SPRAWDŹ OFERTĘ DLA CZYTELNIKÓW BLOGA I STWÓRZ ZE MNĄ SWÓJ NEWSLETTER!
lightbox w WordPressie

Lightbox w WordPressie – możliwości, które masz na wyciągnięcie ręki

Lightbox w WordPressie to to świetna opcja umożliwiająca pokazanie powiększonego obrazu twojemu Klientowi czy czytelnikowi. To taki “zoom” powiększający obrazek wstawiony we wpisie, czy na stronie. Korzystasz z niego tworząc swoje portfolio, przedstawiając swoje prace, referencje, opinie i polecenia otrzymane od Klientów. To od niej często zależą twoje kolejne zlecenia i kontakty biznesowe. Staranność, z jaką stworzysz stronę, czy bloga, może zaważyć na twoich zarobkach. Naprawdę.

Jak więc stworzyć lightbox w WordPressie? Jak sprawić, by galeria w wordPressie wyglądała zachęcająco?

Lightbox w WordPressie – czyli to, co masz pod ręką

Pierwszym i chyba najprostszym sposobem stworzenia galerii w WordPressie jest wykorzystanie mechanizmu wbudowanego w sam WordPress. Pisząc w edytorze WordPressa (niezależnie czy na nowej stronie, czy we wpisie) ustaw kursor myszy tam, gdzie chcesz umieścić galerię i kliknij Dodaj medium. Otworzy się okno z biblioteką – możesz wybrać dodane wcześniej obrazy lub dodać nowe. Jeśli masz już obrazy w bibliotece zaznacz te, które chcesz dodać do galerii klikając lewym przyciskiem myszy jednocześnie trzymając klawisz Shift. Po zaznaczeniu wszystkich obrazów kliknij Dodaj i… Gotowe.

dodawanie obrazów i galerri do wpisu WordPress

 

dodawanie obrazków we wpisie wordpress

Żeby zaznaczyć więcej niż jeden obraz do galerii kliknij poszczególne obrazki lewym przyciskiem myszy trzymając jednocześnie klawisz Shift na klawiaturze.

dodawanie obrazków we wpisie wordpress

 

 

dodawanie obrazków we wpisie wordpress

Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że sposób wyświetlania się twojej galerii będzie zdefiniowany przez motyw WordPressa, jakiego używasz. A autorzy motywów mają w tym względzie nie raz mocno wybujałą wyobraźnię lub w ogóle lekceważą temat estetycznego wyglądu galerii. Często też zdarza się, że nie ma możliwości powiększania obrazków w tzw. lightboxie.

Lightbox w WordPressie – wtyczki

Co w takim wypadku? Drugim wyjściem – jak to w WordPressie – są wtyczki. Niestety, kiedy przejdziesz do panelu wtyczek i wpiszesz galeria otrzymasz (na dziś) 14 wyników. Po wpisaniu lightbox – sprawa się komplikuje: 21 podstron wyników wyszukiwania. Myślę (boją się sprawdzać), że po wpisaniu zapytania w Google będzie tylko gorzej…

Temat jest skomplikowany. Na tyle, że na grupie Facebookowej dotyczącej WordPressa pytanie o polecaną wtyczkę do galerii (lightboxów) wraca średnio raz w tygodniu. Nie raz już analizowaliśmy dostępne wtyczki i na dzień dzisiejszy z czystym sumieniem mogę polecić Easy Fancybox.
Galeria w WordPressie z zastosowanie Easy Fancybox:

  • wtyczkę znajdziesz w oficjalnym repozytorium
  • po jej zainstalowaniu na liście wtyczek pod nazwą Easy Fancybox zobaczysz jej Ustawienia, które przekierują cię do Ustawienia -> Media
  • jeśli nie potrzebujesz skomplikowanych ustawień, pozostaw domyślne
  • i już!

Od tej chwili każdy obrazek, który chcesz otwierać na swojej stronie w powiększeniu i w estetycznym lightboxie ustaw: Odnośnik do Plik multimedialny i będzie działać.

strona na wordpressie

Macie swoje przygody z tworzeniem galerii w WordPressie? Macie swoje sposoby na galerię w WordPressie? Komentujcie!

Dołącz do WP MasterClass

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

4 thoughts on “Lightbox w WordPressie – możliwości, które masz na wyciągnięcie ręki

  1. Bardzo ciekawe rozwiązanie, chociaż to i nie do końca galeria. Teraz pracujemy nad wielką wtyczką na bazie CherryFramework 4.0, która pozwoli realizować galerie w WP.

    1. Świetnie! Koniecznie dajcie znać, kiedy i gdzie wtyczka będzie dostępna – z przyjemnością ją przetestujemy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Sięgnij po więcej!