Przestań martwić się o swoją stronę!
WordPressowy Newsletter

Maj 2017 – Google Analytics w WordPressie

Google Analytics to narzędzie, które umożliwia dość dokładne śledzenie ruchu na naszych stronach i blogach. To właśnie w nim dowiesz się, czy ktoś w ogóle Cię czyta/odwiedza, skąd przyszedł i jak chodził po Twojej witrynie, ile czasu spędza na Twojej stronie/blogu, poznasz lokalizację i zainteresowania tych ludzi i wiele, wiele innych rzeczy.

Żeby to jednak wszystko działało potrzebujesz:

  • zarejestrować się w GA (po prostu wejdź w ten link i zaloguj się swoimi danymi gmail lub zarejestruj się, jeśli ich nie posiadasz)
  • spiąć GA ze swoim WordPressem.

Spięcie GA z WordPressem w takim normalnym trybie wymaga trochę wiedzy (GA podaje taki kod, który trzeba w odpowiednie miejsce wstawić w kod strony/bloga). Na szczęście inni przed nami również potrzebowali wykonać ten manewr i jest już sporo wtyczek, które ten proces ułatwiają. Ja polecam Google Analytics for WordPress by MonsterInsights.

Jak to działa? Po instalacji i włączeniu wtyczki przejdź do jej ustawień. Wtyczka sama poprosi Cię o połączenie jej z GA poprzez kliknięcie w przycisk. Ważne. Kiedy to wykonujesz – musisz być zalogowany na swoim koncie Google (wystarczy w gmailu) i mieć konto w GA (patrz wyżej).

W następnym kroku wtyczka poprosi Cię o wybór konta GA, które ma spiąć z WordPressem (bo możesz mieć ich więcej) i wygeneruje Ci unikalny kod (najczęściej w osobnej karcie przeglądarki) do wklejenie w odpowiednie pole. I już. Na tym łączenie się kończy.

Co pozostało? Na koniec warto wejść w ustawienia wtyczki i zaznaczyć, by GA nie zliczało wejść osób zalogowanych w Twoim WordPressie (w rolach admina, redaktora itp). Dzięki temu Twoje statystyki będą bardziej wiarygodne.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!