Przestań martwić się o swoją stronę!

Jak dodać automatycznie ten sam tekst w kilku wpisach?

Blog to świetna sprawa. Nawet pisanie samo w sobie potrafi przynieść wiele frajdy. Każdy blog jednak z czasem się rozwija – zarówno pod względem ilości wpisów, jak i modelu biznesowego. O ile jeszcze pięć lat temu ludzie w większości blogowali, bo chcieli i mogli, o tyle obecnie najczęściej początkujący blogerzy pytają: “Jak i kiedy na blogu będę zarabiać?”

Powiedzmy sobie szczerze – oczywiście nie ma w tym nic złego. Zrozumiałe, że ludzie chcą mieć z czego żyć w miejsce pisania “sobie a muzom”. Takie podejście dodaje motywacji do samego pisania wpisów, ale i do rozwijania całego bloga, czy własnej marki. I właśnie ów rozwój przynosi czasem pewną drobną chęć i trudność za razem. Wiem, bo pytanie co jakiś czas pojawia się w różnych facebookowych grupach. Mianowicie: “Jak zrobić, żeby wstawić tę samą treść do wielu/wszystkich wpisów, ale nie musieć ich wszystkich osobno edytować?”

Pytanie zasadne z kilku powodów. Bo kiedy na blogu posiada się ponad dwieście wpisów, to jednak trochę czasu schodzi, by przy każdym kliknąć “Edytuj” i wstawić jakąś treść. A treści takie zaczynają się pojawiać wraz z pojawianiem się pierwszych produktów, kursów online, czy choćby zapisu na newsletter. Po prostu chcielibyśmy, by każdy, kto trafi na blog dzięki jakiemukolwiek wpisowi, mógł również zapoznać się z naszą ofertą, sklepem, ważna informacją, czy ogłoszeniem. Jak to zrobić? Jak zawsze w WordPressie mamy do wyboru kilka możliwości.

Wstawiamy odpowiedni kod w odpowiednie miejsce

WordPress ma to do siebie, że praktycznie wszystko możemy w nim wyedytować (oczywiście z zachowaniem pewnych zasad). Podobnie i w tym przypadku. Teoretycznie moglibyśmy więc wyedytować plik single.php i dopisać kawałek kodu (może nawet znaleźlibyśmy jakiś gotowy w Internecie). Rozwiązanie zadziała, dodana treść pojawi się we wszystkich wpisach, ale… Poza wpisami pojawi się również w innych pojedynczych widokach, np. w produktach WooCommerce oraz – jeśli rozwiązanie to wprowadzimy bez zabezpieczenia w postaci motywu potomnego – to podczas aktualizacji nasz kod się nadpisze i zmiany znikną. Jak więc inaczej? Na szczęście w WordPressie możemy korzystać jeszcze z wtyczek.

Add Widget After Content

Wtyczka dodaje dodatkowy sidebar, w który można włożyć każdy z widgetów. Następnie sidebar ten wyświetla się w widoku pojedynczego posta, na końcu treści, bezpośrednio przed komentarzami lub na końcu stron. Można również zdecydować, by wyświetlał się na stronach mediów i w wersjach postów. Nasz widget może się pojawiać jako notatka, obrazek, link, cytat, albo status. Co ważne – w edycji pojedynczego wpisu możemy wyłączyć pojawienie się owego sidebara, jeśli akurat w nim go nie potrzebujemy. Rozwiązanie proste, przyjemne i intuicyjne w użyciu, ale wstawia treści jedynie w jednym miejscu (zawsze na dole) wpisu/strony.

Ad Inserter

Wtyczka, dzięki której i z którą zrobisz praktycznie wszystko! Ma tak wiele opcji i możliwości, że – wybacz! – aż nie do końca chce mi się je opisywać. Pozwolę sobie wrzucić screen tych podstawowych (tłumaczone Google’m, więc “wolny” to wersja free wtyczki, a “zawodowiec” to wersja PRO).

Ładnie, prawda? To wtyczka, która będzie miała pewnie każde możliwe ustawienie, jakie tylko będzie Ci potrzebne.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

4 thoughts on “Jak dodać automatycznie ten sam tekst w kilku wpisach?

  1. Jeżeli pojawia się ten sam tekst w różnych miejscach, to google może potraktować to za plagiat- nie jest to chyba dobra sprawa. Ale np. za pomocą strony [link usunięty] można publikować najnowsze posty z bloga na facebooka, twittera, czy linkedin.

    1. Bez przesady, tu chodzi najczęściej o krótkie treści reklamowe 🙂 Usunęłam link, bo nijak ma się do wpisu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!