Przestań martwić się o swoją stronę!
jak pisać bloga

Jak pisać bloga?

Własny blog to ostatnio modne narzędzie zarówno promocji produktów czy usług jak i istnienia w Internecie dla wielu osób. Wiele osób chce pisać bloga, wiele osób go zakłada, jednak nie każdy go prowadzi. Jak pisać bloga, aby mieć stałego Czytelnika? Na co zwrócić uwagę? I czy naprawdę chodzi tylko o tematykę?

Jak pisać bloga, czyli od czego zacząć?

Z pewnością podstawową sprawą jest tematyka bloga. I już na tym etapie często zaczynają się schody. Widać to najlepiej na forach dotyczących prowadzenia biznesu w sieci lub blogowania – zawsze, prędzej czy później, pojawia się ktoś, kto prosi o poradę w sprawie tematyki bloga. Ja mam jedną radę: pisz o tym, na czym się znasz lub dziel się tym (w przypadku blogów podróżniczych lub lifestylowych), co przeżywasz. Nie ma nic gorszego niż blog pisany jedynie dla pieniędzy. Mogę cię zapewnić – blog, którego jedynym celem jest zarabianie nie osiągnie tego celu. Ludzie szybko weryfikują teksty pisane “pod publiczkę”.

Drugą ważną decyzją dotyczącą tematyki “jak pisać bloga” jest czy pisać go samodzielnie, na własnym systemie zarządzania treścią (WordPress, Joomla) czy też w miejscach, które umożliwiają szybkie założenie bloga (portale typu Onet, Wirtualna Polska czy Blogger). Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, ja skupię się na – w mojej ocenie – najważniejszym. Pisząc swojego bloga na własnym CMS, na swojej domenie, na swoim serwerze masz większe możliwości dotyczące decyzji o wyglądzie bloga, o umieszczaniu lub nie umieszczaniu na nim reklam, o personalizacji swojego bloga. Zdecydowanie odradzam prowadzenie swojego bloga u kogoś. Jeśli natomiast nie potrzebujesz tak wiele miejsca, jak oferują firmy hostingowe (często jest to od 1GB wzwyż) i tym samym nie chcesz ponosić kosztów tak dużych serwerów – skontaktuj się. Pomogę 🙂

I trzecia kwestia na “dobry początek” – treści. Sposobów pisania bloga jest tak wiele jak samych blogerów i każdy ma w tej kwestii coś do powiedzenia. Jedni radzą pisać emocjonalnie, inni – aby pisać rzeczowo, jeszcze inni – by pisać lub nie pisać o swoich doświadczeniach. Ja mam jedną radę: niezależnie jak będziesz pisać – pisz autentycznie. Pamiętaj, to od ciebie zależy ile chcesz o sobie napisać na swoim blogu i od ciebie zależy, jakimi doświadczeniami chcesz się dzielić. Niezależnie jednak od tego o czym będziesz pisać oraz na jak bardzo osobiste tematy – pisz z zaangażowaniem. Niech twój Czytelnik wie, że o niego i jego komfort czytania dbasz. Że ci na nim zależy.

Jak pisać bloga, czyli kilka słów o sprawach technicznych

Po pierwsze: podziel bloga na tematy. Każdy post niech będzie oznaczony zarówno kategorią (temat przewodni) jak i tagiem (słowa bardziej szczegółowo opisujące treść). To ułatwi twojemu Czytelnikowi znalezienie interesującej go treści.

Po drugie: pisz zrozumiale. Nie ma nic gorszego niż błędy ortograficzne czy stylistyczne na blogu. Jeśli masz problemy z ortografią – poproś kogoś, aby przeczytał każdy twój post przed publikacją. Jeśli z kolei piszesz bloga o bardzo specjalistycznej treści – zastanów się, czy twój Czytelnik, który szuka porady lub informacji, zrozumie fachowe określenia charakterystyczne dla niektórych branż.

Po trzecie: pisz na temat. Jeśli tytuł wpisu dotyczy przepisu na sałatkę z kurczaka, to – proszę cię – nie rozpisuj się o rodzajach hodowli kurczaków i kupowaniu odpowiednio oznaczonych jajek… Im lepiej oddasz tytuł wpisu w jego treści, tym większą sympatię Czytelnika zyskasz.

Po czwarte: pisz przejrzyście. Akapity, akapity i jeszcze raz akapity. Samo czytanie na monitorze (niezależnie od jego wielkości) męczy oczy. Zapewniam cię – wpisu długiego na 3 ekrany, nie podzielonego akapitami nikt nie będzie czytał do końca. Czytanie ułatwi również wypunktowanie oraz wytłuszczenie (lub kursywa) najważniejszych treści.

I po piąte: opowiadaj historie. Po co? Przekonaj się czytając dalej.

Jak pisać bloga, czyli słów kilka o opowieściach

Od niedawna odkrywam tę część Internetu, którą popularnie nazywa się blogosferą. Trafiam na różne blogi i co za tym idzie – jedne mniej, inne bardziej przypadają mi do gustu. Kilka śledzę już na Bloglovin, kilka regularnie odwiedzam, ale jest też jeden taki… Do Adama trafiłam przy okazji szperania na temat, o którym już nie pamiętam. Sam blog ogromnie przypadł mi do gustu: tematyka życia Polaków w Londynie (zakochana jestem w tym mieście), dobrze opisane tematy, świetny, lekki styl. Bravo 🙂 Jednak po przeczytaniu kilku postów moje oczy wysiadły. Mała, biała czcionka na czarnym tle. Ała! Nadal zaglądam do Adama, jednak fizycznie nie daję rady przeczytać więcej niż 2-3 wpisy. A szkoda…

Jak pisać bloga, żeby na nim zarabiać?

Ode mnie się tego nie dowiesz. Nie dlatego, że ja na swoim nie zarabiam, ale dlatego, że moim celem nie jest zarabianie na blogu. Kiedy komuś mój blog pomógł w podjęciu decyzji o staniu się moim Klientem – zawsze się z tego cieszyłam. Miło jest usłyszeć: “widziałam Pani bloga i chcę z Panią nawiązać współpracę w takim czy innym zakresie”. Jednak nie tworzę go po to, żeby zdobywać jakąś niesamowitą popularność w Internetach i przeprowadzać gigantyczne kampanie mniej czy bardziej reklamowe. Piszę, bo lubię pisać. Piszę, bo lubię się dzielić. Piszę, bo lubię tworzyć. I dlatego nie napiszę ci jak zarabiać na blogu. Wybacz.

Jak pisać bloga?

Jak z wszystkim, tak i tu: im dalej w las, tym więcej drzew. Ale. Niech twoją podstawową zasadą będzie: Pisz tak, jak chciałbyś by pisali ci, których czytasz 🙂 I będzie dobrze!

P.S. Mały test.

Przypomnij sobie ten wpis za godzinkę. Która jego część najbardziej zapadła ci w pamięć? Już wiesz, po co opowieści na blogu? Koniecznie podziel się w komentarzu.

P.S.2

Trochę od czasu napisania tego wpisu się zmieniło 😉 Również w moim podejściu do zarabiania na blogu!

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

2 thoughts on “Jak pisać bloga?

  1. Dzięki. Łatwiej i szybciej nauczyć się od kogoś, kto się już na tym zna. Jeśli podchodzimy do pisania bloga, jako do zawodowej pracy, to nie odkrywajmy Ameryki, gdy już jest odkryta.

    1. Tak naprawdę u każdego prowadzenie bloga wygląda trochę inaczej, bo innych mamy Czytelników 😉 Ale są rzeczy, na które po rpstu warto/trzeba zwrócić uwagę. Cieszę, się, że mogłam pomóc 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!