Przestań martwić się o swoją stronę!
WordPressowy Newsletter

Kwiecień 2017 – fonty w WordPressie

Dziś trochę o fontach dla WP…

„Font, nie czcionka!” to wyświechtane hasło, ale pojawia się nawet na konferencjach branżowych (yyy… znaczy np. na spotkaniach ludzi związanych z web designem, czy web developerką). Różnica? Trywialna i wygląda na to, że niedługo nie będzie jej w ogóle. Otóż czcionka to taka fizyczna blaszka w drukarni, dzięki której coś można wydrukować. Font natomiast to obraz pisma (np. na ekranie komputera).

Skąd zamieszanie? Otóż dawno, dawno temu, kiedy wszyscy korzystaliśmy z pirackiego Windowsa, to własnie w nim słowo „font” zostało przetłumaczone na „czcionka”. I się utarło…

Dlaczego w ogóle się fontami zajmować?

Ano dlatego, że żyjemy w Polsce (pewnie większość z nas) i posługujemy się językiem polskim (pewnie wszyscy). I o ile lokalizacja w Polsce w Internecie to nie taka ważna sprawa, o tyle język już bardzo. Bo nasz język ma swoje litery, które nie są wspólne z innymi językami, a już na pewno nie z angielskim.

Niestety dla nas, to właśnie angielski jest najczęściej używanym językiem na świecie i – co za tym idzie – w Internecie. Dlatego większość rzeczy tworzonych do użytku internetowego tworzy się po angielsku lub dla anglojęzycznych ludzi.

Dopiero od niedawna, ale na szczęście już co raz częściej, w kwestii fontów zaczyna się dostrzegać pozostałe alfabety. Jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że po pierwsze – już się nasze potrzeby dostrzega i po drugie – mamy rodaka, który stworzył świetny font!

Lato. Jeśli Ci odpowiada – bierz w ciemno!

Ten Polak to Łukasz Dziedzic, który stworzył oczywiście więcej fontów, niż Lato, ale to właśnie jego Lato stało się w szybkim czasie mega popularne. Czyż nazwa nie brzmi przyjemnie? Zwłaszcza dziś, gdy ja za oknem mam śnieg?! Jeśli chcesz go zobaczyć – klikaj śmiało.

A jeśli nie chcę Lato?

To wcale nie jesteś na Lato skazana/y! Możesz szukać innych fajnych fontów. I znajdziesz z pewnością odpowiadające Ci fonty darmowe. Dwa miejsca polecam:

Ale! UWAGA. Szukając w tych serwisach fontów zawsze pamiętaj, by w filtrach wyszukiwania zaznaczyć „Latin extended”. Tylko w taki sposób będziesz mieć pewność, że znaleziony font ma nasze polskie literki.

Instalacja fontów w WordPressie

Normalnie, żeby dodać font do strony, czy bloga pobieramy jego kod i dodajemy go w odpowiednie miejsce sekcjina stronie. Jeśli nie potrafisz tego zrobić, możesz z łatwością dodać font za pomocą wtyczki Easy Google Fonts, ale obsługuje ona tylko (aż?) fonty z Google Fonts.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!