Przestań martwić się o swoją stronę!
co to jest fanpage

Co to jest fanpage i jak go rozwijać?

Co to jest fanpage i po co go zakładać?

Fanpage to produkt Facebooka. To taki “profil” założony nie człowiekowi, a np. firmie. To takie miejsce w którym możesz podać informacje o swojej firmie, o swojej ofercie, dane kontaktowe do firmy. To miejsce powszechnie dostępne, ponieważ szacuje się, że co trzeci Polak (około 11 milionów) ma swój profile na Facebooku. Reasumując – fanpage to miejsce w którym możesz promować swoją firmę.

W czym może pomóc ci fanpage?

Myślę, że sprawa jest taką oczywistą oczywistością, że podsumuję to krótko. Fanpage może pomóc ci:

[su_list icon=”icon: facebook” icon_color=”#B00F15″]

  • dotrzeć do nowych potencjalnych Klientów
  • zmienić twoją firmę w markę
  • budować wizerunek twojej firmy
  • zaprzyjaźnić się ze swoimi Klientami
  • informować o aktualnościach w firmie
  • budzić zainteresowanie

[/su_list]

Fanpage – mieć czy nie mieć?

Warto wiedzieć, że z Facebookiem jest tak samo, jak z każdym innym medium społecznościowym. Jeśli chcesz założyć fanpage po to, żeby mieć małe logo Facebooka na stronie – to nie. To nie jest ta droga. Przy czym piszę to jako ktoś, kto właśnie tak rozpoczął. Fanpage e-kreatywnie powstał wraz z powstaniem bloga i popełniłam chyba wszystkie możliwe błędy na jego początku (znaczy wszystkie poza kupowaniem fanów).

Pierwszych fanów pozyskałam zapraszając znajomych, jednak trochę brakowało mi do ilości potrzebnej, by móc korzystać ze statystyk. Aby pozyskać taką ilość zdecydowałam się na uczestnictwo w tak dziwnych działaniach jak kom/kom, like/like… To było słabe. Przez kolejny długi czas nic na fanpagu się nie działo. Publikowałam na blogu nieregularnie, a na Facebooku wrzucałam jedynie informacje o nowych wpisach na blogu. Nie były one komentowane, nikt ich nie lubił, nie były udostępniane – dzięki temu miały zasięgi bliskie zeru.

Sytuacja zaczęła się zmieniać, kiedy dotarło do mnie, że jeśli chcę od moich fanów coś otrzymać, to może warto najpierw coś wartościowego im dać. Zaczęłam publikować linki do fajnych narzędzi online oraz do WordPressowych promocji. Takie działanie lekko wzruszyło sytuację mojego fanpaga, ale i dziś nie jest ona spektakularna.

Bo tak właściwie po co ci fanpage?

To jest kluczowe pytanie, którego na samym początku ja sobie NIE zadałam. Dziś wiem, że fanpage tak do końca nie jest mi potrzebny. Odkąd odkryłam sposób funkcjonowania grup na Facebooku cały swój czas inwestuję w to, by na nich właśnie się udzielać i rozwijać swoją – niedawno założoną – WordPress (nie tylko) dla blogerów. Wydaje się, że właśnie prowadzenie grupy, a przez to budowanie społeczności, jest bardziej adekwatnym działaniem przy pisaniu bloga. Chyba że…

Rozumiem też tych, którzy nie mają czasu, których Klienci nie “siedzą na fejsie”, którzy sami tam nie funkcjonują (tacy jeszcze istnieją!). Rozumiem, ponieważ wiem, że Fecebook nie każdego bawi i nie uważam, że każdy musi na nim mieć profil. Zdaję sobie sprawę również, że fanpage firmy, która handluje np. hurtowo stalą, czy innym dziwnym materiałem może być mocno nie trafionym pomysłem. Dlatego moja odpowiedź na pytanie o posiadanie fanpage jest taka: tak, mieć fanpage na Facebooku, ale pod warunkiem, że masz pomysł na jego prowadzenie.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

3 thoughts on “Co to jest fanpage i jak go rozwijać?

  1. Artykuł fajny ale nie uważam aby stal była czymś dziwnym. Po stwierdzenie, że nie wszyscy funkcjonują na portalach społecznościowych i postawienie wykrzyknika ( tacy jeszcze istnieją!) sugeruje , że to coś nagannego. Uważam, że każdy ma prawo do wyboru czy chce istnieć w sieci czy też nie. Bycie ” jak wszyscy” nie jest wyjątkowe a tym samym nie jest ciekawe.

  2. Hm. Właściwie z tego artykułu nie dowiedziałem się czym jest fanpage, ani jak go rozwijać. Tytuł powinien brzmieć: Po co ci fanpage i po co go właściwie rozwijać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!