Przestań martwić się o swoją stronę!
Spotkajmy się przy WordPressie

Kurs WordPress – WordPress instalacja

WordPress instalacja, słynna, pięciominutowa to tak naprawdę żadna filozofia. Dla kogoś, kto już to robił. Komuś, kto robi to po raz pierwszy może ona jednak przysporzyć trochę kłopotów. Moja pierwsza w życiu samodzielna instalacja WP trwała około 2 dni i skończyła się „telefonem do Przyjaciela”. Dlatego właśnie swój kurs WordPressa zaczynam właśnie od początku – od przeprowadzenia cię przez instalację.

Instalacja WordPress – trzy sprawy „przed”

Ponieważ do instalacji WordPressa będziesz potrzebował hostingu, domeny oraz bazy danych dobrze jest jeszcze przed jego instalacją przemyśleć kilka kwestii. Należą do nich:

  • Hosting – czyli inaczej mówiąc przestrzeń. Hosting to nic innego jak miejsce na serwerze (podobnie jak dysk w komputerze podzielony jest na foldery, tak też serwery mają wydzielone swoje najczęściej płatne miejsca). Nie spotkałam hostingu, który nie spełniałaby wymagań pod instalację WordPressa, jednak upewnij się, że na hostingu, który kupisz będziesz miał bazę danych MySQL i czy obsługuje PHP. Inną kwestią jest cena za hosting. Masz wybór pomiędzy: darmowym (nie polecam) lub płatnym (opłata za najmniejszy hosting na rynku waha się w granicach 50-150 zł/rok). Ja z czystym sumieniem polecam Linuxpl.com.
  • Domena – to twój adres. Każda strona internetowa ma swój adres. Nie wnikając za bardzo w szczegóły dotyczące tego z czego ten adres się składał w przeszłości (kiedyś były to liczby i znaki interpunkcyjne), dziś wyświetla się w przeglądarce najczęściej pod postacią: www.JakaśDomena.pl (lub com.pl). O procesie wyboru domen, czym się kierować, czego unikać powstał osobny wpis. Najczęściej będzie to nazwa twojej firmy, bloga lub usługi, którą świadczysz. Przed instalacją WordPressa o jakiejś domenie jednak już trzeba pomyśleć.
  • Baza danych – nie będę komplikować sprawy i wnikać w szczegóły – do instalacji WordPressa jest potrzebna. Dlatego przed instalacją trzeba zalogować się do panelu swojego hostingu i bazę danych założyć. Jeśli nie wiesz jak, spytaj supportu swojego hostingodawcy. Do samej instalację będzie potrzebna ci nazwa bazy danych, login i hasło (miej pod ręką).

Odpalamy instalację WordPressa

„WordPress instalacja” to proces, który najłatwiej przeprowadzić bezpośrednio w panelu administracyjnym (PA) swojego hostingu. Obecnie opcję tę umożliwia większość hostingodawców (również polecany przeze mnie Linuxpl.com).

Zaloguj się więc do swojego panelu administracyjnego i poszukaj (lub spytaj supportu gdzie znajdziesz) instalator aplikacji. Ja opiszę ten proces korzystając z PA Linuxpl.com.

W instalatorze aplikacji poszukaj systemów zarządzania treścią, a następnie WordPress. Upewnij się jeszcze, że instalator ma najnowszą wersję WordPressa (obecnie jest to 4.1, ale informacje na ten temat znajdziesz na WordPress.org) i „kliknij instaluj tą aplikację”. Instalator domyślnie zainstaluje ci WordPressa w języku polskim.

W następnym kroku uzupełnij formularz i wpisz jeszcze tylko dane swojej bazy danych i… Ciesz się swoim WordPressem!

Wybierz domenę, na której będziesz instalował CMS WordPress

Przejdź do aplikacji

Wybierz WordPressa

Sprawdź wersję WP i kliknij „instaluj”

Wypełnij pola formularza. Większość jest wypełniona domyślnie, możesz je zostawić. Jeśli coś nie jest dla ciebie jasne – support Linux’a z pewnością ci odpowie.

Instalacja WordPressa dla wymagających

Instalacja WordPress z instalatora aplikacji jest w prawdzie najprostszą z możliwych instalacji, jednak nie jest to idealne wyjście. Jeśli chcesz dowiedzieć się jak inaczej możesz zainstalować WP – pobierz kurs „Od instalacji do publikacji – WordPress (nie tylko) dla zielonych”.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

8 thoughts on “Kurs WordPress – WordPress instalacja

  1. Cześć, właśnie męczę się z instalacją swojego pierwszego wordpressa i w związku z tym mam pytanie:

    Czy po zainstalowaniu WP w Installatronie już po wszystkim, można się cieszyć swoim WordPressem, czy żeby cokolwiek wyświetlić na starcie potrzeba już motywu? Bo w sumie zrobiłem wszystko to, co jest opisane w tym poradniku, a moja domena nadal wyświetla tylko serwer zarządzający domeną…

    Będę wdzięczny za pomoc 🙂

    1. Normalnie, jeśli wszystko dobrze poszło, po instalacji WP Twoja domena powinna wyświetlać stronę główną domyślnego motywu WordPressa. Co to za Installatron, z którego korzystasz? Jeśli to narzędzie udostępnione przez dostawcę Twojego hostingu, to proponuję zapytać ludzi, którzy go udostępniają.

  2. Hej. Świetna strona i dużo przydatnych informacji. Właśnie chłonę wiedzę, bo zamierzam zmierzyć się z WordPressem. Mam pytanie (będę wdzięczna za odpowiedź) – czy przy instalacji WordPressa koniecznie trzeba podawać domenę? Nie można tego dodać później? Na domenie, na której chciałabym mieć WordPressa, mam w tej chwili inną stronę i chciałabym ją przenieść na WordPressa dopiero, gdy na WordPressie wszystko sobie ustawię. Pozdrawiam!

    1. Dzięki piękne 🙂
      Nie, nie trzeba od razu podawać domeny docelowej. Musisz jednak podać jakąkolwiek domenę. I tak. Możesz w swoim hostingu utworzyć sobie subdomenę (cokolwiek.twojadomena.pl) i na niej rzeźbić WordPressa, a później zmienić subdomenę na domenę na hostingu i w WordPressie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!