Przestań martwić się o swoją stronę!

Sklep internetowy – od czego zacząć?

Sklep internetowy to nie taka błaha sprawa

Jeśli myślałabyś o otwarciu sklepu w swojej miejscowości, trzeba by było usiąść i kilka kwestii przemyśleć. Do najbardziej zasadniczych należą: czym chcę handlować, gdzie sklep otworzyć, jak zorganizować jego wyposażenie, jak go umeblować, czym wypełnić witrynę. Warto byłoby jeszcze przemyśleć (a idealnie – przeprowadzić stosowne badania rynku) czy produkt, który chcę sprzedawać może być w ogóle ludziom w moim otoczeniu potrzebny, jaką mam konkurencję, czy istnieje możliwość aby się od konkurencji odróżnić. Podobnie – przy tworzeniu własnego sklepu internetowego warto najpierw usiąść i kilka spraw zaplanować.

Wykonawca czyli kto ten sklep zrobi?

Proponuję ćwiczenie. Usiądź wygodnie, otwórz nową kartę wyszukiwarki i wpisz w pasku szukania: “sklep internetowy wykonanie”. Jestem pewna, że wyszukiwarka zwróci ci ogromne mnóstwo propozycji. Zmodyfikujmy więc ćwiczenie i wpisz: “sklep internetowy wykonanie” i dodaj swoją miejscowość. I co? Nadal ogrom? Kompletnie mnie taki stan rzeczy nie zaskakuje. W Internecie jest mnóstwo ofert osób i firm, które oferują wykonanie sklepów internetowych. Jak więc kogoś wybrać?

Cztery podstawowe kryteria przy ocenie potencjalnego wykonawcy (oczywiście moim subiektywnym zdaniem):

  • wejdź do portfolio na jego stronie internetowej i zobacz czy w ogóle ma w nim sklepy internetowe – jeśli ktoś dotychczas nie wykonał żadnego sklepu, to może lepiej, żeby nie uczył się na twoim
  • jeśli już sklepy znalazłaś, przyjrzyj się jak one wyglądają i czy się od siebie zasadniczo różnią – jeśli wszystkie są podobne (różnią się np. tylko kolorem belek w boksach), przygotuj się, że i ty otrzymasz podobny
  • wejdź sobie w linki tych sklepów: zobacz czy jeszcze działają (choć nie radzę czynić z zamknięcia sklepu powodu do odrzucenia oferty wykonawcy, w końcu to nie jego wina, że komuś nie udało się w biznesie), zobacz ile mają produktów (czy są to małe sklepiki czy może też większe projekty), czy są przyjemnie w odbiorze, czy dokonanie zakupu w takim sklepie byłoby dla ciebie proste – to elementy z którymi spotkają się w przyszłości Klienci twojego sklepu
  • cena – dobrze jest popytać i porównać, poproś o przysłanie oferty z wyszczególnieniem co się w cenie mieści (czy np. nad nazwą domeny będziesz musiała usiąść sama czy ci ktoś doradzi; czy treści sklepu będą zoptymalizowane pod wyszukiwarki; czy opisy produktów będą napisane autorsko czy przekopiowane)

A może jednak zrobię go sama?

Taka myśl może zaświtać ci w głowie, kiedy np. zobaczysz propozycje cenowe profesjonalistów. Wiadomo – zwłaszcza na początku biznesu nikt nie chce generować wysokich kosztów. Na ile to jest dobra myśl – musisz ocenić sama, ponieważ to ty znasz siebie najlepiej.

Warto jednak spróbować ocenić czy masz na tyle czasu, wytrwałości, cierpliwości i chęci uczenia się, aby stworzyć samodzielnie sklep internetowy. W Internecie z pewnością znajdziesz mnóstwo porad, samouczków i tutoriali, jak to zrobić, jednak wiedz, że to czego ty będziesz się uczyć – specjalista już potrafi i zwyczajnie wykona. Interesujący może się też okazać wynik badań, według których jedynie 3% osób, które same biorą się za stworzenie własnej strony internetowej (sklepu) finalizuje swój projekt.

Niełatwa decyzja czyli jakie oprogramowanie wykorzystać do stworzenia sklepu

Zanim dokonasz wyboru oprogramowania dla swojego sklepu internetowego również pomyśl. Z pewnością robiłaś już zakupy on-line. Wypisz sobie na kartce, jakie funkcjonalności w innych sklepach ci się podobały, a co wręcz utrudniało ci zakupy. Możliwości wyboru systemu sklepowego jest wiele, a opisałam je bliżej w poniższych odnośnikach:

Jeśli korzystasz z usług specjalisty z doświadczeniem – zaufaj choć trochę jego doświadczeniu. W ciągu ostatnich kilku lat wytworzyły się już kanony designu oraz funkcjonalności inne troszkę dla stron internetowych, inne dla sklepów. A jeśli jest już kanon, to znaczy, że ty (jeśli jesteś klientką) i twój przyszły Klient jest do niego przyzwyczajony. Sama nie musisz się na tym znać (choć warto mieć przynajmniej “blade pojęcie”!), ale twój fachowiec już tak. Jeśli robi coś od lat i robi to z powodzeniem, to zaufaj czasem jego pomysłom bardziej niż swoim.

Innymi słowy: jeśli czytasz ten akapit, to wierzę, że poprzednie już masz przemyślane  😉

Warto na koniec podsumować. Jeśli myślisz poważnie o własnym sklepie internetowym i planujesz, że będzie to dochodowy biznes, to im więcej przemyślisz na samym początku tym więcej potencjalnych kłopotów sobie zaoszczędzisz w późniejszym czasie. Przynoszący dochody sklep internetowy to już nie blog z formularzem kontaktowym i tygodniowym oczekiwaniem Klienta na zamówienie. Przyzwyczailiśmy się do tego, że w Internecie jest szybko. Naprawdę SZYBKO!

Nie żałuj czasu na przemyślenie szczegółów i kryteriów, jakie twój sklep będzie spełniał ZANIM go zlecisz lub wykonasz. Nie ma nic bardziej demotywującego niż spędzić wiele godzin nad sklepem, który później z powodu braku jakiejś jednej funkcjonalności (niech to będzie choćby brak możliwości zintegrowania z systemami płatniczymi on-line) trzeba będzie przenosić na inne oprogramowanie.

baner postawienia kawy w podziękowaniu

O autorce...

Kasia Aleszczyk

Znana jestem z tego, że pomagam innym zaprzyjaźniać się z WordPressem. Na co dzień uczę również, jak żyć w necie, by przeżyć. Cieszę się, że jesteś i zapraszam częściej!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sięgnij po więcej!