tym – w czasie: nie traci się go na przedłużające się dopytywania o każdy szczegół. I najważniejsze – w zadowoleniu. Ty otrzymasz swoją wymarzoną www, a jej wykonawca – odpowiednią zapłatę za swoją pracę.
Masz swoje doświadczenia odnośnie pisania specyfikacji? Co pomaga lub utrudnia jej pisanie? Podziel się w komentarzu!
