To nie będzie wpis o samym procesie wybierania hostingu, czy sposobach współpracy z firmą hostingową. Nie jest żadną tajemnicą, że od wielu miesięcy korzystam z oferty Smarthost.pl i jestem na tyle zadowolona, że czystym sumieniem ten hosting polecam. Dziś więc krótki tutorial, jak w prosty sposób i bez hakerskich programistycznych umiejętności w Smarthost zainstalować WordPressa.
Instalacja WordPressa – 3 proste kroki
Krok 1 – logowanie
W celu zainstalowania WordPressa musisz oczywiście zalogować się do cpanelu. Jeśli nie znasz jego bezpośredniego adresu zaloguj się na swoje konto hostingowe i kliknij odnośnik do niego prowadzący.

Krok drugi – instalacja
cPanel to miejsce, w którym masz możliwość zarządzać wszystkim, co znajduje się na Twoim hostingu i/lub urządzać jego zawartość zgodnie ze swoimi potrzebami. Aby zainstalować WordPressa przejdź do sekcji Softaculous Apps Installer i kliknij w ikonę WordPressa.

Następnie zobaczysz ekran z informacjami o WordPressie: możesz o nim poczytać, rzucić okiem na screeny, również z Kokpitu, zobaczyć wersję demo (jest to wersja demo z użyciem najnowszego motywu – Twenty Twenty-Two, przejrzeć opinie i oceny. Do instalacji natomiast wystarczy kliknąć Instaluj.

Kolejny ekran, który zobaczysz, to będzie formularz. Trzeba w nim:
- zdecydować, czy WordPressa ma być zainstalowany w domenie z SSL, czy bez (SSL i tak trzeba będzie włączyć w hostingu dla odpowiedniej domeny – w tym odcinku podcastu opisuję ten proces),
- zdecydować na jakiej domenie ma być WP,
- zdecydować, w jakim katalogu ma być zainstalowany (możesz zostawić domyślną wartość pola),
- zdecydować, która wersja WP ma zostać zainstalowana (najlepiej najnowsza, to ta z najwyższym numerkiem),
- w ustawieniach witryny wpisujesz nazwę strony i jej krótki opis (tak, widzę, źle to jest przetłumaczone, ale o to chodzi; jeśli jeszcze nie masz tych danych – możesz je uzupełnić/zmienić w samym WordPressie oraz decydujesz, czy zainstalować multisite (jeśli nie wiesz, co to, to z pewnością nie chcesz) i wyłączyć cron (podobnie jak z multisite),
- w polach konta administratora wpisujesz swój login (w WordPressie możesz mieć login lub logować się swoim adresem email; ważne, by nie był to domyślny: “admin”), hasło – najlepiej jak najmocniejsze, “123123” to nie jest dobry wybór! oraz email administratora,
- wybrać język (to będzie domyślny język WordPressa),
- zdecydować, czy chcesz którąś z dwóch proponowanych wtyczek (jedna ogranicza możliwość błędnych logowań do WP, co jest również mechanizmem samego WP, druga dodaje klasyczny edytor treści – raczej nie zalecam ich instalowania póki nie będziesz wiedzieć, że na pewno ich potrzebujesz),
- w zaawansowanych opcjach – koniecznie zmień kwestie aktualizacji, najbezpieczniej na automatyczne aktualizacje do mniejszych wersji WordPressa,
- na dole wpisz swój emal – otrzymasz informacje o dokonanej instalacji!
I tyle. Po wypełnieniu formularza kliknij Instaluj.

Krok trzeci – niech dzieje się magia!
Po kliknięciu przycisku Instaluj zobaczysz pasek postępu, a później kolejny ekran. Będzie on zwiastunem dobrych wieści i oznajmi: Gratulacje, oprogramowanie zostało pomyślnie zainstalowane!
Teraz możesz logować się i działać w swoim WordPressie, a nawet bezzwłocznie poinformować o instalacji swoich znajomych na Twitterze.
Instalacja WordPressa – ręczna czy automatyczna?
Kilka słów dosłownie, bo ciężkie boje toczą się w grupach na ten temat. Tak, jeszcze kilka lat temu instalacja WP z autoinstalatora (bo to są mechanizmy na hostingach) nie do końca była pewna. Zwolennicy instalacji ręcznej mówią wprost o tym, że w jej trakcie ma “pełną kontrolę” nad tym, co się instaluje. Minęło jednak sporo czasu i – jak widzisz – również formularz autoinstalatora się rozwinął. Jeśli więc wygląda to tak dobrze i podczas automatycznej instalacji na hostingu możesz: wybrać najnowszą wersję WordPressa, nie wybierać dodatkowych wtyczek, wybrać folder instalacji, zmienić nazwę bazy danych i prefiks tabel, to ja nie mam żadnych obiekcji, by taki autoinstalator z pełną odpowiedzialnością polecić. Howgh!
Wpis powstał przy współpracy z patronem marki – firmą ➡️ Smarthost.pl.
Wpisz kod: ALESZCZYK podczas zakupu hostingu w ➡️ Smarthost, a otrzymasz 21% rabatu na usługę!

Korzysta ktoś ze smarthost? Widziałem ich reklamy i wygląda to spoko (transfer bez limtu itd.), ale na https://jakwybrachosting.pl/recenzja-smarthost/ wyczytałam, że ograniczają szybkość dysków. To prawda? Czy bardzo to rpzeszkadza w prowadzeniu bloga (wordxpress)?
Hej 🙂 Dzięki za komentarz 🙂 Zapytałam u źródła i mam taka odpowiedź od Wojciecha Babicza, właściciela: “Ograniczenie odczytu z dysków jest zupełnie nieistotne. Bo ograniczmy odczyt z dysku do 500Mbps. Raczej taka prędkość jest ogromna. A ograniczeniu w celu ochrony użytkowników – zwykle na hostingu jednym z najsłabszych elementów jest system dyskowy. Jak ktoś ma wirusa lub uszkodzony skrypt który się zapętla to potrafi w pętli przymulić dysk. I wtedy szkodzi innym. Niestety ten portal robi test w ten sposób że próbuje odczytywać i zapisywać testowo ile danych się da – i wtedy faktycznie będzie widać że limit istnieje. Ale z drugiej strony wykonanie takiego testu powoduje że wszystkim innym na tym serwerze podczas testu praktycznie nie działają strony. Podsumowując: tak limitujemy, do bardzo dużej wartości która chroni innych przed “testami” lub błędami w kodzie innych klientów”
Polecam, przejrzysta oferta i hosting działa bez zarzutu.