Przestań martwić się o swoją stronę!
Spotkajmy się przy WordPressie

Kurs WordPress – Konfiguracja WordPress

Po pomyślnym zainstalowaniu WordPressa i zalogowaniu się do Panelu Administracyjnego (PA) czeka cię kolejny krok – konfiguracja WordPress. Masz przed sobą kokpit. W tym miejscu możesz zarządzać treściami, wyglądem oraz funkcjonowaniem swojej strony. Jednak, żeby to wszystko działało – trzeba świeżutkiego WP skonfigurować.

Usuń to, co niepotrzebne

Możesz usunąć lub zmienić -> decyzja należy do ciebie. Jednak warto wiedzieć, że świeżej instalacji WordPressa będziesz miał/a:

 • przykładowy wpis
 • przykładową stronę
 • przykładowy komentarz
 • dwie wtyczki
 • domyślne szablony
 • domyślne widgety w sidebarze

Przykładowy wpis w WordPressie.

Znajdziesz go w: Panel Admina -> Wpisy. Możesz go całkowicie usunąć lub tylko zmienić jego tytuł i zawartość. Jednak jeśli tylko go zmienisz, pamiętaj, by zmienić również bezpośredni link do niego.

Przykładowa strona w WordPressie.

Analogicznie jak z wpisem. Znajdziesz ją w: Panel Admina -> Strony. I tym razem możesz ją usunąć lub zmienić (pamiętając o zmienia linka).

Przykładowy komentarz w WordPressie.

Zdecydowanie go usuń. Aby to zrobić wejdź w: Panel Admina -> Komentarze.

Dwie wtyczki w WordPressie.

Pierwsza to Akismet. Wtyczka ta skutecznie zabezpiecza przed spamem w komentarzach. Możesz ją zostawić pod warunkiem, że twoja strona nie jest komercyjna. W innym wypadku wtyczka jest płatna.

Druga to Hello Dolly. Jeśli chcesz – zostaw. Zobaczysz w swoim Panelu Admina miłe zdania, choć niestety po angielsku. Innych rzeczy ta wtyczka nie robi.

Wtyczki znajdziesz w: Panel Admina -> Wtyczki -> Zainstalowane wtyczki

Domyślne motywy w WordPressie.

Wraz z instalacją WordPressa masz do dyspozycji, o ile dobrze pamiętam, dwa motywy, które już są zainstalowane. O instalacji innych motywów będzie w następnej lekcji, jednak już teraz poradzę ci jedną rzecz: jeden z tych motywów sobie zostaw. Jeśli kiedykolwiek cokolwiek zepsuje ci się na stronie – przełączenie motywu na domyślny to jeden z pierwszych kroków do weryfikacji co zostało uszkodzone.

Motywy znajdziesz w: Panel Admina -> Wygląd -> Motywy

Domyślne widgety w sidebarze w WordPressie.

O samym sidebarze i o widgetach będą kolejne lekcje. Dziś warto, byś się dowiedział/a, że sidebar to w domyślnym motywie WordPressa ten boczny pasek (po prawej we wpisie), a widgety to jego zawartość.

Widgety i tym samym sidebar znajdziesz w: Panel Admina -> Wygląd -> Widgety

Koniecznie zmień

kurs-wordpress2

Teraz poważniejsze rzeczy. Aby WordPress dobrze działał i aby dobrze wyglądał technicznie trzeba w nim kilka rzeczy zmienić:

 • ustawienia ogólne
 • pisanie
 • czytanie
 • dyskusja
 • media
 • bezpośrednie odnośniki

Wszystkie te ustawienia znajdziesz w: Panel Admina -> Ustawienia. Warto poświęcić im nieco czasu, ponieważ od niektórych z nich wiele zależy. Omówię je po kolei.

Ogólne

Tu wpiszesz: tytuł witryny, opis swojej strony, adres dla swojego WordPressa, domyślny adres email, ustawisz format daty i język strony.

Pisanie

W pisaniu najważniejsze ustawienia to: domyślna kategoria wpisów i domyślny format wpisu.

Czytanie

W ustawieniach czytania możesz zdecydować czy twoja strona główna ma być stroną wpisów czy statyczną stroną oraz wybierzesz stronę, która ma być Home i stronę wpisów. Ponadto tu zdecydujesz czy strona wpisów ma wyświetlać wypisy (krótkie zajawki wpisów), czy całą ich treść.

WAŻNE. Jeśli dopiero pracujesz nad swoją stroną i nie chcesz, aby ktoś ją zobaczył niedopracowaną zaznacz: Proś wyszukiwarki o nieindeksowanie tej witryny (jednak jak już skończysz pracę, to pamiętaj, żeby to ustawienie odznaczyć.

Dyskusja

W dyskusji, wierz mi, najważniejsze jest, aby zaznaczyć, że każdy komentarz ma być zatwierdzony ręcznie przez moderatora. Jeśli pozwolisz, żeby komentarze ukazywały się na stronie automatycznie, będziesz miał/a mnóstwo (w najlepszym wypadku) reklam pod każdym wpisem.

Media

To miejsce, w którym ustawiasz rozmiar obrazków, które będą wyświetlane na stronie. Najczęściej domyślne ustawienie jest  w porządku i nie trzeba go zmieniać, jednak warto wiedzieć, gdzie to ustawienie się znajduje.

Bezpośrednie odnośniki

W tym miejscu ustawiasz, jak ma wyglądać link do stron, podstron, kategorii i wpisów na twojej stronie. Dla SEO najlepiej ustawić tzw. przyjazne linki: Nazwa wpisu.

Uff, w temacie “konfiguracja WordPress” dotarliśmy szczęśliwie do końca, więc najmniej przyjemną kwestię masz za sobą. Jak widzisz, nie jest to takie trudne, jednak warto – jak we wszystkim – przynajmniej trochę o niej poczytać. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę – zachęcam do pobrania Ebooka “Od instalacji do publikacji – WordPress (nie tylko) dla zielonych”.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!