Przestań martwić się o swoją stronę!
WordPressowy Newsletter

Marzec 2017 – Motywy dla WordPressa i YouTube

Dziś o bezpłatnych motywach dla WP słów kilka…
Dokładnie dziś (czyli w Twoje wczoraj) odebrałam telefon i usłyszałam nieśmiałe: “Cześć Kasia. Dzwonię do Ciebie z jednym słowem – RATUNKU.”

Zaskoczona byłam niesamowicie. Co się okazało? Otóż okazało się, że Asia postanowiła zmienić motyw na swoim blogu. Niestety była przekonana, że – jak znajdzie odpowiedni, zainstaluje go i włączy – to wszystko będzie śmigać. Z oczywistych przyczyn tak się nie stało (ups… blog się rozjechał), więc ja dziś kilka słów o tym, co zrobić, by takich sytuacji uniknąć.

Po pierwsze: skąd brać bezpłatne motywy dla WP?

Jest jedno, jedno jedyne źródło, z którego można bezpiecznie pobierać bezpłatne motywy dla WordPressa. Jest nim oficjalne repozytorium.

Dlaczego tam? Z kilku powodów:

  • motywy są sprawdzane pod kątem bezpieczeństwa zanim do niego trafią
  • w nim motywy zawsze pobierzesz za darmo, choć – uwaga – wiele z nich będzie miało swoją wersję Premium
  • motywy stamtąd pobrane są zawsze na odpowiedniej licencji, która pozawala zrobić z nimi, co tylko chcesz

Po drugie: jak wybrać motyw?

Sprawa trochę bardziej skomplikowana, ale – wierz mi – do ogarnięcia. Kiedy już wejdziesz w motywy na repozytorium WP, to tam masz listę. Możesz sobie motywy sortować po: wyróżnionych, popularnych, ostatnio dodanych (najnowszych), a w Feature filter możesz zaznaczyć dodatkowe opcje wyszukiwania. To z czego ja korzystam, to wyszukiwarka. Wpisuję słowo kluczowe (blog, business itp) i szukam 🙂

Po trzecie: jak wybrać motyw z wyników wyszukania?

To chyba najtrudniejszy moment, ale podzielę się dziś tym, jak ja to robię. Uwaga.

1. Każdy motyw ma swoje szczegóły, w które wchodzę klikając “More info”.

2. W każdym motywie jest link, do jego strony – nazywa się “Theme homepage”.

3. Na owej Theme homepage szukam jakiegokolwiek linka do Demo (Live demo) motywu.

4. Dokładnie przeglądam sobie wersję demo motywu (przeklikuję również elementy w Menu: tam często zobaczysz, jak wygląda spis wpisów, wygląd kategorii, pojedynczy wpis, strona Kontakt).

5. Jeśli motyw nie ma Live demo – usuwam go z kręgu zainteresowań. Bez sentymentów. Jeśli autor nie stworzył demo motywu,to dla mnie znak, że jakoś tak słabo mu zależy…

6. W tych motywach, które pozostaną po powyższej weryfikacji na koniec przynajmniej próbuję określić, co z ich wyglądu jest w wersji Premium, a co w darmowej. Często bowiem wersje demo to pokazanie wszystkich możliwości wersji Premium…

7. Kiedy już mam wybrany ten jedyny, idę do Kokpit -> Wygląd -> Motywy i tam wpisuję jego nazwę w wyszukiwarce + instaluję.

Dlaczego nie szukam bezpośrednio w Kokpicie?

Bo ta wyszukiwarka daje mało możliwości i jest delikatnie rzecz ujmując – nieporęczna. Nie raz już odinstalowywałam kilkanaście motywów (z jednego WordPressa), bo ktoś szukał idealnego dla siebie właśnie w tej wyszukiwarce.

Po czwarte: zainstalowałam/łem motyw i co dalej?

Mamy dziś WordPress w wersji 4.7.3 i wspominam o tym dlatego, że najczęściej elementy ustawialne w motywie znajdziesz w: Kokpit -> Wygląd -> Personalizacja.

Tam powinnaś/powinieneś znaleźć wszystkie ustawienia Twojego motywu.

Jeśli jednak ich tam nie ma (nadal się zdarza, choć co raz rzadziej), szukaj w Kokpicie w sekcji Wygląd pozycji Theme options (lub czegoś podobnego nazwą).

Gorsza wiadomość jest taka, że nie ma bata. Każdy musi przeklikać ustawienia motywu, jeśli chce, by on działał na stronie lub blogu. Jest jednak i dobra – to już koniec 🙂 Jeśli przejdziesz ten krótki tutorial krok po kroku – śmiało możesz cieszyć się swoim nowym motywem w WordPressie!

A teraz niespodzianka, czyli to, co mnie samą zaskoczyło na maksa

AAA! Mój własny YouTube!

Dlaczego zaskoczyło? Cóż. Jeśli wiesz, że jest coś, czego nie znosisz, ale tak nie znosisz, że ho ho i że w ogóle ciarki Ci po plecach przechodzą na samą o tym myśl i kiedy Cię to dopada, to marzysz, by ten koszmar skończył się jak najszybciej, to właśnie ja tak mam z nagrywaniem filmów.

Znaczy: miałam.

Bo spróbowałam, coś tam ponagrywałam, nie wszystko upubliczniłam. Ale dwa już są. Pierwszy o wtyczkach, które polecam dla WordPressa i drugi o tym, jak wybrać hosting (nie tylko) dla WP. Zainteresowana/y?

Kliknij poniżej i jeśli się podoba – oglądaj, lajkuj, subskrybuj, shaeruj, co tam chcesz.

Będzie mi niezmiernie miło!

[embedyt] https://www.youtube.com/embed?listType=playlist&list=UUJhsxU-hCfrGW5zoEOTD2_w&layout=gallery[/embedyt]

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

2 thoughts on “Marzec 2017 – Motywy dla WordPressa i YouTube

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!