Przestań martwić się o swoją stronę!
Spotkajmy się przy WordPressie

Kurs WordPress – WordPress wtyczki dla niezaawansowanych

WordPress wtyczki to ogromnie szeroki temat. Nie jeden wpis, ebook i cały portal powstał, aby przybliżyć co i jak można w WordPressie uzyskać za pomocą wtyczek. Ta lekcja nie będzie o konkretnych wtyczkach. Ta lekcja będzie o ich instalowaniu i aktualizowaniu.

WordPress wtyczki dla niezaawansowanych

Wtyczka (ang. plugin) to (najogólniej rzecz ujmując) rozszerzenie WordPressa dodające do niego jakąś funkcję. I tak. Jeśli chcesz na WordPressie zbudować sklep instalujesz wtyczkę WooCommerce. Jeśli chcesz, aby twoje obrazy dodawane do wpisów czy stron ładnie się wyświetlały po kliknięciu – instalujesz wtyczkę ładnie wyświetlającą galerię. Proste? Proste. Więc do rzeczy!

WordPress wtyczki instalacja dla niezaawansowanych

Najłatwiej wtyczkę zainstalujesz wchodząc w: Wygląd -> Zainstalowane wtyczki -> Dodaj nową.

Po kliknięciu Dodaj nową przejdziesz do instalatora wtyczek. I tu musimy się na chwilę zatrzymać, ponieważ instalując nową wtyczkę warto wiedzieć i być świadomym kilku kwestii:

 • instalacja wtyczki to zawsze dodanie nowego “kawałka kodu” do twojej strony; jeśli chcesz, by odbyło się to z zachowaniem bezpieczeństwa – instaluj wtyczki TYLKO ze sprawdzonych źródeł
 • najbezpieczniej wtyczki instalować bezpośrednio z instalatora lub ze strony wordpress.org
 • NIGDY nie instaluj wtyczki, która w normalnej swojej wersji jest płatna, a tobie udało się ją “zdobyć” za darmo
 • w instalatorze sprawdź kilka kwestii: datę ostatniej aktualizacji wtyczki (im bliższa aktualnej daty tym lepiej), ilości pobrań (im więcej tym lepiej), ocenom (im wyższe tym lepiej), czy jest zgodna z twoją używaną wersją WordPressa
 • w samym instalatorze natomiast masz możliwość: wyszukania odpowiedniej wtyczki np. po funkcji, jaką ma spełniać lub opisującym ją słowie kluczowym, wyszukiwać wtyczki po najbardziej popularnych lub polecanych
 • jeśli jesteś pewnie/pewna swojego wyboru wtyczki – kliknij Zainstaluj.

Po instalacji wtyczki masz możliwość jej włączenia (inaczej nie będzie działać) lub przejścia z powrotem do instalatora wtyczek.

I co? Congratulations! To cała filozofia związana z instalowaniem wtyczek. Teraz pozostaje ci temat ich konfiguracji i tu niestety trochę cię zmartwię. W zależności od tego, czy wtyczka ma za zadanie wprowadzić małą funkcję (np. dodanie przycisku Like it! przy wpisach), czy wiele funkcji (np. stworzenie sklepu internetowego) – jej konfiguracja jest mniej lub bardziej skomplikowana.

Wtyczki WordPress konfiguracja dla niezaawansowanych

O miejscu, w którym znajdziesz Ustawienia swojej nowej wtyczki, decydują zawsze jej autorzy. Niestety nie zawsze jest to miejsce oczywiste. Najczęściej Ustawienia wtyczki najdziesz:

 • jako nową sekcję w Menu Panelu Administracyjnego WordPressa
 • w sekcji  Wygląd Panelu Administracyjnego WordPressa
 • w sekcji Narzędzia Panelu Administracyjnego WordPressa
 • w sekcji Ustawienia Panelu Administracyjnego WordPressa

Natomiast szczegółowe opisy dotyczące konfiguracji wtyczek – niestety najczęściej w języku angielskim – zazwyczaj znajdują się na stronach ich twórców (jeśli są to DOBRZY twórcy) lub na blogach WordPressowców (jeśli są to popularne wtyczki).

Wtyczki WordPress aktualizacje dla niezaawansowanych

Z tym tematem z kolei wiążą się dwie zasadnicze kwestie:

 • przed każdą aktualizacją wtyczki ZAWSZE zrób kopię swojej strony i bazy danych – gdyby cokolwiek się posypało po aktualizacji, spokojnie przywrócisz swoją stronę do poprzedniego stanu
 • zbyt długie nieaktualizowanie wtyczek i samego WordPressa ZAWSZE kończy się źle

Pytania? Wątpliwości? O czymś zapomniałam? Pisz w komentarzu!

Jeśli chcesz poznać moje ‘Must have’ wtyczek każdego użytkownika wordPressa – w tym wtyczki, która pomoże ci optymalizować twoją stronę – wraz z opisem ich konfiguracji Pobierz Ebook „Od instalacji do publikacji – WordPress (nie tylko) dla zielonych”.

Natomiast, jeśli interesują cię polecane przeze mnie wtyczki dopisz się do Newslettera. Teraz przy zapisaniu się na Newsletter otrzymasz bezpłatnie Ebook Poznaj 9 wtyczek, które mi i moim Klientom ułatwiają życie! Dopisz się do WordPressowego Newslettera!

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!