Wtyczka do WordPressa – galeria. Zobacz, jakie to proste!

Wtyczka do WordPressa – galeria. Zobacz, jakie to proste!

Galeria na stronie internetowej to często jej nieodłączny element. Jeśli masz wizytówkę firmową na pewno pokażesz swoje realizacje, portfolio, wykonania. Jeśli piszesz blog – bez wątpienia będziesz umieszczać w nim galerie dokumentujące wydarzenia, sytuacje, wygląd, stylizacje. Właściwie zdałam sobie sprawę, że naprawdę rzadko widuję strony, blogi w Internecie, które nie mają wstawionej przynajmniej jednej galerii. Jak jednak wstawić galerię w WordPressie?

Wtyczka do WordPressa – galeria. Czy na pewno potrzebna?

Powiedzmy sobie szczerze: nie zawsze i nie do wszystkiego w WordPressie potrzebujemy od razu wtyczki. Powiem więcej: im mniej mamy zainstalowanych wtyczek (co się równa więcej funkcjonalności dopisanych bezpośrednio w WordPressie), tym lepiej (pozdrawiam developerów WP!). Potrzebom użytkowników wychodzi naprzeciw również sam WordPress i tak jest właśnie w tematyce dodawania galerii w WordPressie.

Zmiana weszła stosunkowo nie dawno i – sądząc po pytaniach na grupie WordPress na Facebooku – nie wszyscy ją zauważyli. Teraz, aby dodać galerię w WordPressie wystarczy:

 • kliknąć w edycji wpisu/strony Dodaj medium
 • następnie Utwórz galerię
 • wybrać lub dodać z komputera obrazy do galerii
 • wstawić galerię we wpisie/stronie

Przycisk Dodaj galerię znajdziesz tu:

wtyczka do wordpressa galeria

Co ważne – przy dodawaniu galerii bezpośrednio w WordPressie masz możliwość zdecydowania w jakich rozmiarach mają pokazywać się obrazki w galerii oraz w jakiej kolejności.

Wtyczka do WordPressa – galeria. Jeśli już koniecznie jej potrzebujesz…

Galeria WordPressa niestety ma swoje wady… Po pierwsze – trzeba dobrze dopasować rozmiary obrazków, żeby wyświetlały się tak, jak chcesz na stronie (np. w jednym rzędzie), a po drugie – nie zawsze po kliknięciu wyświetlają się w lightboxie (taki zoom powiększający chyba lubimy najbardziej?). Dlatego czasem skorzystanie z wtyczki staje się nieodzowne (zwłaszcza, jeśli nie kodujesz).

W moim ulubionym miejscu z wtyczkami (i jednym z nielicznych słusznych) – repozytorium WordPressa – na hasło Gallery znajdziesz (UWAGA!) 1 000+ wtyczek. OMG. Ja  polecam dwie.

O Shortcodes Ultimate pisałam osobny wpis, ale i teraz o niej wspomnę. Jedną z możliwości wtyczki jest bowiem właśnie wstawianie galerii we wpisach i na stronach WordPressa. W dodatku można wstawiać nieskończoną ilość galerii w różnych miejscach, tworzy się je bezpośrednio w edycji wpisu/strony i po dodaniu do treści można lekko modyfikować shortcode. W ustawieniach samej galerii natomiast ustawisz:

 • źródło obrazów
 • limit obrazów na galerię
 • sposób otwierania linków obrazków
 • cel wyświetlania linków obrazków
 • wysokość i szerokość obrazków
 • pokazywanie tytułów
 • dopiszesz własny CSS

To już sporo możliwości!

Wtyczka do WordPressa – galeria: Responsive Lightbox

Można jednak jeszcze więcej 🙂 Wtyczka Responsive Lightbox od dFactory jest już w pełni konfigurowalna. Wprawdzie nie służy ona do wstawiania galerii, ale pomoże twoim galeriom pięknie wygąldać. Praktycznie ustawisz w niej wszystko. Ma rozbudowany panel i jest łatwa w obsłudze. Po instalacji znajdziesz ją w: Ustawienia -> Responsive Lightbox. Ja pokochałam ją za dostępność kilku sposobów wyświetlania się samego lightboxa (powiększeń obrazów dodawanych do galerii).

wtyczka do wordpressa galeria

Jak zwykle na koniec zachęta – podziel się koniecznie z czego korzystasz przy dodawaniu galerii do swojej strony lub bloga. Z chęcią i ja poznam inne rozwiązania!

Zobacz moje kursy online!

Kup kurs online i zacznij sprzedawać na własnym WordPressie
 • Galerię można dodawać za pomocą wbudowanego shortcode [gallery] 🙂

 • dzięki, bardzo przydatne informacje!

 • Marek

  Wtyczka Responsive Lightbox to nie jest wtyczka galerii. To tylko wtyczka pokazująca powiększone obrazki po kliknięciu.

  • Dzięki za czujność, ale przecież napisałam wyraźnie: „Wtyczka Responsive Lightbox od dFactory jest już w pełni konfigurowalna. Wprawdzie nie służy ona do wstawiania galerii, ale pomoże twoim galeriom pięknie wyglądać.” Pozdrawiam 🙂