Przestań martwić się o swoją stronę!

WCAG – o co w ogóle chodzi?

Coraz częściej pojawiają się zapytania o tworzenie stron zgodnych z WCAG. Co chwila na WordPressowych grupach pada pytanie, czy ktoś taką stronę tworzył, z jakiej wtyczki przy jej tworzeniu najlepiej korzystać, albo jak w ogóle ugryźć temat. Pytania te powodują bardzo ożywione dyskusje, postanowiłam więc i ja w końcu przyjrzeć się tematowi. O co dokładnie chodzi?

WCAG na stronie www

Samo określenie: Web Content Accessibility Guidelines (WCAG) to tak naprawdę zbiór dokumentów opublikowany przez WAI (Web Accessibility Initiative) zawierający zalecenia dotyczące tworzenia dostępnych serwisów internetowych (Wikipedia). I tyle odnośnie definicji, wydaje się bowiem dość zrozumiała. Oczywiście – jak zawsze – przysłowiowy diabeł tkwi w szczegółach, Wikipedia jednak dość dokładnie je podaje. Nie widzę sensu, by je tu kopiować…

Za to… Widzę sens i chcę sprostować bardzo często spotykany mit. Z jednej strony tak, dostępność polega na dostosowaniu stron www do możliwości korzystania z nich przez osoby w różnym stopniu niepełnosprawne i korzystające z programów wspomagających przeglądanie/słuchanie Internetu. Ale! Nie, w WordPressie nie kończy się to zainstalowaniem i “ustawieniem” wtyczki typu “web accessability”, choć w oficjalnym repozytorium WordPressa znajdziesz ich przynajmniej kilka. WCAG to zdecydowanie większy zakres działań niż tylko dodanie (po lewej lub prawej) do strony kwadracika z oznaczeniem osoby niepełnosprawnej, który umożliwia działania zmiany wielkości liter, kontrastu, skali szarości itp.

Posłuchajmy tych, którzy się na tym znają

Był rok 2018 i w Poznaniu odbył się WordCamp. To właśnie podczas tej konferencji dwoje współpracujących ze sobą ludzi postanowiło przybliżyć tematykę WCAG. Obie prezentacje mocno poszerzyły moje rozumienie zagadnień dostępności, dziś więc i do tych prezentacji odsyłam.

Izabela Mrochen: “Dostępne i użyteczne strony na WordPressie. Dobre praktyki w zapobieganiu wykluczeniu cyfrowemu i sp”.

Mikołaj Rotnicki: “Jak to widzę, słyszę, czuję? Dostępność stron opartych na WordPressie dla osób z niepełnosprawnością”.

3 ułatwienia w temacie

Bo tak, temat WCAG ani sam w sobie prosty nie jest, ani nie ułatwiają go następujące wciąż zmiany technologiczne. Natomiast mogę dać kilka wskazówek, jak sobie podejście do tematu ułatwić.

Po pierwsze – motyw WordPressa – w repozytorium mamy kilka motywów, deklarujących zgodność z WCAG. Ja niedawno korzystałam z City Hall i muszę przyznać, że jest on całkiem przyjemny oraz daje wiele możliwości dostosowania układów treści.

Po drugie – wtyczki – tworząc stronę zgodną ze standardami WCAG możesz pomóc sobie w sprawdzeniu tych standardów i dodaniu niektórych elementów wtyczką: WP Accessibility Tools & Missing Alt Text Finder.

I po trzecie – walidator – jeśli chcesz sprawdzić zgodność swojej strony z WCAG przepuść ją przez walidator, otrzymasz informacje o tym, co jeszcze możesz poprawić.

P.S. Wpis nie ma na celu udowodnienia, że jestem specjalistką WCAG. Nie, nie jestem. Wpis ma zainteresować tematyką, poszerzyć choć trochę świadomość o samym WCAG oraz wskazać, gdzie można szukać informacji, czy wsparcia w jej zakresie. Jeśli masz/znasz jakieś fajne treści przybliżające temat – koniecznie zostaw w komentarzu.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!