Przestań martwić się o swoją stronę!
popularne wpisy w panelu bocznym

Popularne wpisy w panelu bocznym (sidebarze) bez kodowania? Oczywiście!

Popularne wpisy w panelu bocznym na blogu to jeden ze sposobów na zachęcenie Czytelnika do poczytania więcej, wzięcia udziału w toczących się dyskusjach, czy po prostu – pozostania dłużej na blogu. O co dokładnie chodzi?

Zapewne czytając blogi zapewne nie raz natykasz się na widget “Popularne na blogu” w panelu bocznym. Ja się natykam i – przyznam – często z niego korzystam. Wierzę, że warto zajrzeć tam, są inni (i np. zostawiają komentarze). Tak trochę w myśl zasady z poprzedniego ustroju naszego kraju: jeśli widzisz kolejkę – dołącz do niej 😉

Pomyślałam, że skoro mnie taki widget zachęca do poczytania więcej na innych blogach, dlaczego nie wprowadzić podobnego u siebie, by podpowiedzieć wartościową treść innym? Od pomysłu do realizacji – dziś na e-kreatywnie widget ten wygląda tak:

popularne wpisy w panelu bocznym

Popularne wpisy w panelu bocznym – co dla mnie było ważne?

Kiedy już decyzja o poszukiwaniu rozwiązania dla popularnych treści w sidebarze zapadła, zależało mi na kilku kwestiach:

[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#B00F15″]

  • żeby znalazły się w nim najczęściej komentowane wpisy,
  • żeby ładnie wyglądały,
  • żeby miały miniaturkę obrazka wyróżniającego.

[/su_list]

Nie są to zbyt wygórowane wymagania, prawda?

Popularne wpisy w panelu bocznym – jak się do tego zabrałam?

Ponieważ nie lubię grzebać w plikach i (jeszcze!) nie [su_tooltip style=”light” position=”north” rounded=”yes” title=”Kodzić” content=”Kodzić – znać i pisać znaczki kompletnie nie zrozumiałe dla zwykłego zjadacza chleba, jednak doskonale rozumiane i interpretowane przez sieć Internet.”]kodzę[/su_tooltip] postanowiłam poszukać wtyczki. Uwaga! Zanim pójdziesz w moje ślady, sprawdź dwie sprawy: czy przypadkiem nie masz takiego widgetu w dostępnych widgetach (często występuje on jako jedna ze składowych motywu, u mnie niestety brak) oraz czy przypadkiem nie chcesz tego dopisać w plikach (intuicyjnie stawiam, że nie jest to zbyt skomplikowane).

Poszukiwanie wtyczki po haśle: “popular posts widget” dało 517 wyników (omg!), zdecydowałam się więc przetestować tą, która ma najwięcej aktywnych instalacji. Padło na WordPress Popular Posts i… Okazało się, że więcej szukać nie trzeba. Po instalacji i włączeniu wtyczka dodaje odpowiedni widget (Panel Administracjny -> Wygląd -> Widgety) i wystarczy go dodać w odpowiednie miejsce sidebara (panelu bocznego).

W widgecie będzie możliwość ustawienia:

[su_list icon=”icon: check-circle” icon_color=”#B00F15″]

  • ile wpisów ma wyświetlać widget
  • rodzaju popularności wpisów (najwięcej komentarzy, najczęściej wyświetlane ogółem i dziennie)
  • wykluczenia niektórych wpisów (po ID, po kategorii, po autorze)
  • ustawienia, jak wpisy mają się wyświetlać (cały czy skrócony tytuł, wypis i jego długość, thumbnail i jego rozmiar)
  • zdecydowania, co jeszcze ma być wyświetlane (ilość komentarzy, data dodania wpisu, jej format, ilość odsłon, autor)
  • wtyczka pozwala dopisać również swój HTML

[/su_list]

Popularne wpisy w panelu bocznym – dodatki we wtyczce

Że wtyczka jest genialna w swej prostocie to już wiemy. Że działa dobrze i dodaje to, co trzeba – również. Poza samym widgetem ma ona jeszcze swój panel: PA -> Ustawienia -> WordPress Popular Posts. Znajdziesz tam statystyki swoich wpisów, dodatki (np. ustawisz domyślny obrazek wyróżniający dla wpisów), listę parametrów, dzięki którym dodatkowo spersonalizujesz wtyczkę, FAQ oraz About.

Posiadasz popularne wpisy w swoim panelu bocznym na blogu? A może wstawiasz je swoim Klientom? Jak to robisz? Znasz inną, fajniejszą wtyczkę? Koniecznie podziel się w komentarzu!

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

8 thoughts on “Popularne wpisy w panelu bocznym (sidebarze) bez kodowania? Oczywiście!

  1. Kasiu, bardzo lubię ten widget, ale od nowego roku sprawia mi on problemy. Popularne pozycje wyświetlają się cały czas tak samo choć statystyki pokazują inaczej. Czy coś mogę zrobić by widget ten funkcjonował poprawnie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!