WordPress to najpopularniejszy obecnie CMS (system zarządzania treścią) z którego korzystają blogerzy. Sprawdź, jak w łatwy sposób uruchomisz swój własny blog. Z moich dotychczasowych obserwacji wynika, że blogi możemy podzielić na cztery grupy:
- blogi, które stały się “sposobem na życie”, z których blogerzy się utrzymują
- blogi “pisane nocą”: gdzieś po pracy, przy okazji przez ludzi, którzy lubią pisać i dzielić się rzeczywistością
- blogi firmowe – najczęściej kreujące firmę lub pracowników firmy na ekspertów w konkretnej dziedzinie
- blogi “zapleczowe”, nie mające nic wspólnego z dawaniem swoim Czytelnikom wartościowej treści, nawet często nie pisane dla Czytelnika – ich zadaniem jest pozycjonowanie innej strony (wiem, że istnieją, stanowczo nie popieram)
Jak pisać bloga i na co zwrócić uwagę to temat już przeze mnie poruszany. Dziś skupię się na zagadnieniu: jak stworzyć bloga, czyli co tak naprawdę sprawia, że strona staje się blogiem.
Historia z życia wzięta
Pamiętam dzień, w którym zaczęłam pisać e-kreatywnie. Pamiętam wizje, które mi towarzyszyły i założenia, które chciałam spełnić. Chciałam zobaczyć, jak mi pójdzie: czy będzie to chwilowa fascynacja blogowaniem + szybko się zniechęcę, czy znajdę czas, czy przekonam do siebie ludzi, czy ktoś w ogóle będzie zainteresowany czytaniem moich wpisów… Takie i podobne myśli i obawy towarzyszyły publikacji pierwszych pięciu wpisów i podpięciu Google Analytics. Nie podejrzewałam kompletnie, że przez ten rok zaprzyjaźnię się z blogowaniem i WordPressem tak bardzo.
Dlaczego się tym dzielę? Ponieważ przez ten rok okazało się że:
- blogowanie jest niesamowite – pierwszy komentarz, pierwszy subskrybent, pierwszy kontakt przez formularz kontaktowy to chwile, które zapadają w pamięć na zawsze!
- blog, to miejsce, które żyje – zarówno jego format (mój ostatnio przeszedł drobny lifting) jak i treści (w życiu bym nie pomyślała, że będę pisać kurs korzystania z WordPressa) rozwijają się wraz z blogerem
- tematyka się zawęża – z czasem wiesz i cały czas się dowiadujesz, czym naprawdę chcesz się dzielić
- analityka przestaje być istotna – wiesz już, że twój blog jest czytany i piszesz dlatego, że ktoś czeka na kolejny wpis
- często jeden wpis pociąga za sobą kolejny – zwłaszcza, kiedy tematy są szerokie
- z czasem bez dobrego kalendarza wpisów się nie obejdziesz!
Jak stworzyć bloga?
I na koniec jedna refleksja: BLOGOWANIE ma sens jeśli jest tworzone Z GŁOWĄ. Nie da się tak od przypadku do przypadku, bez wizji, bez planowania, bez celów, o tyle o ile, na zasadzie “byle zacząć, a później jakoś to będzie”.
A nie. Przepraszam. Da się tak pisać w internecie. Tylko czy to będzie BLOG – to już oceni twój Czytelnik.
Pytania? Sugestie? Koniecznie zostaw komentarz!
Chcesz więcej? Rozbudowana wersja kursu WordPress tutaj: Pobierz Ebook „Od instalacji do publikacji – WordPress (nie tylko) dla zielonych”

Aż mnie kusi, żeby skomentować ten wpis – oraz ten o płatnych skórkach na WordPress’ie.
Piszesz w bardzo podobnym duchu, co ja jakiś czas temu (http://wojciechpiestrak.pl/jak-stworzyc-bloga/). No bo tak:
1. Blog to inwestycja.
2. Blog musi żyć – trzeba działać tak, żeby ludzie wracali.
3. Prawdziwa zabawa zaczyna się nie na etapie tworzenia bloga – tylko później.
Życzę powodzenia! Mnóstwo przydatnej wiedzy na stronie!
Cóż rzec? Dzięki wielkie! I tak, zgadzam się, prawdziwy fun z pisania bloga to jego rozwijanie 🙂