Przestań martwić się o swoją stronę!
podcasty, których słucham i które polecam

Podcasty, których słucham i które polecam

Rok – tyle czasu minęło odkąd na dobre zaprzyjaźniłam się z podcastami. Przyznam się szczerze, że o istnieniu podcastów wiedziałam od dawna. A dokładniej – wiedziałam, że Michał Szafrański nagrywa coś takiego. Ale nigdy nie miałam czasu, żeby ich słuchać. Chcesz dowiedzieć się, jak można sprytnie się z tematem zmierzyć? Zapraszam.

Zacznijmy od początku – czym jest podcast?

Podcast to coś na kształt audycji radiowej: kilkunasto, kilkudziesięcio minutowe nagranie audio, które umieszczone jest w Internecie (najczęściej na stronie internetowej autora) i którego można najczęściej posłuchać również w popularnych aplikacjach mobilnych. Najczęściej podcast jest rzeczowy – autorzy prowadzą swoje audycje w określonych węższych lub szerszych grupach tematycznych. Często jest również uzupełnieniem prowadzonego bloga lub działalności biznesowej.

Mówiąc inaczej – podcast to kilkanaście, kilkadziesiąt minut rozmowy lub wypowiedzi na konkretny temat dostępnej w Internecie.

Trudności w słuchaniu podcastów – moja historia

Dla mnie chyba najtrudniejszą sprawą było znalezienie na podcasty czasu. Słuchałam ich siedząc przy komputerze i często przy okazji robiąc notatki. Wychodziłam z założenia, że skoro autorzy dzielą się tak zacną wiedzą, to ja wykorzystam ją, ile się da. Notowałam więc, kreśliłam i rysowałam, opracowując przy okazji różne swoje i biznesowe sprawy. Końcówkę kalendarza roku 2014 mam pełną notatek z podcastów! Szybko okazało się jednak, że w chwilach, kiedy nie notowałam, wkradał się jakiś rozpraszacz (ehh, ten Facebook!) i traciłam wątek. Wracałam, ale podskórnie czułam, że nie jest to idealne rozwiązanie.

Pewnego dnia Ariadna założyła grupę na Facebooku i otworzyły mi się oczy. Dowiedziałam się, że podcastów można słuchać na telefonie. Ściągnęłam kilka aplikacji, ale ostatecznie wybór padł na Podcast Addict (to rozwiązanie dla Androida). Jest intuicyjnie prosta w użyciu. Po prostu ściągasz, instalujesz, wchodzisz, szukasz swoich podcastów, dodajesz na listę i masz. Listę podcastów i nowe odcinki odświeżasz jednym kliknięciem.

Użytkownicy urządzeń z nadgryzionym jabłkiem mają sprawę ułatwioną. Korzystają z iTunes i już.

Możliwość słuchania podcastów na telefonie nie jest idealna, ale rozwiązała moje problemy czasowe. Teraz słucham podcastów podczas spacerów z psem oraz za kółkiem. Oczywiście nikt nie zabroni ci słuchać podczas majsterkowania, czy prasowania, ale ja takich rzeczy nie wykonuję 😉

Moje ulubione podcasty, czyli czego słucham i dlaczego

Moja “lista lista” podcastów to na razie sześć audycji. Wymieniam w kolejności odkrycia i słuchania.

“Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego. Michał to ikona polskiego podcastingu – najdłużej podcastuje, najwięcej ma odcinków i jak sam mówi (co z resztą również słychać), podcast to jego ulubiona forma komunikacji z odbiorcami. Od razu cię uprzedzę. Zapewne nie wszystkie odcinki cię zainteresują. Zależy to od tego, jaki masz stosunek do finansów osobistych, czy inwestowania. Ja również nie wszystkie odcinki mam przesłuchane. Jednak niesamowicie wartościowe są te, w których Michał dzieli się własnymi sposobami ogarniania swojej rzeczywistości. A ma co ogarniać!

“Mała Wielka firma”, czyli Marek Jankowski i Paweł Tkaczyk to podcast w tematyce około firmowej. Panowie rozmawiają o kwestiach marketingowych, o marce osobistej, o Klientach, o tym, jak poukładać swój biznes, o tym, jak go promować itp. Cztery rzeczy wyróżniają ten podcast. Po pierwsze (niestety co raz rzadziej z przyczyn różnych) Panowie prowadzą go we dwóch, rozmawiając na ustalony temat. To zdecydowanie go ożywia. Po drugie – często dzielą się przeczytanymi ostatnio przez siebie książkami, delikatnie je recenzując. Można się dowiedzieć, co warto przeczytać. Po trzecie – można do nich napisać w swojej całkiem prywatnej sprawie i czasem również powstaje taki odcinek z radami dla konkretnej sytuacji konkretnego człowieka. Często oczywiście rady te stają się bardziej uniwersalne. I po czwarte – Panowie wydali aplikację ze swoim podcastem, w której można nie tylko słuchać odcinków, ale również je na bieżąco komentować!

“Po nitce Ariadny” Ariadny Wiczling, czyli coś specjalnie dla Pań. Tak, to podcast, który zdecydowanie warto śledzić i słuchać. Gdybym miała podsumować go jednym określeniem, to powiedziałabym, że Ariadna dzieli się w nim swoim doświadczeniem. W niektórych odcinkach dodatkowo zaprasza wartościowych rozmówców i często są to Kobiety. W tym podcaście znajdziesz wiele cennych porad dotyczących prowadzenia kobiecego biznesu.

“Lepiej teraz” i Radek Budnicki to podcast o tym, że naprawdę najlepiej jest TERAZ. Najlepiej na zmiany, najlepiej na nowe doświadczenia, najlepiej na realizację własnych pomysłów. Radek zaprasza sporo gości, ale zarówno on sam, jak i jego wywiady są mega motywujące do tego, by brać życie we własne ręce.

“Menedżer Plus” – Mariusz Chrapko to podcast o zwinnym zarządzaniu (tak, wiele treści dotyczy metody SCRUM). Odkryłam Mariusza niedawno i ze zdziwieniem odkryłam, że są przestrzenie polskiego podcastingu przeze mnie jeszcze nieodsłuchane. Bardzo dobra jakościowo i merytorycznie audycja, w której wszystko jest spójne i na temat. Co mnie zachwyciło, to fakt, że Mariusz dzieli się w nim również kawałkami dobrej muzyki.

“Z pasją o mocnych stronach”, czyli Dominik Juszczyk. Młody podcaster i na razie mamy kilka odcinków jego audycji. Dominik – fascynat produktywności – dzieli się w nich, jak stawać się bardziej wydajnym w oparciu o swoje mocne strony.

Gdzie szukać podcastów?

Przede wszystkim w założonej przez Ariadnę grupie Facebookowej: W ruchu słucham podcastów. W niej co tydzień każdy podcaster może wrzucić link do swoich nowych odcinków, a i pozostali uczestnicy grupy z chęcią dzielą się tym, co wartościowego wysłuchali.

Podcastu Mała Wielka Firma możesz słuchać w aplikacji. Znajdziesz ją w swoim sklepie z aplikacjami. Oczywiście jest darmowa.

W samej aplikacji z podcastami, której używasz – można w nich przeszukiwać podcasty pod względem tematyki, kategorii, słów kluczowych.

A ty? Jakich słuchasz podcastów? A może to dobry czas, by zacząć?

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

7 thoughts on “Podcasty, których słucham i które polecam

  1. Ach te podcasty to świetna opcja na dalszy rozwój. Sam słucham ich co jakiś czas. Zazwyczaj wychodzi to kilka godzin w tygodniu. Posiadam kilka podcastów polskich i angielskich. Pewne z nich uczą mnie marketingu, reklamy, biznesu online. A inne uczą angielskiego czy pozwalają być na bieżąco z nowinkami w IT 🙂

  2. Czy jest jakaś strona z podcastami, na której byłaby opcja odtwarzania od momentu, w którym poprzednio przerwałam słuchanie?

    1. Hej Magda, podcastów najlepiej słucha się w aplikacjach na telefonie. W Podcast Addict jest opcja, o której piszesz.

  3. Polskojęzycznych podkastów o szeroko rozumianej tematyce biznesowej i rozwojowej wcale nie ma dużo. Słuchamy tych samych podkastów, a jest już niemal połowa 2020 r. Mała Wielka Firma jest u mnie zawsze na topie.

    Zasugerowałbym Ci, o ile jeszcze nie znasz, świetny podkast Dobra Zmiana oraz Marketing MasterClass. Paradoksalnie mimo, że ten ostatni nagrywany jest przez autorkę z cotygodniową regularnością, słucham go najrzadziej.

    Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!